|
کدخبر: 322076

هنگام ترک طولانی مدت خودرو، با باطری آن چه کنیم؟

فرقی نمی‌کند قصد سفر داشته باشید یا به دلیل مشغله کاری برای مدتی از خودرو استفاده نکنید، یکی از دغدغه‌های همیشگی، حفظ سلامت باتری آن است. باتری خودرو نقشی حیاتی در استارت خوردن و عملکرد صحیح آن دارد. خالی شدن باتری، به خصوص زمانی که برای مدت طولانی از ماشین استفاده نمی‌شود، می‌تواند دردسرهای زیادی به همراه بیاورد. در این مقاله، به راهکارهای مؤثر برای حفظ سلامت باتری خودرو در زمان توقف طولانی می‌پردازیم.

خالی شدن باتری خودرو

اهمیت باتری خودرو

باتری خودرو، همانند قلب آن عمل می‌کند. انرژی الکتریکی مورد نیاز برای استارت زدن، تامین سیستم‌های الکتریکی و روشن شدن چراغ‌ها را بر عهده دارد. بدون وجود یک باتری سالم و شارژ، راه‌اندازی خودرو غیرممکن است.فرض کنید خودرو کوییک دارید،  اولین اقدام پس از بررسی قیمت باتری کوییک خرید یک باتری با کیفیت و مناسب است. تا خیالتان از بابت کیفیت و سلامت باتری راحت باشد.

خطرات خالی شدن باتری خودرو در هنگام ترک طولانی مدت

خالی شدن باتری خودرو در شرایط عادی هم می‌تواند مشکل‌ساز باشد، اما زمانی که برای مدت طولانی از ماشین استفاده نمی‌کنید، عواقب جدی‌تری به دنبال خواهد داشت.

کاهش عمر باتری

یکی از مهم‌ترین عوارض خالی شدن کامل باتری، کاهش عمر مفید آن است. سولفاته شدن صفحات داخلی باتری، یکی از پیامدهای دشارژ کامل آن است. این پدیده، ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی باتری را کاهش می‌دهد و در نهایت منجر به کوتاه شدن عمر آن می‌شود. شاید انتخاب مناسب برای شما در صورت کم شدن عمر مفید باتری خودرو ، خرید یک باتری سالم و با کیفیت باشد. یکی از بهترین راه ها فروشگاه هایی مانند شمس باتری است که خدمات دریافت باتری کهنه و تعویض آن را ارائه میدهند، شما می توانید جهت آگاهی از قیمت باطری ماشین با دریافت باتری کهنه به وبسایت شمس باتری مراجعه کنید.

مشکلات راه‌اندازی خودرو

خالی شدن کامل باتری، به معنای عدم امکان استارت خوردن خودرو است. تصور کنید پس از بازگشت از سفر با ماشینی مواجه می‌شوید که روشن نمی‌شود! این اتفاق می‌تواند برنامه‌هایتان را به هم بریزد و متحمل هزینه‌هایی برای امداد خودرو یا حمل و نقل آن شوید.

راهکارهای حفظ سلامت باتری خودرو در زمان توقف طولانی

با رعایت چند نکته ساده، می‌توانید از خالی شدن باتری خودرو در زمان توقف طولانی جلوگیری کنید و با خیال آسوده به سفر یا انجام کارهایتان برسید.

اطمینان از خاموش بودن کامل سیستم‌های الکتریکی

اولین قدم برای حفظ سلامت باتری خودرو، اطمینان از خاموش بودن کامل تمامی سیستم‌های الکتریکی است؛ زیرا حتی در حالت خاموش بودن خودرو، برخی از این سیستم‌ها همچنان در حال مصرف انرژی هستند و به مرور زمان، باتری را خالی می‌کنند.

سیستم هشدار (Alarm System)

سیستم هشدار خودرو، یکی از عوامل اصلی تخلیه باتری در زمان توقف طولانی است.بطور مثال خودروی شما دناپلاس است، در صورتی که قصد دارید برای مدت زیادی از ماشین‌تان استفاده نکنید، بهتر است سیستم هشدار را موقتاً غیرفعال کنید.تا از خالی شدن باتری دنا پلاس جلوگیری کنید.

رادیو و سیستم صوتی

خاموش کردن رادیو و سیستم صوتی، امری بدیهی به نظر می‌رسد؛ اما گاهی اوقات فراموش می‌کنیم که آن‌ها را به طور کامل خاموش کنیم. برای اطمینان بیشتر، کلید را از سوئیچ خارج کنید.

شارژ دوره‌ای باتری

اگر به هر دلیلی امکان جداسازی قطب‌های باتری را ندارید، شارژ دوره‌ای آن می‌تواند از خالی شدن کامل آن جلوگیری کند. برای این کار، می‌توانید از شارژرهای باتری خودرو استفاده کنید.

نکاتی در خصوص شارژ دوره‌ای باتری:

 • نوع باتری: نوع باتری (اسیدی یا اتمی) را مشخص کنید و از شارژر مناسب آن استفاده کنید.
 • میزان شارژ: باتری را به طور کامل شارژ نکنید. شارژ بیش از حد نیز می‌تواند به عمر باتری آسیب برساند.
 • مدت زمان شارژ: به دستورالعمل‌های شارژر و نوع باتری توجه کنید. شارژ بیش از حد می‌تواند به عمر باتری آسیب برساند.

اتصال مجدد قطب‌های باتری

اتصال قطب های باتری

پس از بازگشت از سفر و قبل از استارت زدن خودرو، باید قطب‌های باتری را به ترتیب صحیح (ابتدا مثبت و سپس منفی) به هم متصل کنید.

نکاتی در خصوص اتصال مجدد قطب‌های باتری:

 • استفاده از ابزار مناسب: از آچار مناسب برای اتصال قطب‌های باتری استفاده کنید.
 • جلوگیری از جرقه زدن: از تماس قطب‌های باتری با هم یا با اجسام فلزی دیگر خودداری کنید.
 • استفاده از عینک و دستکش: برای محافظت از خود در برابر اسید باتری، از عینک و دستکش استفاده کنید.

جمع‌بندی

حفظ سلامت باتری خودرو، امری ضروری برای تضمین عملکرد صحیح آن و جلوگیری از دردسرهای احتمالی در زمان توقف طولانی است. با رعایت نکات ساده‌ای که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید از خالی شدن باتری خودرو در زمان ترک طولانی مدت آن جلوگیری کنید و با خیال آسوده به سفر یا انجام کارهایتان برسید.

پرسش‌های متداول

1. چه مدت می‌توان خودرو را بدون استفاده، پارک کرد بدون اینکه باتری آن خالی شود؟

مدت زمان نگهداری خودرو بدون استفاده، به عوامل مختلفی مانند نوع باتری، دمای محیط، میزان مصرف برق سیستم‌های الکتریکی خودرو و ... بستگی دارد. به طور کلی، باتری‌های سالم می‌توانند تا چند هفته بدون استفاده، شارژ خود را حفظ کنند.

2. در چه شرایطی باید قطب‌های باتری را جدا کرد؟

اگر قصد دارید برای مدت طولانی (بیش از چند ماه) از خودرو استفاده نکنید، بهتر است قطب‌های باتری را جدا کنید. این کار از تخلیه تدریجی باتری و آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

3. آیا می‌توان از شارژر خورشیدی برای شارژ باتری خودرو استفاده کرد؟

بله، شارژرهای خورشیدی می‌توانند برای شارژ باتری خودرو در زمان توقف طولانی استفاده شوند. این نوع شارژرها، انرژی خورشیدی را به برق تبدیل می‌کنند و به باتری خودرو می‌فرستند.

4. علائم خرابی باتری خودرو چیست؟

 • کاهش قدرت استارت: اگر هنگام استارت زدن، خودرو به سختی روشن می‌شود یا صدای تق تق می‌دهد، ممکن است باتری مشکل داشته باشد.
 • روشن شدن چراغ اخطار باتری: در برخی از خودروها، چراغ اخطاری در داشبورد وجود دارد که در صورت بروز مشکل در باتری، روشن می‌شود.
 • کاهش عمر باتری: اگر عمر باتری خودرویتان کوتاه‌تر از حد معمول شده است، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

5. چه زمانی باید باتری خودرو را تعویض کرد؟

عمر مفید باتری خودرو به طور متوسط بین 3 تا 5 سال است. پس از این مدت، ممکن است باتری به تدریج ضعیف شده و نیاز به تعویض داشته باشد. علائمی مانند کاهش قدرت استارت، روشن شدن چراغ اخطار باتری و کاهش عمر باتری، می‌توانند نشان‌دهنده نیاز به تعویض آن باشند.

نویسنده: رپورتاژ

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها