|

بخوانید :

کدخبر: 218410

تکلیف سند نقل و انتقال خودرو یکسره شد

اداره کل اسناد و تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به طرح استفساریه ماده ۲۹ قانون رسیدگی به جرایم رانندگی اعلام کرد که سند نقل و انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

از کانون سردفتران و دفتریاران، پس از مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه در نقل و انتقال خودرو برگ سبز خودرو سند رسمی است و دیگر نیاز به ثبت آن در دفاتر اسناد رسمی نیست، ۵۰ نماینده مجلس در نامه‌ای رسمی به رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد ماده ۲۹ قانون رسیدگی به جرائم رانندگی درخواست استفساریه کردند.

در پاسخ معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای رسمی به رئیس مجلس شورای اسلامی آمده است: این طرح برخلاف اصل ۷۵ قانون اساسی است و در اصل ۷۵ قانون اساسی آمده است: طرح‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.

در نظریه رسمی ادراه کل اسناد و تنقیح قوانین آمده است: قید (مراجعه به دفاتر اسناد رسمی) مذکور در متن ماده واحده در منطوق ماده ۲۹ وجود ندارد بلکه مفهوم این ماده است و مفهوم مخالف قیدهای موجود در عبارت (… مکلفند قبل از … نقل و انتقال … ابتدا به دفاتر راهنمایی و رانندگی مراجعه نمایند) این است که (بعد از مراجعه به راهنمایی و رانندگی مکلفند برای نقل و انتقال به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایند) بنابراین رجوع به دفاتر تکلیف است و الزام دارد و هیچگونه ابهامی وجود ندارد و بر اساس نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ تاریخ دهم خرداد ۱۳۷۶ شورای نگهبان از اصل۷۳ قانون اساسی هر گونه تضییق و توسعه قانون در مواردی که رفع ابهام قانون نیست تفسیر تلقی نمی‌شود؛ بنابراین ارائه استفساریه مذکور مغایر با اصل ۷۳ قانون اساسی است.

اختلاف نظر درباره سند خودرو سابقه بیش از یک دهه دارد و هنوز تکلیف اینکه آیا برگ سبز خودرو سند تلقی می‌شود یا باید سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود، روشن نیست.

با تصویب قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، پلیس راهور نیروی انتظامی موظف به صدور پلاک به نام خریدار شد و ناجا معتقد است برگ سبز صادره برای خودرو همان سند رسمی است.

این موضوع با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی پررنگ تر شد و مقامات نیروی انتظامی، ثبت نقل و انتقال خودروها در دفترخانه‌ها را اختیاری دانستند و اعلام کردند که هیچ‌گونه الزامی در این خصوص برای مالکان خودروها وجود ندارد اما محمدرضا دشتی اردکانی رئیس وقت کانون سردفتران و دفتریاران، ضمن رد اظهارات پلیس راهور درباره عدم نیاز به ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی اعلام کرد که برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک شناسنامه خودرو محسوب می شود و سند مالکیت نیست.

در ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده است: «نقل و انتقال خودرو به موجب سند رسمی انجام می‌شود، دارندگان وسایل نقلیه مکلفند قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل مذکوردر دفاتر اسناد رسمی، ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعیین‌شده از سوی راهنمایی و رانندگی برای بررسی اصالت وسیله نقلیه، هویت مالک، پرداخت جریمه‌ها و دیون معوق و تعویض پلاک به نام مالک جدید مراجعه نمایند.»

در تبصره یک ماده ۲۹ نیز تصریح شده است: «نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مراکز تعویض پلاک فراهم آورد.»

در اسفند ۱۳۹۹ هیات عمومی دیوان عدالت اداری با رسیدگی به شکایتی درخصوص «ابطال بندهای ۲ و ۳ بخشنامه شماره ۱۴۷۲۰۴؍۹۴-۲۷؍۸؍۱۳۹۴ معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» اعلام کرد: ‌«قانونگذار در مواد ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۱۳۱۰ موارد ثبت اجباری معاملات را ذکر کرده است و سایر موارد از جمله ثبت معاملات راجع به اموال منقول اختیاری بوده و الزامی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد.»

حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور ۱۴ شهریور ماه در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور گفت: تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی غیرلازم است و استنکاف‌کنندگان از آن تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرند.

علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران نیز ۲۲ شهریور ماه مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند نقل و انتقال خودرو پس از تعویض پلاک را امر و روندی قانونی دانست و نسبت به تبعات بی‌توجهی به این اقدام و اکتفا به برگ سبز خودرو هشدار داد.

ذبیح الله خداییان رئیس وقت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سخنگوی دستگاه قضا هم چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه با اشاره به بخشنامه دادستان کل کشور او تلقی برگ سبز صادره از نیروی انتظامی به عنوان سند مالکیت خودرو گفت: این موضوع نشان می‌دهد که در خصوص ماده ۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اختلاف نظر وجود دارد؛ بهتر است که این مشکل از طریق مجلس رفع شود زیرا اختلاف نظر در مورد ماده ۲۹ است و تفسیر قانون عادی نیز بر عهده مجلس شورای اسلامی است که باید در این خصوص نظر تفسیری خواسته شود و ما بر اساس نظر مجلس، اقدام کنیم.

منبع: ایرنا
 • رامین ارسالی در

  عجب کاري شده... به هر طريقي ميخوان ملت ر و بچاپن اين سردفترا!!!!
  ولکنين اين مردم بيچاره رو...

  • ناشناس ارسالی در

   اقا دست دولته به سر دفتر مربوط نمیشه

 • ناشناس ارسالی در

  لعنت خدا بر همشون ، که مردم بیچاره هستند از دستشون

 • حسین ارسالی در

  کار ثبت فقط باید در مراکز انتظامی باشد و دفاتر اسناد شده برای خالی کردن جیب مردم کم اینها از جیب مردم خورده اند چون مناف ع شان کم شده معترض هستند برگ سبز باید قا نونی شود

 • متین ارسالی در

  یعنی میخان بگن ما دزدی میکنیم ،مردم هم ه یچ غلطی نمیتونن کنن،،

 • ناشناس ارسالی در

  سند خودرو توی کدام محاکم قابل قبوله.فقط سر کیسه کردن مردم بی وجدانها

 • مریدا ارسالی در

  یه سفره ای پهنه دیگه خلاصه اینا هم دارن خیلی شیک کوفت میکنند و مثا همیشه سر ملت بی کلاه میمونه

 • ناشناس ارسالی در

  علی لعنت الله علی القوم الظالمین

 • ناشناس ارسالی در

  تو این تورم و گرونی ،علنی دزدی میکنن

 • ناشناس ارسالی در

  از جیب ملت!!! مشتی الدنگ تفسیر می کنند!! !

 • ناشناس ارسالی در

  جیب های مجلسی ها رو پر کردن

 • اتیه ارسالی در

  سر دفترها میخان به زور اینو به مجلس و مردن غالب کنن اکثر درآمد اونا از همین انتقال سند خودرو هست در حالیکه برگ سبز همونقدر اعتبار داره و مخصوصا برای خودرویی که فقط برگ سبز داره وکالت تنظیم نمیکنن ولی نیروی انتظامی این نون رو از اونا رو خواهد برید .... مطمئن باشید و این داد و بیدادها ره به جایی نخواهد برد

 • ناشناس ارسالی در

  هر کی هر کی شده چرا بعضی‌ها برای جیب مردم کیسه دوخته اند و روسای ما توی دهانشان نمی‌زنند؟

 • محمد ارسالی در

  ما که گفتیم مردم ر ا خودتون دردسر نترا شیید خرید کردین برین دفترخانه‌ سند بزنی د
  چون دست دفترخانه نیست که سند بزنید یا نزنید چون قانون ماده ۲۹ میگه باید رفت دفترخونه و نمایندگان مجلس قانو ن رو نوشتند پس برید دفترخونه

 • ناشناس ارسالی در

  حالا اين نمايندگان به ظاهر محترم چي گرفت ن؟ تو اونو بگو. رفيق دزد و شريك قافله يع ني اين. البته شما هم كه اين رو انتشار نم يدي ميدونم

 • حمید ارسالی در

  بر پدر و مادرتان لعنت که تو این شرایط که مردم نون خوردن ندارن شما هم سهم می‌خوا ین زالو های لعنتی

 • عبداله ارسالی در

  اینقدر برای نمایندگان سخته دوباره قانون رو تغییر بدن؟!!

 • علیرضا طاهرنیا ارسالی در

  خیلی از قوانین وضع شده در طی چندین سال گذشته الان اجرا نمیشن .مجلس اگه کارش نظارته و می بینه این نوع قوانین مشکل ساز هستن اون رو اصلاح کنن یا طرح بدن یا لایحه درخواست کنن.

 • حسن زاده ارسالی در

  لعنت بر مجلسی که هنرش هزینه و زحمت برای مردم است ؛ کم تورم با حقوق های نجومی تون ایجاد می کنید دیگه گند مملکت داری را در آوردین ؛ درود بر پلیس و لعنت بر مجلسی ها ی رای آورده با اقلیت مردم

 • بی نام ارسالی در

  قسطشون چاپیدن مردمه خداازشون نگذره حرامش ون بشه.

 • اصغر ارسالی در

  هاچی ما صواد نداریم ...

 • سلطان علی ارسالی در

  باید در دهن دادستان کل گرفت
  این ه مه مدت با قاطعیت می‌گفت سند خودرو همان ب رگ سبز هست
  دادستان و قضاتی که قان ون بلد نباشن واقعا خنده دار هست
  ت ازه ریس کانون سر دفتران رو هم تهدید میکر د

 • ناشناس ارسالی در

  مسخره کردن، شل کن سفت کن چیه؟ یه روز از صدا و سیما و کل رسانه میگن نمیخواد یه رو ز میگن میخواد تکلیف چند ماهی که مردم همی نطور معامله کردن چی میشه؟

 • ناشناس ارسالی در

  آیا این مجلس شورای اسلامی تا حالا چیزی ک ه به نفع مردم باشه تصویب کردن اینا فقط ب ه فکر خودشون خداوند ایشالله کسانی را که به خاطر خدا وبه خاطر مردم کار نمیکنند ن ابود کند

 • علی ارسالی در

  اشکال ندارد ! راهنمایی و رانندگی مبلغ بسیار کمی برای صدور برگ سبز می پردازد دفاتر اسناد رسمی ، هم همان مبلغ را مردم بگیرند.

 • یاب ارسالی در

  خدا میدونه چقدر رشوه گرفتن که این رو اعل ام کردن

 • رضا ارسالی در

  اگه خودرو از دارایی ها حساب میشه خب تلوی زیون و یخچال و لباسشویی و..هم دارایی حسا ب میشه پس همه رو ببریم دفترخونه ثبت کنیم نکنه خدای ناکرده ورشکست نشن .مافیا که ش اخ و دم نداره

 • ناشناس ارسالی در

  امروز حاجی دلیگانی در تلویزیون گفتند این خبر دروغ است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...