|
کدخبر: 143038

منتظر یک خبر مهم خودرویی باشید!

امروز بعد از ماه‌ها جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی دولت با حضور سران قوا برگزار می‌شود. پیش از این اعلام شده بود قرار است بسته حمایت از تولید خودرو در نخستین جلسه شورای سران قوا مطرح و تصویب شود.

خودرو منتظر یک خبر مهم خودرویی باشید!

از این رو این گمانه مطرح است که بالاخره طرحی که برای حمایت از تولید خودرو توسط وزارت صمت و خودروسازان تدوین شده و بر اساس آن آزادسازی قیمت بخشی از تولیدات خودرو انجام می‌شود، امروز نهایی و به تصویب شورای سران برسد.

این گمانه وقتی با قوت بیشتری مطرح می‌شود که به جزییات جلسه روز گذشته ستاد هماهنگی دولت توجه کنیم. آنطور که پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام می‎کند، دیروز وزیر صمت، رزم حسینی بسته حمایت از تولید خودرو را به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت ارائه داد و جزییات این بسته در این جلسه بررسی شد. از این دور از انتظار نیست که یکی از محورهای مورد بررسی در جلسه امروز شورای سران قوا، بسته حمایت از تولید خودرو باشد.

محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان در این خصوص به بورسان می‌گوید: قرار بود این بسته از اول دی ماه اجرایی شود. حال نیز هرچقدر زودتر این بسته تصویب و اجرایی شود، به نفع خودروسازان و قطعه سازان است. به گفته این فعال حوزه خودرو، با اجرایی شدن این بسته حمایتی تولید خودرو تا پایان سال به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار خواهد رسید و قیمت‌های کاذب بازار خودرو شکسته خواهد شد.

آنطور که وزیر صمت پیش از گفته بود، بسته حمایت از تولید خودرو بر دو محور افزایش تولید و رقابتی کردن تولیدات داخل سوار شده است.

مازیار بیگلو، دبیر قطعه‌سازان نیز پیش از این اعلام کرده بود، طبق طرح مجلس ابتدا قرار بود خودرو در بورس عرضه شود، اما این طرح به مرور اصلاح شد و درحال‌حاضر به سمتی رفته که ۵۵ درصد خودرو‌های تولیدی توسط شورای رقابت قیمت‌گذاری شوند و این کار بر مبنای اسناد و مدارک خودروسازان صورت خواهد گرفت. در عین حال، قیمت ۴۵ درصد باقی خودرو‌ها خارج از شورای رقابت و توسط هیأت مدیره شرکت‌های خودروساز تعیین خواهد شد. قیمت خودرو‌های پر تیراژ مانند تیبا، پژو ۴۰۵، پژو پارس و برخی انواع سمند که توسط طبقه متوسط جامعه خریداری می‌شوند به وسیله شورای رقابت تعیین خواهد شد.

منبع: بورسان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...