|

بخوانید :

کدخبر: 278481

میزان کسری ذخایر آب زیرزمینی مشخص شد

عضو شورای شهر تهران گفت: ۳۵ تا ۴۰ میلیون متر مکعب کسری ذخایر آب زیرزمینی داریم و به ۱۷۵ میلیون متر مکعب در سالهای آینده خواهد رسید.

مهدی بابایی رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و چهارمین جلسه شورا ضمن تشریح طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه برنامه عملیاتی احیا و مدیریت بازچرخانی آب با بیان اینکه حفظ منابع محیط زیستی به ویژه آب از دغدغه‌های مهم سیاست گذاری است، اظهار کرد: ما بر اساس همین دغدغه این طرح را پیشنهاد داده ایم و امیدواریم به تصویب برسد. در سیلی که در مردادماه داشتیم تهران بیش از سایر استان‌ها تحت تأثیر قرار گرفت اما شهر تهران به دلیل زیرساخت‌های موجود مصون ماند. ۵۳۰ کیلومتر مسیر کانال در شهر تهران که در دوره‌های مختلف ایجاد شده بود، علت عدم خسارت در شهر تهران در این سیل بود.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه به اندازه کافی تصفیه خانه‌های محلی برای استفاده از رواناب‌ها راه اندازی شده است، یادآور شد: با این وجود برنامه مدونی برای استفاده از این رواناب‌ها شاهد نیستیم. در سازمان بوستان‌ها و فضای سبز اقدام پسندیده‌ای تحت عنوان استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز انجام شده است.

وی به علل ارائه این طرح اشاره کرد و افزود: کاهش برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی، بهینه سازی مصرف آب در حوزه‌های عملکردی شهرداری، بروز رسانی سیستم جمع آوری آب در حوزه خدمات شهری، استفاده حداکثری از پساب‌های شهری و استفاده از فضای انهار در آبیاری فضای سبز، بروز رسانی ضوابط و مقررات شهرسازی در بازچرخانی آب در ساختمان‌های شهرداری و واحدهای در حال ساخت، کاهش مخاطرات ناشی از فرونشست در شهر از اهداف این طرح است.

بابایی با تأکید بر الزام شهرداری به بازچرخانی آب در طول سه سال بر اساس طرح مورد نظر خاطرنشان کرد: شهرداری موظف است در راستای هماهنگی و اجرای یکپارچه برنامه عملیاتی احیا و مدیریت بازچرخانی آب با همکاری شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تصفیه خانه‌های محلی را راه اندازی کند. همچنین در راستای کاهش برداشت از آب‌های زیرزمینی و جایگزینی پساب به جای آن، از انهار و پساب مطابق برنامه ۱۰ ساله عمل شود؛ به گونه‌ای که ۱۵ میلیون متر مکعب سالیانه افزوده شود تا در سال دهم به ۱۴۵ میلیون متر مکعب در سال برسد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه کلیه دستورالعمل‌های مورد نیاز جهت پایش و کنترل کیفیت آب بازچرخانی شده بر اساس استانداردها باید اجرایی شود، گفت: در حال حاضر مجموع میزان آبی که در فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ۱۸۰ میلیون متر مکعب است که قسمت کمی از آن بالغ بر ۱۲ میلیون متر مکعب به آب‌های سطحی اختصاص پیدا کرده است. ۲۱ میلیون متر مکعب نیز از قنوات تأمین می‌شود و ۱۳۳ میلیون متر مکعب نیز از محل چاه هاست.

مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورا با تأکید بر اینکه یکی از مهمترین اولویت‌ها حفظ آب است، گفت: اگر روزی قرار باشد بین دوگانه انسان و درخت انتخابی داشته باشیم قطعاً باید اولویت را با انسان قرار دهیم اما چرا باید منتظر زمانی باشیم که در این دوگانه قرار بگیریم. با لحاظ کاهش بارندگی و شرایط موجود باید این پیش بینی را داشته باشیم که آنچه مشکل خواهد بود تأمین آب برای شهروندان است.

وی افزود: باید مصرف به گونه‌ای باشد که به استانداردهای جهانی در این زمینه دست پیدا کنیم. به راحتی می‌توان از پساب و بازچرخانی، آب مورد نیاز آبیاری فضای سبز را تأمین کرد که بر همین اساس طرح بازچرخانی آب و اجرای تصفیه خانه‌های محلی، دغدغه تا حدی برطرف خواهد شد.

باید به تجربیات ملی در بازچرخانی آب توجه شود

سید احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورا با بیان اینکه ما و شهرداری باید زودتر از این وارد مسئله آب می‌شدیم، گفت: سالهای سال رواناب‌ها به بیرون از شهر منتقل می‌شود و به چاه‌ها و قنوات متوسل می‌شویم. این طرح در بخش‌های مختلف تجربه شده و نتایج موفقیت آمیزی داشته که ما باید به این تجربیات توجه کنیم تا طرح به درستی اجرایی شود.

نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز در ادامه این جلسه بر لزوم آموزش در خصوص مصرف بهینه آب و لحاظ کردن این موضوع در طرح بازچرخانی آب تأکید کرد.

جعفر بندی شربیانی عضو هیئت رئیسه شورا با تأکید بر اینکه باید جمع آوری آب‌های سطحی مورد توجه قرار بگیرد، گفت: پیشنهاد می‌کنم با تغییر ساختار و تجمیع شرکت‌های مرتبط با ساماندهی آب‌های سطحی، تشکیلاتی را به عنوان متولی جمع آوری آب‌های سطحی مشخص کنیم چرا که موضوع بسیار جدی است.

سید محمد آقامیری رئیس کمیته عمران شورا با بیان اینکه فرونشست یکی از مباحث اصلی در تهران است، یادآور شد: چون بازچرخانی آب به درستی انجام نمی‌شود شاهد فرونشست هستیم. سال ۹۸ در منطقه ۴،۸ و ۱۳ سفره‌های زیر زمینی آب ۱۵ متر نشست کرده و دلیل آن مصرف آب چاه‌ها برای آبیاری است.

وی اضافه کرد: ما همین امروز ۳۵ تا ۴۰ میلیون متر مکعب کسری ذخایر آب زیرزمینی داریم و به ۱۷۵ میلیون متر مکعب در سالهای آینده خواهد رسید. اینکه تصفیه خانه آب راه اندازی کنیم و از رواناب‌ها برای تصفیه و آبیاری فضای سبز استفاده کنیم، سفره‌های آب زیرزمینی از این ظرفیت بهره مند نخواهند شد، لذا باید این موضوع نیز مورد توجه قرار بگیرد.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه با اقدام ترکیه برای بستن آب به سمت سوریه ناهنجاری‌هایی همچون ریزگردها ایجاد شده است، گفت: وضع آب در تهران بحرانی است و تقاضا می‌کنیم در این زمینه به خوبی کار شود. وزیر نیرو نیز مرتباً بر این موضوع تأکید کرده و باید به گونه‌ای عمل شود که تهران با بی آبی مواجه نشود.

وی در خصوص فرونشست‌ها تصریح کرد: تقاضای من این است که مسئله فرونشست‌ها در طرح بازچرخانی آب لحاظ شود و جمع آوری آب‌های سطحی نیز در بندهای این طرح مورد توجه قرار بگیرد. ما در تمام پارک‌ها می‌توانیم از این توان استفاده کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه جوی‌های خیابان باید متخلخل باشد و آب به زمین نفوذ کند، یادآور شد: کف این جوی‌ها حتماً نباید بتنی باشد و می‌توان سطح جوی‌ها را به گونه‌ای اجرا کرد که آب به زمین نفوذ پیدا کرده و به سفره‌های آب زیرزمینی کمک کند.

وی تأکید کرد: آبخیزداری نیز بسیار مهم است و می‌توان جنگل کاری شمال شهر را که از آب کمتری برخوردار است با استفاده از آبخیزداری انجام داد و فضای سبز شهر تهران را به نحو بهتری توسعه داد.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...