|
کدخبر: 172001

علت فوت افراد بعد از تزریق واکسن کرونا چیست؟

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: عوارض ناشی از واکسن کرونا در سامانه مورد نظر ثبت می‌شود. همچنین علت فوت‌ها بعد واکسیناسیون بررسی می‌شود.

جامعه علت فوت افراد بعد از تزریق واکسن کرونا چیست؟

قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: سامانه‌ای داریم که مرتب عوارض همه کسانی که واکسن کرونا دریافت می‌کنند، در آن ثبت می‌شود. بر این اساس تاکنون عوارضی که داشتیم عوارض متعارف یک واکسن است مانند درد محل تزریق، تب خفیف، درد‌های استخوانی و همان علائمی که ممکن است بعد از تزریق هر واکسن ویروسی اتفاق بیافتد.

وی افزود: مواردی که درباره فوتی ناشی از تزریق واکسن گزارش شده، هم در دانشگاه‌ها کمیته علمی داریم هم در وزارت بهداشت که تمام پرونده‌های این بیماران بررسی می‌شود و بعد از تحلیل و بررسی گزارش می‌شود. از آنجایی که واکسیناسیون از سنین بالای ۸۵ سال و بعد بالای ۸۰ سال و بعد هم افرادی بالای ۷۵ سال شروع شده، بسیاری از این عزیزان ممکن است که بیماری‌های زمینه‌ای داشته باشند و علت فوت‌شان ناشی از آن بیماری زمینه‌ای باشد.

به هر حال ما سالانه ۴۰۰ هزار فوتی غیر کرونایی در کشور از قبل هم داشتیم که مهم‌ترین علت آن سن بالا بوده که افراد ممکن است دچار بیماری نارسایی کلیه، دیابت پیشرفته، فشار خون پیشرفته و…، باشند. در پرونده‌هایی هم که بررسی شده، فوتی‌ها به دلیل بیماری زمینه‌ای بوده، نه واکسن؛ بنابراین مردم نگران واکسن نباشند و ان‌شاءالله طبق برنامه‌ریزی‌ها این واکسن را دریافت کنند.

جان‌بابایی ادامه داد: در شرایط اوج کرونا مجبور شدیم خدمات غیر اورژانسی را مقداری کمرنگ کرده و ظرفیت تمام مراکز دولتی، تأمین اجتماعی، خصوصی و خیریه و سازمان‌هایی مانند نیرو‌های مسلح و…، با اولویت برای کرونا بوده است. حال با توجه به روند رو به کاهش کرونا از همکارانمان خواهش کردیم که هرچه زودتر خدمات غیر اورژانسی را هم آغاز کنند. گرچه در تمام این مدت خدمات اورژانسی را انجام می‌دادیم. کمااینکه در فروردین امسال نسبت به فروردین ۱۳۹۹ میزان حوادث جاده‌ای در کشور ۶ برابر شده بود که خدمات‌دهی در این موارد انجام شد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از دستاورد‌های این دوره این بود که به رغم اینکه بار بیماری بسیار بیشتر بود و تعداد مراجعه کنندگان ما در بیمارستان‌ها چه برای سرپایی چه بستری، تقریباً دو برابر پیک‌های قبلی بوده و سه برابر هم افراد جوانمان بیش از گذشته مبتلا شدند و همچنین در اکثر استان‌ها بیش از ۸۰ درصد سوش‌ها از نوع انگلیسی بوده است، با این حال میزان مرگ و میر نسبت به بار بیماری کمتر شد و به نصف آمار گذشته رسیده بود. البته همین میزان فوتی هم مایه تأسف است و قابل جبران نیست، اما با تلاش کادر بهداشت و درمان این شرایط ایجاد شد.

 

منبع: برنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...