|
کدخبر: 165512

ویروس کرونا ساخته دست بشر است؟

پزشک فوق تخصص بیماری ریه گفت: براساس آخرین مطالعات و پژوهش های صورت گرفته و نظر استادان پزشکی عفونی عفونی دنیا، ویروس کرونا دست ساخته بشر نیست و در طبیعت وجود دارد.

جامعه ویروس کرونا ساخته دست بشر است؟

دکتر مهسا میردامادی در نشست مجازی علمی " چیستی ویروس کرونا " با دانشجویان پیام نور و طلاب حوزه علمیه الزهرا(س) گناوه افزود: در ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان نظریه های مختلفی در باره علل بودجون آمدن و انتقال آن مطرح شد اما با بررسی ها و مطالعاتی که صورت گرفت و طبق آخرین مقاله ای که ۲۰ روز پیش انتشار یافت، محققان تائید کردند این ویروس ساخته دست بشر و ناشی از خطای انسانی نیست و در طبیعت وجود دارد که ازطریق حیوان به انسان انتقال یافته است.

وی با ارائه تاریخچه ای از ویروس کرونا افزود: این نوع بیماری از دسته کرونا وایروس ها هستند که از سال ۲۰۰۴ شناخته شد و اولین همه گیری آن در قسمت شرق آسیا دومین اپیدمی در خاورمیانه و سومین آن با عنوان کووید ۱۹ در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد.

وی اظهارکرد: اپیدمی های قبلی این ویروس در قالب سارس و مرس بودند که در این مرحله بصورت همه گیری جهانی در آمده است و تبعات سنگینی برای بشریت در برداشته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: این ویروس در طول مدت یک سال و نیم جهش های زیادی پیدا کرده است و این ذات ویروس است و هنگامی که در جامعهای بین انسان ها منتقل می شود پس از انتقال های مکرر شروع به جهش می کند.

میردامادی گفت: ویروس، یک موجود زنده بدین معنا نیست بلکه موجودی است که می تواند مدت ها در محیط ماندگار بماند و اگر فرصتی پیدا کرد با وصل شدن به یک سلول زنده، تولید مثل و تکثیر پیدا کرده و باعث عارضه و بیماری در فرد شود.

وی افزود: علایم و نشانه های ویروس کرونا بخاطر جهش های صورت گرفته، هر از چندگاهی تغییر می کند و در اوایل همراه با علایم تنفسی و سرفه و تب بود که در ادامه با علایم دیگری نظیر خارش پوستی، گوارشی، سکته های مغزی و سردرد و علایم دیگر ظاهر شد.

این پزشک فوق تخصص ریه بیان کرد: وجود علایم متنوع این ویروس باعث شده است تا بخوبی نتوانیم در جامعه آن را مهار کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون درمان قطعی برای بیماری کووید ۱۹پیدا نشده است، اما درمان هایی برای کم شدن شدت بیماری صورت گرفته است.

میردامادی به مکانیسم عمل ویروس کرونا به بدن انسان اشاره کرد و افزود: این ویروس از راه تنفسی منتقل می شود و فرد مبتلا در هنگام عطسه و سرفه، ترشحات از خود برجای می گذارد و به دیگران البته به فاصله ۲ متری سرایت می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: با گذشت چندماه از شیوع این ویروس، بشر سعی کرد که واکسنی علیه این بیماری بسازد اما طول مدت تولید برای یک واکسن در کوتاه ترین زمان ۱۰ سال است و کم تر از آن سابقه نداشته است.

وی بابیان اینکه به دلیل سرعت پیشرفت های علمی در مدت یک سال واکسن هایی تهیه شده است، گفت: اگرچه برای تولید و تائیدیه یک واکسن باید ۴ فاز را طی کند اما فاز ۴ آن در هیچ جای دنیا طی نشده است و تنها تائیدهای اورژانسی گرفتند تا از مرگ و میر این بیماری کاسته شود.

وی بیان کرد: واکسن های تولید شده پیشگیری کننده از ابتلا به بیماری نیستند بلکه باعث می شود که بدن فرد، آنتی بادی هایی را بسازد که اگر با آن ویروس مواجهه پیدا کرد و مبتلا شد، به صورت سبک تر طی کند و با علایم کمتری، مرگ و میر را به صفر برساند.

میردامادی با اشاره به اینکه سه فاز در سیر این بیماری طی می شود، افزود: این ویروس در فاز اول وارد بدن شده و شروع به تکثیر می کند که بطور متوسط ۷ روز طول می کشد و فرد چار علایم خفیف با آبریزش بینی و شبه سرماخوردگی می شود که این علایم در ۸۰ درصد کرونایی ها وجود دارد.

فوق تخصص بیماری ریه گفت: اکثریت افراد مبتلا به کرونا فاز اول را به راحتی طی می کنند اما در فاز دوم به رغم اینکه میزان حجم ویروس پایین می آید ولی سیستم دفاعی و تنفسی بدن بصورت سرکش واکنش های بیش ازحد نشان می دهند که این مرحله مشکل ساز و خطرناک می شود.

این پزشک بیان کرد: باتوجه به اینکه انتقال ویروس هرچقدر بیشتر شود جهش های آن نیز بیشتر و احتمال مرگ و میر افراد و سرایت پذیری آن زیاد می شود، باید هرچه توان داریم در شکست چرخه آن بکار ببریم.

وی به نحوه استفاده از ماسک اشاره کرد و اظهار داشت: استفاده کنندگان از ماسک های پارچه ای در هر نوبت پس از برگشتن به منزل باید با آب و صابون آن را شسته و خشک کنند.

میردامادی گفت: طول عمر ماسک های جراحی بین ۲ تا ۳ ساعت است و بعداز آن باید تعویض شود.

وی اضافه کرد: فاصله گذاری یک و نیم تا ۲ متر در نقاط پرتردد و شلوغ در مقابله با شیوع ویروس کرونا مهم تر از زدن ماسک است و باید آحاد مردم در انجام آن کوتاهی نکنند.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...