|
کدخبر: 155139

واکنش رئیسی به حواشی واکسن کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای ادامه روند واکسیناسیون کرونا منتظر ورود واکسن‌های جدید هستیم و به محض اینکه واکسن‌ها برسد، واکسیناسیون را ادامه می‌دهیم. تزریق واکسن فقط بر اساس اولویت‌های سند ملی واکسیناسیون انجام می‌شود و خارج از این سند به هیچ فردی واکسن زده نمی‌شود.

جامعه واکنش رئیسی به حواشی واکسن کرونا

علیرضا رئیسی روز شنبه پس از جلسه ستاد ملی کرونا با تاکید بر ادامه واکسیناسیون کرونا برای گروه‌های آسیب پذیر افزود: امروز پنجاه وهشتمین جلسه ستاد مقابله با کرونا با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد و یکسال درگیری با همه گیری کرونا بررسی شد.

وی گفت: یکسال از زمان پیدایش ویروس کرونا در کشور گذشت. امروز حدود سه روز از سالگرد ورود این مهمان ناخوانده به کشور گذشت. همچنان این مهمان قصد رفتن ندارد حتی خبرهایی می‌رسد که این ویروس جهش هایی هم در جاهای مختلف دنیا داشته که یکی از نگرانی‌های مهمی است که امروز در جلسه ستاد ملی کرونا مطرح شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: نکته مهم این است که همسایه‌های غربی از جمله عراق است با شیوع بالای بیماری کووید۱۹ مواجه شده‌اند و که حتما باید مراقب باشیم، شواهدی از گردش ویروس جهش یافته در عراق و وجود دارد. سیر گردش ویروس کرونا در عراق شتاب دارد. به استانهای غربی کشور توصیه و تاکید شده که باید بیشتر مراقب باشند و برای کنترل این ویروس به ویژه مرزهای غربی کشور باید اقدامات سختگیرانه‌ای برای عبور و مرور صورت بگیرد.

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: استان خوزستان بالاترین میزان شیوع بیماری کووید۱۹ را دارد. گردش ویروس انگلیسی در خوزستان دیده شده است. در اهواز و جنوب اهواز این ویروس مشاهده شده و این زنگ خطر و هشداری است که همه باید رعایت کنند. اکنون میزان رشد و سرعت انتشار ویروس در خوزستان بسیار بالاست و نسبت به کل کشور شیب تند و شتابانی دارد باید دقت کرد شیوه نامه‌های بهداشتی رعایت شود

وی افزود: کرونا در مازندران خوشبختانه سیر نزولی را طی می‌کند. امیدواریم بارعایت بیشتر شیوه نامه ها، شیوع بیماری را مهار کنیم و سیر نزولی رو به پایین برود. در مجموع میزان بستری‌ها در کشور طی هفته‌های گذشته افزایش ملایم داشتیم اما باید دقت کنیم در برخی استانها مثل استانهای شمالی که بیشترین میزان بستری را داشتیم کاهش پیدا کند البته در برخی استانها مثل خوزستان، آذربایجان شرقی و ایلام سیر بیماری افزایشی است و باید مراقبت کنیم.

رئیسی گفت: در کل در کشور ۱۱ شهر قرمز داریم که همگی در خوزستان هستند، ۵۲ شهر نارنجی، ۲۱۷ زرد و ۱۶۸ شهر آبی داریم. هفته گذشته به تعداد شهرهای نارنجی افزوده شده است. شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: قدرت سرایت ویروس انگلسی بالاست، راه‌حل مقابله هم همان کارهای قبلی است با دقت بیشتری باید انجام شود. مراقبت از سالمندان و اطفال باید جدی گرفته شود. این دو گروه به شدت آسیب پذیر هستند. افراد بالای ۶۰ سال تا جای ممکن از خانه بیرون نیایند و در جمع حضور پیدا نکنند.

رعایت فاصله‌گذاری ضروری است. جوانان اگر برای دیدار پدر و مادر می‌روند تا جای ممکن دیدار کوتاه یا از طریق مجازی باشد و حتما در این دیدارها باید تهویه مناسب و ماسک استفاده شود.

رئیسی گفت: سالمندان بسیار آسیب پذیر هستند، نباید ساده انگاری کنیم در ارتباط با کرونا تجربه ثابت کرده هر وقت میزان رعایت پروتکل‌ها پایین باید همه آسیب می‌بینیم. اکنونن با ۱۴ درصد افت رعایت پروتکل در کشور مواجه هستیم. هر زمان افت پروتکل‌ها اتفاق بیفتد. میزان بیماری افزایش پیدا می‌کند. مرزهای غربی به شدت باید مراقبت شوند و از رفت و آمدها به شدت باید جلوگیری کنیم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر