|
کدخبر: 145477

شب گردی کی آزاد می‌ شود؟

معاون وزیر بهداشت با اشاره به احتمال افت فوتی‌های کرونا به زیر ۹۰ نفر، از استمرار ممنوعیت تردد شبانه تا پایان سال خبر داد.

جامعه شب گردی کی آزاد می‌ شود؟

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت: میزان ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان‌ها به کمتر از یک چهارم و میزان مرگ و میر حداقل به یک سوم کاهش داشته است.

بعد از عدم رعایت نکات بهداشتی، تجمعات زیر یک سقف فضای فاقد تهویه مناسب، مهم‌ترین عامل انتقال و سرایت کروناست.

اکنون ۴۰۰ شهر کشور در وضعیت زرد و ۴۳ شهر وضعیت نارنجی دارند. ۱۸ شهر نارنجی در استان مازنداران قرار دارند و این نشان می‌دهد که پیک سوم در این استان آغاز شده است.

در خصوص واکسنی که وارد کشور خواهد شد بحث قیمت نیست بلکه زیر ۱۰ دلار خواهد بود. ۱۵ میلیون ۸۰۰ هزار دوز واکسن را پیگیری ‌می‌کنیم و امیدواریم تا پایان سال و آغاز سال جدید واکسن وارد کنیم.

ممنوعیت تردد تا پایان سال ادامه دارد

برآوردی که همه روسای دانشگاه‌ها کردند مهم‌ترین و کم هزینه‌ترین راه محدودیت‌های شبانه بوده بوده است.

محدودیت‌ها تا زمانی ادامه دارد که موثر باشد و با توجه به ویژگی فصل زمستان معمولا در و پنچره بسته است و مردم دور هم جمع می‌شوند و باعث افزایش بیماری می‌شود.

قبلا این محدودیت‌های شبانه در شهرهای قرمز بود و اکنون در کل کشور ساعت ۲۱ محدودیت اجرا می‌شود تا پایان امسال محدودیت شبانه ادامه خواهد داشت.

۶ هفته پیش روزانه بیش از ۲۵۰۰ بستری مثبت داشتیم اما اکنون این عدد به ۶۰۰ رسیده و نتیجه کاهش میزان بستری را دو هفته دیگر می‌بینیم

حدود ۸۶۰ بیمار بسیار بدحال در مراقبت ویژه داریم و ۱۰ روز آینده نیز باید عدد مرگ و میر به زیر ۹۰ مرگ در روز برسد. هیچ عاملی به تنهایی در کاهش میزان ابتلا و بستری و مرگ و میر موثر نیست.

در مهرماه میزان تست را از ۲۲ هزار به بیش از ۴۰ هزار تست رساندیم و ۱۴ آبان ۶۴ شهر قرمز و در یک آذر ۱۶۰ شهر را قرمز اعلام کردیم، در نیمه دوم آذر شاهد افت بیماری بودیم و بعد طرح شهید سلیمانی آغاز و ادامه دارد.

میزان رعایت پروتکل‌ها به بیش از ۸۶ درصد رسیده است. کشور بسیار مستعد است در اواخر بهمن و اوائل اسفند شاهد پیک کرونا باشد.

منبع: بورسان

ارسال نظر