|

بخوانید :

کدخبر: 284486

جزییات عرضه خودروهاى وارداتى در بورس کالا اعلام شد

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس با تشریح شرایط و زمان عرضه ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودروی وارداتی در بورس کالا گفت: قیمت پایه زمان عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده مشخص و منتشر شده و هر کدملی قادر به ثبت سفارش یک خودرو است.

تجارت جزییات عرضه خودروهاى وارداتى در بورس کالا اعلام شد

طبق این گزارش، پس از پنج سال ممنوعیت واردات خودرو خاتمه یافت و پس از تصمیم هیات دولت در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ با قید شروطی، ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو وارد کشور و در بورس کالا عرضه خواهند شد.

در این راستا، علیرضا صادقی با اشاره به پذیرش‌های صورت گرفته در ارتباط با خودرو‌های وارداتی در بورس کالا، اظهار کرد: در جلسه اخیر هیات پذیرش بورس کالا، پذیرش ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودروی وارداتی از دو شرکت چانگان چین و کیای کره در دستورکار قرار گرفت و تایید شد.

وی افزود: ۱۹ هزار دستگاه از مجموع خودرو‌های یادشده، به شرکت چانگان چین تعلق دارد که توسط شرکت سایپا عرضه خواهد شد و مابقی به ۹ مدل خودرو از شرکت کیای کره‌جنوبی اختصاص دارد.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: تمامی این خودرو‌ها توسط هیات پذیرش شرکت بورس کالای ایران پذیرش شده و بورس کالا آمادگی عرضه آن‌ها را دارد که لازم است نخست اقدامات لازم در ارتباط با ترخیص کالا و موضوعات گمرکی انجام پذیرد.

وی با اشاره به اینکه همه ۲۱ هزار و ۱۴۰ دستگاه خودرو به صورت یکجا و در یک زمان در بورس کالا عرضه خواهند شد، تصریح کرد: در ارتباط با این خودروها، همان محدودیت‌های پیشین خرید خودرو از بورس کالا پابرجاست؛ به بیان دیگر، همچنان هر کد ملی قادر به درخواست سفارش یک خودرو است و محدودیت سابقه خرید از سال ۱۳۹۸ که توسط وزارت صمت اعلام شد نیز به قوت خود باقی است.

صادقی با تاکید بر اینکه کشف قیمت براساس مدل حراج خواهد بود، خاطرنشان کرد: قیمت، براساس قیمت پایه‌ای که عرضه‌کننده اعلام می‌کند در مکانیزم حراج تعیین می‌شود و خودرو‌ها در قالب رقابت به فروش می‌روند. به بیانی دیگر، خریداران قیمت‌های خود را از طریق کارگزار در سامانه معاملات وارد می‌کنند و از طریق مکانیزم حراج، قیمت کشف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز قیمت پایه‌ای برای این خودرو‌ها اعلام نشده، ادامه داد: قیمت پایه در زمانی که عرضه خودرو‌ها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و منتشر خواهد شد.

رئیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه هیچ مانعی از سمت بورس کالا یا سازمان بورس برای عرضه خودرو‌های یادشده در بورس کالا وجود ندارد، گفت: پذیرش خودر‌ها در بورس کالا انجام شده و با اعلام عرضه‌کننده‌ها، خودرو‌ها در بورس کالا عرضه خواهند شد.

 

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...