|
کدخبر: 150581

ایران امسال چقدر پسته صادر کرد؟

میراشرفی گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب با ۱۷،۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود اما در مقایسه با ماه قبل از آن یعنی آذر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند امسال با رشد بیشتری همراه باشد.

تجارت ایران امسال چقدر پسته صادر کرد؟

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با بیان این که حجم تجارت کشور تا پایان امسال به ۷۰ میلیارد دلار خواهد رسید از صادرات ۱ میلیارد دلار پسته طی ۱۰ ماهه امسال خبر داد.

مهدی میراشرفی با اشاره به اینکه سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است، افزود: حجم تجارت ایران با کشورهای دیگر در ۱۰ ماهه امسال ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود که از این رقم ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار سهم صادرات و ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار سهم واردات بوده است.

وی اظهارکرد: صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزنی و ارزشی به ترتیب با ۱۷،۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود اما در مقایسه با ماه قبل از آن یعنی آذر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند امسال با رشد بیشتری همراه باشد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: واردات کشور نیز طی این بازه زمانی از نظر وزنی دو درصد و از حیث ارزشی ۱۵،۵ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: مقاصد صادراتی کشور در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب چین با ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش شش میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بودند.

میراشرفی اظهارکرد: این پنج کشور در مجموع ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاراز ایران کالا وارد کردند که از حیث وزنی ۷۳،۵ درصد و از نظر ارزشی ۷۶ درصد صادرات را دربرمی‌گیرد.

وی همچنین درخصوص کشورهای مبدا طرف معامله واردات کالا با ایران به ترتیب از چین با دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار وآلمان با ۹۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار نام برد.

رئیس کل گمرک ایران گفت: پنج کشور یادشده در مجموع ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلارکالا به ایران صادر کردند که این رقم ۴۹ درصد از وزن و ۷۱،۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۱۰ ماهه امسال را تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه افزود: از مجموع ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن واردات کالا در طول ۱۰ ماهه امسال فقط ۱۶،۵ میلیون تن کالای اساسی و بقیه مواد اولیه تولید، کالاهای واسطه‌ای تولید و ماشین‌آلات خط تولید بوده است.

میراشرفی با بیان اینکه اقلام عمده صادراتی کشور فرآورده‌های نفتی و مواد پتروشیمی هستند، اظهارکرد: خوشبختانه طی این بازه زمانی یک میلیارد دلار پسته نیز از کشور صادر شده است.

وی در ادامه پیش‌بینی کرد که ۱۱ تا ۱۲ میلیارد دلار تاپایان امسال به حجم تجارت کشور اضافه و رقم آن از ۵۹ به ۷۰ میلیارد دلار برسد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر