|
کدخبر: 146965

صادرکنندگان منتظر خبرهای خوب باشند

حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: بحث رفع تعهد ارزی صادرکنندگان از سال ۹۷ با صدور بخشنامه‌های مختلف دچار فراز و فرودهایی شده بود اما از آبان ماه با مصوبه ۱۷۷ دولت آرامش نسبی به این بخش بازگشت.

تجارت صادرکنندگان منتظر خبرهای خوب باشند

حمیدرضا زادبوم در مراسم روز ملی صادرات اظهار کرد: سیاست وزارت در دو محور فراوانی کالا و تسهیل رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان است. انشاءالله با مصوبه جدیدی که در طی هفته آینده منتشر می‌شود دلیل رفع تعهدات ارزی بیشتر می شود.

وی افزود: از حیث کشورهایی که صادرات آنها انجام می‌دهیم اولویت ما کشورهای همسایه و همینطور کشورهای هند و چین است و اولویت دوم ما نیز کشورهای آسیایی، آفریقایی و برخی از کشورهای آمریکای لاتین است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مورد اولویت کالایی صادرات گفت: از نظر کالا هم هر کالایی که ارزش افزوده بیشتری داشته باشد اولویت ما است تا کم کم خام فروشی کاهش داده شود. نمی‌شود به یکباره خام‌فروشی از بین برود اما می‌توان آن را گام به گام کاهش داد.

وی همچنین تصریح کرد: کار گروهی در وزارت صنعت ایجاد شده تا رفع تعهدات ارزی را تسهیل کند. سیاست دیگر ما انعقاد تفاهم نامه ها با نهادهای داخلی است و همین طور توسعه تفاهم‌نامه‌های تجارت آزاد که تجارت آزاد با پاکستان در دست مذاکره است. موضوع مورد اهمیت دیگر آموزش جوانان و تجارت برای بازار در تراز بین المللی است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: طبق دستور وزیر صمت، کارگروهی در وزارت صمت با حضور نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون و گمرک و سازمان توسعه تجارت جهت بررسی مشکلات صادرکنندگان تشکیل شد که از آبان تاکنون ۱۲ جلسه داشته ایم. یکی از خروجی‌های این جلسه، تهیه یک مصوبه تکمیلی برای مصوبه ۱۷۷ دولت است که به زودی ابلاغ می‌شود که آرامش بیشتری به صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی می‌دهد.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند همین امروز باید از خام فروشی جلوگیری کرد اما این امر امکان پذیر نیست و جلوگیری از خام فروشی در طول زمان رخ می‌دهد.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه هیأت وزیران مجوز ادامه تجارت آزاد را به ما داده است، گفت: جهت اجرای تجارت آزاد با کشورهای پاکستان، صربستان و اتحادیه اوراسیا مذاکرات را آغاز کرده ایم.

منبع: موج

ارسال نظر