|
کدخبر: 135983

آخرین خبرها درباره ترخیص برنج‌‌های وارداتی

مدیرکل گمرک بوشهر با اشاره به تسریع در ترخیص کالاهای اساسی از جمله برنج از گمرکات گفت: در این راستا از ۲۴ هزار و ۱۰۰ تن برنج وارداتی در گمرک بوشهر تاکنون ۹ هزار و ۴۰۰ تن آن ترخیص و بارگیری شده و مابقی در حال ترخیص است.

تجارت آخرین خبرها درباره ترخیص برنج‌‌های وارداتی

بهروز قره‌بیگی صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر، با اشاره به مصوبه ستاد اقتصادی دولت مبنی بر تسریع در ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات اظهارکرد: در ترخیص کالاهای اساسی و تولیدی گشایش حاصل شده و با ارائه برنامه‌های سیستمی و هماهنگی‌های لازم مشکلات ترخیص آنها از ۳ روز پیش رفع شد و در این راستا فعالیت‌های جدیدی در حال اجرا است.

مدیرکل گمرک بوشهر، از ترخیص یک‌هزار و ۱۰۰ تن کالای وارداتی تولید‌کنندگان مربوط به ۵۲ اظهارنامه در گمرک بوشهر خبر داد و بیان کرد: مشکل ترخیص این کالاها برطرف شده و در مرحله درب خروج قرار دارند و تاکنون ۴۰۰ تن آن خارج شده و مابقی در حال بارگیری است.

وی، به فهرست کالای وزارت صمت مورد تایید ستاد اقتصادی دولت برای ترخیص پرداخت و بیان کرد: بیش از ۳۲۰۰ کالای تولیدی و یا نهاده‌های تولیدی می‌توانند از این تسهیلات و مصوبه استفاده کنند.

قره‌بیگی با اشاره به اینکه کالاهای اساسی مشمول مصوبه یاد شده دانست و بیان کرد: مشکل ترخیص کالاهای اساسی از جمله کالاهای رسوبی برطرف شده و منهای ۴ تا ۵ قلم کالا که از ارز ترجیحی استفاده می‌کنند مابقی با توجه به اختیاری که داده شده بدون استفاده از کد رهگیری بانک ترخیص می‌شوند.

مدیرکل گمرک بوشهر با بیان اینکه قبلا روال ترخیص این کالاها بر اساس دریافت کد رهگیری بانکی بود خاطر نشان کرد: اکنون با درخواست صاحب کالا و بر اساس سامانه از وضعیت ارزی خارج و بدون کد رهگیری بانک، ترخیص می‌شوند.

 

وی، با اشاره به ترخیص کالای اساسی از جمله برنج تصریح کرد: در این راستا ۳ هزار تن برنج وارداتی بخش خصوصی با اخذ کد رهگیری بانکی تاکنون ۱۴۰۰ تن آن ترخیص شده و مابقی تا ۳ تا ۴ روز دیگر ترخیص و بارگیری می‌شود.

قره‌بیگی، با اشاره به وجود ۱۰ هزار و ۶۰۰ تن برنج رسوبی در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر خاطر نشان کرد: این برنج مربوط به شرکت بازرگانی دولتی است که تاکنون ۸ هزار تن آن ترخیص و بارگیری شده است.

مدیرکل گمرک بوشهر، با بیان اینکه ۲۵۰۰ تن دیگر این محموله برنج در حال ترخیص است گفت: علاوه بر این ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن در انبار اختصاصی شرکت بازرگانی دولتی است که مشکل دریافت کد رهگیری آن برطرف شده و به‌زودی ترخیص می‌شود.

وی، با اشاره به اینکه کالاهایی که در فهرست ۳۲۰۰ قلم قرار دارند مشکلی در ترخیص از گمرک ندارد افزود: در این راستا با موافقت وزیر صمت مشکل ثبت سفارش کالاها هم برطرف شده که در ترخیص این کالاها کمک بسیاری می‌کند.

قره‌بیگی بیان کرد: با این مصوبه و برنامه تدوینی، امیدوار هستیم با رسوب کالایی که در گمرک بوشهر وجود داشت بخش زیادی از این کالاها ترخیص شود.

مدیرکل گمرک بوشهر افزود: بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت ۳۲۰۰ قلم کالا وارداتی از ناحیه تولید‌کننده و یا سایر اشخاص، مشمول ترخیص کالا می‌شوند.

وی با اشاره به ترخیص برنج‌های وارداتی رسوبی در گمرک بوشهر بیان کرد: از ۲۴ هزار و ۱۰۰ تن برنج وارداتی رسوبی در گمرک بوشهر تاکنون ۹ تاییدهزارو ۴۰۰ تن آن ترخیص و بارگیری شده و مابقی در حال ترخیص شدن است.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر