|
کدخبر: 160284

کرونا به چه کسانی سود رساند؟

ثروتمندان برتر امریکایی توانسته‌اند در طول بحران شیوع ویروس کرونا چند صد میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کنند.

بین‌الملل کرونا به چه کسانی سود رساند؟

در حالی که شیوع ویروس کرونا برای بیشتر مردم جهان به بحرانی جدی تبدیل شد، اما برای میلیارد‌رهای امریکایی دوره خوبی بود.

سال گذشته در زمان شیوع ویروس کرونا نه تنها برای ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت خودروسازی تسلای امریکا اصلاً سال بدی نبود، بلکه در این مدت ثروتش بیش از ۵ برابر شد چراکه ارزش سهام تسلا ۵۴۷ درصد رشد کرد.

وی همچنین تونست برای مدتی با پشت سر گذاشت جف بزوس، بنیانگذار شرکت فروش اینترنتی آمازون، عنوان ثروتمندترین فرد جهان را از آن خود کند. ثروت مارک زوکربرگ، بنیانگذار شرکت فیسبوک هم ۱۰۰ میلیارد دلار طی سال گذشته افزایش یافت و ثروت لایپیج و سرگئی برین، که از سهامداران گوگل هستند مجموعا ۶۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

در طول سال ۲۰۲۰ ارزش بازار شرکت گوگل هم از ۲۰۰۰ میلیارد دلار فراتر رفت و باعث شد تا تیم کوک مدیرعامل آن میلیاردر شود.

در واقع روی آوردن مردم به سمت خرید اینترنتی بیشتر به نفع آمازون تمام شد و کار به جایی رسید که این شرکت در اوایل بحران کرونا با مشکل در تأمین اقلام مورد نیاز مردم از جمله مواد ضدعفونی‌کننده و دستمال کاغذی مواجه شد.

از طرف دیگر بسیاری از شرکت‌ها کارمندان خود را دورکار کردند و همین امر تقاضا برای اجاره فضای حافظه یا خدمات کلود را افزایش داد و این مسئله خیلی برای شرکت‌هایی نظیر گوگل، فیسبوک و مایکروسافت درآمدزا بود. در حالی میلیارد‌رهای جهان درآمدشان به میزان قابل توجهی در طول بحران کرونا افزایش یافت که میلیون‌ها نفر از مردم امریکا در همین مدت با بحران جدی اقتصادی روبه‌رو بوده‌اند و میلیون‌ها نفر دیگر نیز بیکار شدند.

این افزایش نابرابر ثروت و بحرانی بودن اوضاع مردم در امریکا نشان‌دهنده جدی‌تر شدن مسئله نابرابری اجتماعی در امریکا بوده است. در واقع دارایی ثروتمندان امریکایی در طول بحران کرونا حدود ۳۶۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...