|
کدخبر: 315738

بازار سهام | بازار سرمایه

پیش بینی مهم از بورس هفته آینده / نمادهای برتر کدامند؟

در هفته‌ای که گذشت و از تاریخ ۱۸ تا ۲۲ آذرماه مصادف با سومین هفته نهمین ماه سال جاری است، بازار سرمایه ایران تعادل نسبی را تجربه کرد.

بورس پیش بینی مهم از بورس هفته آینده / نمادهای برتر کدامند؟

تأسیس شده در دهه‌ی ۶۰ میلادی، بورس اوراق بهادار تهران به عنوان نخستین مرکز مالی نوع خود در خاورمیانه، سابقه‌ای بلندبالا در اقتصاد ایران دارد. این بورس که از حجم نه چندان بزرگی در آغازین روزهای فعالیت خود برخوردار بود، به مرور و با گذشت زمان شاهد رشد و پیشرفت قابل توجهی بوده و امروزه به یکی از مراکز اصلی سرمایه‌گذاری و نقدشوندگی در ایران تبدیل شده است. با توجه به پیشرفت‌های اقتصادی کشور و تحولات سیاسی مختلف، این بورس دگرگونی‌ها و ارتقاء در قوانین و چهارچوب‌های مالی را شاهد بوده و اکنون به عنوان یکی از بازارهای کلیدی در دسترسی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و نیز یک بازار مالی معتبر در سطح منطقه‌ای مطرح می‌گردد.

در این هفته شاخص کل بورس از دو میلیون و ۱۷۱ هزار واحد در آغاز معاملات روز شنبه، به دو میلیون و ۱۵۸ هزار واحد در پایان معاملات روز چهارشنبه رسید که به این ترتیب سهامداران به طور میانگین ۰.۶ درصد زیان را تجربه کردند.

اما مسیر شاخص هم‌وزن در این هفته با شاخص کل متفاوت بود؛ به نحوی که نماینده شرکت‌های کوچک و متوسط بازار در این هفته رشد ۰.۶۴ درصدی را ثبت کرد و از تراز ۷۴۷ هزار واحد تا ۷۵۲ هزار واحد بالا رفت.

بررسی سهام پتروشیمی نشان می دهد که این گروه نیز متاتر از روند بازار وضعیت متعادلی پیدا کرده است و تعداد نمادهای با افزایش قیمت و نمادهای دارای کاهش قیمت به هم نزدیک شده است.

این هفته از مجموع ۳۳ نماد این گروه ۱۳ نماد دارای روند قیمتی مثبت بود و ۲۰ نماد با کاهش قیمت روبرو شدند. این هفته همچنین میزان سود سهام دارای افزایش قیمت بالاتر از هفته قبل بود. اما نکته مهم این است که از مجموع این سهم ها تعداد ۲۱ سهم سود یا زیانی در بازه کمتر از ۲ درصد داشتند که نشان دهنده این است که تغییرات بسیار جزیی و قابل چشم پوشی است.

بیشترین سود

از میان ۱۳ نمادی که در این هفته افزایش قیمت داشتند ۱۱ نماد افزایش کمتر از ۵ درصد داشتند و ۲ نماد نیز افزایشی بالاتر از ۵ درصد را ثبت کردند. پتروشیمی نیمه کاره گلستان (شستان) دوباره حرکت سینوسی خود را نشان داد و بعداز هفته ها کاهش قیمت دوباره روندی مثبت پیدا کرد و با بیش از ۷ درصد افزایش قیمت پرسودترین سود در این گروه بود. شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی (وپترو) که در یک سال اخیر جزو پربازده ترین سهام بورس بوده نیز برای سومین هفته متوالی در رده های بالای جدول پربازده ها قرار گرفت. سود این سهم این هفته ۶ درصد بود.

همان طور که گفته شد این هفته ۲۰ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند. در این میان فقط ۲ سهم زیانی بیش از ۵ درصد داشت و بقیه سهم ها زیانشان کمتر از ۵ درصد بود. پتروشیمی زاگرس (زاگرس) که هفته قبل در صدر سهام پربازده بود این هفته دقیقا وضعیتی معکوس پیدا کرد و پرزیان ترین سود شد. همچنین پتروشیمی فارابی (شفارا) که در دو هفته قبل زیانی ۶ درصدی داشت، این هفته هم با زیانی کمی بیش از ۳ درصد در این جدول باقی ماند.

چشم انداز هفته آینده

اگرچه هفته گذشته بعد از موفقیت دو هفته پیاپی بورس، این بازار به تعادلی کم تحرک رسید، اما با این حال با توجه به بازارهای موازی می توان گفت که بورس روزهای امیدوار کننده ای را می گذراند، این هفته به نظر بسیاری از صاحب نظران هفته ای مثبت خواهد بود.

 

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها