|
کدخبر: 153565

تحولات جدید بورس در بازارهای مالی جهان

شاخص‌های بورس‌های اوراق بهادار و دیگر شاخص‌های مالی-اقتصادی در بازارهای اروپا و جهان در معاملات روز جمعه در نوسان بود.

بورس تحولات جدید بورس در بازارهای مالی جهان

در بازار مالی کشورهای اروپایی شاخص‌های کل بورس اوراق بهادار بیشتر افزایشی بود. به طوری که، شاخص سهام بورس ‌یورواستاکس ۵۰، EuroStoxx ‌۵۰، ‌که در آن در هر روز ‌کاری سهام ۵۰ شرکت ‌بزرگ منطقه یورو ‌ارزشگذاری و خرید و ‌فروش می‌شود، با ۶۴ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به سه هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

شاخص سهام ‌فوتسی یوروفرست ۳۰۰، FTSEurofirst ۳۰۰، که در ‌آن در هر روز کاری ‌سهام ۳۰۰ شرکت بزرگ ‌منطقه یورو، ‌ارزشگذاری و خرید و ‌فروش می‌شود با ۴۲ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به یک هزار و ۵۸۳ واحد رسید.

ارزش شاخص سهام بورس ‌پاریس، CAC ‌۴۰، در ‌معاملات ‌امروز با دو صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به پنج هزار و ۶۶۹ واحد رسید.

شاخص سهام بازار بورس ‌فرانکفورت ‌آلمان، Dax، هم که سهام شرکت‌های مهم صادراتی این کشور در آن در هر روز کاری ارزش‌گذاری و خرید و فروش می‌شود با ۷۷ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۱۴ هزار و ۴۰ واحد رسید.

شاخص سهام بورس ‌فوتسی ۱۰۰ ‌لندن، FTSE ‌۱۰۰، هم که ‌در آن در هر ‌روز ‌کاری سهام ۱۰۰ ‌شرکت ‌مهم و ‌بزرگ ‌انگلیس، ارزشگذاری و ‌خرید ‌و ‌فروش می‌شود با هفت صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به شش هزار و ۵۲۸ واحد رسید.

ارزش شاخص سهام اس ام ‌آی، SMI، ‌یکی از سه ‌شاخص عملکرد بورس ‌اوراق ‌بهادار سوییس، در معاملات ‌امروز با ۲۵ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به ده هزار و ۸۵۲ واحد رسید.

در بازار مالی کشورهای آسیایی نیز شاخص‌های کل بورس اوراق بهادار در نوسان بود. به طوری که، شاخص سهام "‌نیکی ۲۲۵"، Nikkei ‌۲۲۵، ‌یکی ‌از دو شاخص عملکرد ‌بورس اوراق ‌بهادار ‌توکیو که سهام ‌۲۲۵ ‌شرکت ‌بزرگ ‌ژاپن در آن ‌فهرست ‌و در هر روز کاری ارزشگذاری می‌شوند در پایان معاملات امروز با ۱۴ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۲۹ هزار و ۵۲۰ واحد رسید.

ارزش شاخص سهام توپیکس، ‌TOPIX، ‌دیگر شاخص ‌عملکرد ‌بورس ‌اوراق بهادار توکیو، هم در پایان داد و ستدهای امروز با ۱۶ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به یک هزار و ۹۳۳ واحد رسید.

شاخص سهام بورس اوراق بهادار ‌هنگ کنگ که پس از بورس اوراق ‌بهادار توکیو و بورس اوراق ‌بهادار شانگهای، سومین بازار ‌بزرگ بورس در آسیا، از نظر ‌ارزش بازاری به حساب می‌آید، ‌در پایان معاملات امروز ‌با ۴۵ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۳۰ هزار و ۱۷۳ واحد رسید.

در بازار مالی تایوان، شاخص کل بورس اوراق بهادار این کشور Taiwan Stock Exchange Corporation در پایان معاملات امروز، با ۶۱ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۱۵ هزار و ۸۰۲ واحد رسید.

در بازار بورس کره جنوبی، شاخص قیمت سهام مرکب این کشور، Korea Composite Stock Price Index، در پایان معاملات امروز، با ۵۲ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به سه هزار و ۱۰۰ واحد رسید.

در بازار مالی سنگاپور، شاخص کل بورس اوراق بهادار این کشور، sgx، با یک صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به دو هزار و ۹۲۵ واحد رسید.

شاخص مرکب ‌شانگ‌های چین، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های عملکرد بورس ‌اوراق ‌بهادار چین، در پایان معاملات امروز با یک و ۴۳ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به سه هزار و ۶۵۵ واحد رسید.

در بازار مالی استرالیا، نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار سیدنی Sydney Stock Exchange با ۶۳ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به شش هزار و ۸۰۶ واحد رسید.

در بازار مالی وال استریت قراردادهای آتی که بر روی شاخص‌های ‌بورس ‌نیویورک یعنی شاخص سهام صنعتی داو ‌جونز، شاخص سهام نزدک و شاخص سهام استاندارد‌اند ‌پورز ۵۰۰، بسته می‌شود و در نتیجه آن، تحویل سهام در آینده صورت می‌گیرد، در معاملات امروز در نوسان بود.

به طوری که، میانگین شاخص سهام صنعتی داو ‌جونز، یکی ‌از سه شاخص عملکرد بورس ‌اوراق ‌بهادار نیویورک، با دو صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۳۱ هزار و ۴۳۰ واحد رسید.

شاخص سهام استاندارد‌اند ‌پورز ۵۰۰، سومین شاخص عملکرد ‌بورس اوراق بهادار نیویورک که ‌از فهرستی متشکل از سهام ‌۵۰۰ ‌شرکت مهم در ‌بازار بورس ‌نیویورک تشکیل شده است با ۱۷ صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به سه هزار و ۹۱۶ واحد رسید.

شاخص سهام نزدک Nasdaq، دیگر شاخص ‌عملکرد بورس اوراق بهادار ‌نیویورک که بزرگترین بازار ‌معاملات الکترونیک سهام در ‌امریکا است، با ۲۵ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۱۴ هزار و ۲۵ واحد رسید.

شاخص سهام نزدک ۱۰۰ ”Nasdaq ۱۰۰ “ یگر شاخص ‌عملکرد بورس اوراق بهادار ‌نیویورک، با ۲۳ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۱۳ هزار و ۷۳۴ واحد رسید.

در بازار داد و ستدهای ارزی اروپا، نرخ‌های برابری در نوسان بود. به طوری که ارزش یورو برابر دلار شش صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، کاهش یافت. در معاملات ‌امروز، هر یک یورو برابر ‌۱،۲۱۲۱ دلار معامله می‌شد. در پایان معاملات روز کاری پیشین، ارزش برابری این دو ارز، به نسبت هر ۱،۲۱۲۸ دلار به یک یورو بود.

ارزش برابری دلار امریکا با ین ژاپن در معاملات امروز بازار توکیو، ۱۲ صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، افزایش یافت. بدین صورت که هر ‌۱۰۴،۸۵ ین برابر یک دلار امریکا معامله می‌شد. در پایان معاملات روز کاری پیشین این بازار، هر ۱۰۴،۷۲ ین برابر یک دلار امریکا داد و ستد می‌شد.

ارزش برابری یورو با ین نیز در معاملات امروز بازار توکیو، سه صدم درصد نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، افزایش یافت. بدین صورت که هر ۱۲۷،۰۹ ین برابر یک یورو معامله می‌شد در پایان معاملات روز کاری پیشین این بازار، هر ۱۲۷،۰۵ ین برابر یک یورو داد و ستد می‌شد.

شاخص دلار برابر سبد ارزی مرجع بین‌المللی متشکل از شش ارز ‌مهم جهان ‌یعنی ‌یورو، پوند ‌انگلیس، ‌ین ‌ژاپن، ‌فرانک سوئیس، ‌دلار کانادا و ‌کرون ‌سوئد، با هفت صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۹۰،۴۸۴۰ رسید.

در بازار اوراق قرضه، نرخ سودها در معاملات امروز افزایش یافت... به طوری که نرخ سود اوراق قرضه و بهادار با سررسید ۱۰ ساله آلمان که نقش مبنا و مرجع را در کشورهای عضو منطقه یورو ایفا می‌کند، با چهار صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به منفی ۴۵ صدم درصد رسید.

 منفی بودن نرخ سود اوراق بهادار در یک کشور نشان دهنده وضع خوب اقتصادی و مالی آن کشور است.

با این توضیح که کشور ناشر با توجه به اینکه سرمایه‌گذار در خصوص دریافت به موقع اصل و سود سرمایه خود اطمینان دارد آنها را با نرخ سودی پایینی منتشر می‌کند.

نرخ سود اوراق قرضه و بهادار وزارت خزانه داری امریکا با سررسید ۱۰ ساله هم با با چهار صدم درصد افزایش ‌نسبت به پایان ‌معاملات روز کاری ‌پیشین، به یک و ۱۵ صدم درصد رسید.

در بازار نفت اروپا، قیمت دو شاخص عمده نفتی جهان، کاهش یافت. به طوری که بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‌شیرین (وست تگزاس اینترمیدییت) هم که برای ‌قیمت‌گذاری نفت مصرفی ‌امریکا، به کار ‌برده می‌شود با ۵۳ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۵۷ دلار و ۷۱ سنت رسید.

بهای نفت خام سبک ‌برنت دریای شمال، که ‌از آن به عنوان ‌یکی از مهم‌ترین مراجع قیمت‌گذاری نفت داد و ستد شده در ‌بازار اروپا ‌استفاده می‌شود با ۴۸ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری ‌پیشین، به ۶۱ دلار و ۶۶ سنت رسید.

منبع: بازار

ارسال نظر