|
کدخبر: 152275

روز مهم برای بورس بازان / سطح حمایت بعدی کجاست؟

با توجه به نزدیکی ۳ هزار واحدی شاخص بورس تا سطح حمایت یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد روز شنبه برای سهام‌داران روز مهمی خواهد بود. آیا بورس سنت شنبه‌های دو هفته اخیر را تکرار می‌کند؟

بورس روز مهم برای بورس بازان / سطح حمایت بعدی کجاست؟

روز چهارشنبه شاخص کل بورس ۳۲ هزار و ۴۱۷ واحد و شاخص هم‌وزن ۴ هزار و ۴۰۲ واحد افت کردند. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۳۴ واحد نزول کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۴۳۴ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۱۳۲ نماد رشد نرخ و ۳۳۸ نماد کاهش نرخ داشتند، به عبارت دیگر، ۲۷ درصد بازار رشد نرخ داشتند و ۷۰ درصد بازار افت نرخ داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه در بورس شرکت غدام (خوراک دام پارس)، درخشان تهران (پدرخش) و کربن ایران (شکربن)‌ بیشترین افزایش نرخ را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پگاه گلستان (غگلستا)، قاسم ایران (قاسم) و شهرسازی و خانه‌سازی باغمیشه (ثباغ) بیشترین افزایش نرخ را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کدما (معدنی دماوند)، شکلر (نیرو کلر) و ختراک (ریخته‌گری تراکتورسازی ایران) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش نرخ بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت کشاورزی و دامپروری ملارد (زملارد)، تولید و صادرات ریشمک (ریشمک) و توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم) بیشترین کاهش نرخ را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش‌بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد عرضه ۴۵۵ میلیارد تومانی بسته شد.

رشد ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات دیروز ۱۸۷ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۶۵ بود. همچنین ارزش صف‌های خرید نسبت به روز سه‌شنبه ۲۹ درصد کاهش یافت و به رقم ۸۵۰ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۸۹ درصد افزایش یافت و هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۱۶۷ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، کویر (فولاد کویر) و رافزا (رایان هم افزا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز چهارشنبه بیشترین صف فروش نیز به شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۰۱ میلیارد تومانی داشت. پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و گدنا (تهیه و توزیع غذای دناآفرین فدک) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش‌بینی بورس امروز

روز چهارشنبه تمام شاخص‌های بازار نزول کردند و تعداد نمادهایی که افت نرخ داشتند بیشتر از نمادهای با رشد نرخ بودند. از طرف دیگر همچنان سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آنها از خریدها بود. در سمت تقاضا، ۸۵ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۵ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۹۴ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۶ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. همچنین رقم خروج پول حقیقی ۹۸۵ میلیارد تومان بود و در پایان معاملات چهارشنبه ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود.

اما اتفاق مهم معاملات روز چهارشنبه از دست دادن سطح حمایت مهم یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد و سقوط شاخص کل به کانال ۱.۱ میلیونی بود. تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند بعد از شکسته شدن مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد، سطح حمایت بعدی رقم یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد خواهد بود. با توجه به نزدیکی ۳ هزار واحدی رقم فعلی تا سطح حمایت معرفی شده روز شنبه برای سهام‌داران روز مهمی خواهد بود. سهام‌داران با توجه به رشد قابل توجه شاخص بورس در روزهای شنبه طی دو هفته اخیر سهام‌داران به صعود بازار در معاملات امروز امیدوارند. در روز شنبه ۴ بهمن شاخص کل ۳۸ هزار واحد معادل ۳.۲۲ درصد رشد کرد و در روز شنبه ۱۱ بهمن شاخص کل ۳۹ هزار واحد معادل ۳.۲۷ درصد رشد کرد که بیشترین رشد شاخص در ۵۵ روز کاری گذشته از ۲۸ آبان ماه به این سو بوده است. سهام‌داران امیدوارند شنبه‌های صعودی تبدیل به یک سنت شود و بورس در صعودهای ابتدای هفته هت تریک کند.

نکته دیگری که برای امروز مطرح می‌شود حمایت‌های دولتی و بازاری از سطح یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد است برخی امیدوارند این سطح در قالب دستورالعمل از سوی نهادی حقوقی حمایت شود یا بخشی از حقیقی‌ها به دلیل جذاب شدن قیمت‌ها وارد کرویدور خرید بازار شوند.

اما در مجموع تحلیل‌های فنی و بنیادی نشان می‌دهد بازار در مسیر نزولی است و روند عرضه‌ها نیز این گزاره را تایید می‌کند گرچه قرار گرفتن شاخص در منطقه یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد برخی را امیدوار نگه داشته که بورس وارد منطقه اشباع فروش شود. شاخص اگر امروز از کف یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد فرو افتد امکان نوسان تا سطح یک میلیون و ۱۳۰ هزار واحد را دارد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر