|
کدخبر: 151520

بورس آماده تغییر فاز؟

روز گذشته سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آنها از خریدها بود. ۶۱ درصد بازار نیز افت نرخ داشتند. این تصویر نشان ضعف بورس در این روزها است با این حال سهامداران برای تغییر فاز بازار تاریخ جدید رو کردند.

روز دوشنبه شاخص کل بورس ۱۷ هزار و ۴۸۰ واحد و شاخص هم‌وزن هزار و ۹۱۸ واحد افت کردند. همچنین شاخص کل فرابورس ۲۰۶ واحد نزول کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۳۶ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۱۷۶ نماد رشد نرخ و ۲۹۹ نماد کاهش نرخ داشتند، به عبارت دیگر، ۳۶ درصد بازار رشد نرخ داشتند و ۶۱ درصد بازار افت نرخ داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های سیمان سفید نی ریز (سنیر)، عمران و توسعه فارس (ثفارس) و قند ثابت خراسان (قثابت) بیشترین افزایش نرخ را ثبت کردند. در فرابورس نیز سرمایه‌گذاری مسکن الوند (ثالوند)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند) و ریل سیر کوثر (حسیر) بیشترین افزایش نرخ را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای فاراک (ماشین‌سازی اراک)، بکاب (صنایع جوشکاب یزد) و سفار (سیمان فارس) در روز دوشنبه بیشترین کاهش نرخ بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ریل پرداز سیر (حریل)، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی (سمگا) و پتروشیمی ارومیه (شاروم) بیشترین کاهش نرخ را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش‌بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد تقاضای ۲۸ میلیارد تومانی بسته شد.

رشد ارزش صف‌های خرید و فروش

در پایان معاملات دیروز ۱۶۸ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۱۲۱ بود. همچنین ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه ۱۳ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز ۴۱ درصد افزایش یافت و هزار و ۱۸۸ میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

روز دوشنبه شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۱۶۱ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، تاصیکو (سرمایه‌گذاری صدر تامین) و کلوند (کاشی الوند) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز دوشنبه بیشترین صف فروش نیز به سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۸۱ میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، کدما (شرکت معدنی دماوند) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش‌بینی بورس امروز

روز گذشته تمام شاخص‌های بازار نزول کردند و شاهد خروج ۷۶۵ میلیارد تومان پول حقیقی بودیم که نسبت به روز یکشنبه بیش از ۳ برابر شده است.

دیروز سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آنها از خریدها بود. در سمت تقاضا، ۸۵ درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و ۱۵ درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز ۹۲ درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و ۸ درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

همچنین در روزی که تعداد نمادهایی که افت نرخ داشتند بیشتر از نمادهای با رشد نرخ بودند، ارزش صف‌های خرید نسبت به روز یکشنبه ۱۳ درصد افزایش یافت و ارزش صف‌های فروش نیز ۴۱ درصد افزایش یافت. در نتیجه هرچند که معاملات با مازاد تقاضای اندکی بسته شد، اما روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که بورس توش و توانی برای صعود ندارد.

عمده فعالان بازار اعتقاد دارند شاخص کل بورس امروز هم توان صعود ندارد، گرچه برخی تصور می‌کنند از عرضه سهام شاخص ساز کم شود. در ابتدای هفته برخی تحلیل‌های فنی اعتقاد داشت اگر بازار در سه روز ابتدایی بتواند خالص ورود سرمایه مثبتی را تجربه کند وارد یک موج صعودی می‌شود. این اتفاق رخ نداد حال فعالان بازار امیدوارند تا ۲۰ بهمن با به روز شدن برخی ابهام‌ها و روشن شدن سود شرکت‌ها نقدینگی خارج از بازار بر مبنای محاسبات جدید بتواند تصمیمی بگیرد که به نفع بورس شود. این تاریخ پس از امیدواری‌ها به سه روز کاری ابتدایی هفته دومین موعد برای برگشت بازار سهام در یک هفته گذشته است البته برخی دیگر نیز بر پایه جلسات رئیس جدید سازمان بورس با شرکت‌ها و بانک‌ها امیدوار به تغییر روند هستند. اما آنچه مشخص است کمتر کسی تصور می‌کند در این هفته اتفاق ویژه‌ای در بورس رخ دهد.

منبع: اقتصاد نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    اعتماد ندارم چون تبات ندارید استعفای نفر بعد چه زمانیه هان.

  • ايراني ارسالی در

    صندوق پالايش را ده تومان به ما فروختند ت ا حال نتوانستيم اصل پول خودمان را بگيريم دولت سرما كلاه گذاشت به حرف دولت و وزير اقتصاد و رهبر مان نبايد اطمينان كنيم چر ا كه خود رهبر عزيزمان گفتند كه در بازارس رمايه جهت اشتغال سرمايه گذاري كنيم ولي . ..كسي توجه نمي كند ما در ضررهستيم كي باي د اصل پول ما را جبران كند لعنت بر شما...

  • 1 ارسالی در

    1- اعتماد سهامداران ازبین رفت 2- حالا ه م رفته رفته قسمت دوم یعنی حقوقی ها ازبی ن خواهد رفت انها تا کجا می توانند بدین ص ورت ادامه دهند هر روز خرید می کنند فردا منفی پنج دیگر و مجبور به خرید می شوند اخ ر به جایی می رسند که دیگر توان مداخله ند اشته و موجبات تاثیر گذاری بر روی عملکرد شرکتها می رسد

ارسال نظر