|
کدخبر: 150413

دیدگاه‌های رئیس جدید درباره بورس

شورای عالی بورس، در جلسه هفتم بهمن، محمدعلی دهقان دهنوی را به ریاست سازمان بورس و به‌ عنوان جایگزین حسن قالیباف اصل، رئیس مستعفی این سازمان، انتخاب کرد. فردی که اعتقاد دارد آینده اقتصاد کشور با بازار سرمایه گره خورده است.

بورس دیدگاه‌های رئیس جدید درباره بورس

 

 

 

دهنوی، متولد سال ۱۳۵۷ در شهر یزد و دکترای علوم اقتصادی از دانشگاه تربیت مدرس است.

وی در زمان انتخاب، معاونت امور اقتصادی وزیر اقتصادی و دارایی را برعهده داشت. دهنوی همچنین عضویت در هیأت علمی گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی و معاونت آموزشی مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران را در سوابق کاری خود دارد و استادیار گروه مالی و بانکداری دانشگاه علامه طباطبایی است.

معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی، عضو موظف هیات مدیره بانک مسکن، عضو هیات مدیره ناظر بر گروه مالی بانک مسکن، مشاور مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر، سرپرست معاونت آموزشی موسسه آموزش عالی بانکداری ایران، مشاور مدیرعامل بانک ایران و ونزوئلا و معاون مرکز پژوهش و آموزش بانک توسعه صادرات کارنامه اجرایی دهنوی است.

پیگیری عدم دریافت مالیات بر عایدی سرمایه در بازار سرمایه، حمایت از نقش بازار سرمایه در حوزه تامین‌مالی در کشور، پیگیری واریز مبالغ صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار، پیگیری افزایش سقف صندوق‌های با درآمد ثابت و رفع محدودیت‌های فعالیت نهادهای تأمین سرمایه تحت تملک بانک‌ها، همچنین مشارکت در طراحی ابزارهای مالی و بین بازاری، مانند طراحی مدل مالی صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن، ارائه پیشنهاد راه‌اندازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (رییت)، صندوق‌های تعویض رهن و اجاره در بازار سرمایه، راه‌اندازی ابزار ریپو در بازار بدهی، تدوین آیین‌نامه‌های فکتورینگ در مجموعه تحت مدیریت وی بخشی از کارنامه علمی دهنوی است.

همچنین تألیف ۲۰ کتاب و مقاله در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی، استاد راهنما و مشاور بیش از ۳۰ رساله دکتری و کارشناسی ارشد با موضوعات مرتبط با نقد شوندگی در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، سرایت مالی در بهینه‌سازی پورتفوی، بورس‌های کالایی و طراحی شاخص‌های کالایی بخش دیگر کارنامه علمی وی محسوب می‌شود.

مرور دیدگاه‌های رئیس جدید درباره بازار سرمایه

دهنوی بر این باور است که اقبال به بازار سرمایه وقتی ارزشمند است که منابع مالی واردشده در بازار سرمایه، صرف سرمایه‌گذاری و افزایش تولید و اشتغال در کشور شود. وی همچنین تاکید دارد ابتدا باید در بازار سرمایه، نقدشوندگی ایجاد کنیم و از رفتارهای هیجانی جلوگیری کنیم. باید ساختارهای بازار را به نحوی اصلاح کنیم که سرمایه‌گذاران خرد کمتر آسیب ببینند.

به باور دهنوی قیمت‌ها در بازار سرمایه خود را با انتظارات تعدیل می‌کنند اما نکته مهم این است که بازار سرمایه باید شفافیت و گردش اطلاعات بالا داشته باشد.اگر نقدینگی در خریدوفروش دارایی جذب شود، می‌تواند از افزایش تورم جلوگیری کند و این کارکرد مثبت بازار مبتنی بر دارایی‌ها است و بورس هم یکی از این بازارها محسوب می‌شود.

رئیس سازمان بورس بر این نکته تاکید دارد که آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است. در کشور ما بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما اکنون انتخاب کرده‌ایم که بازار سرمایه را به‌عنوان تأمین‌کننده مالی اقتصاد کشور، حمایت کنیم و توسعه دهیم.

منبع: ايسنا
  • ناشناس ارسالی در

    سهامداران در بورس متوجه و بهوش باشند رئیس جدید چون از طرف دژپسند است بی اعتبار است ولانسبت اگر خر یکبار پایش در شل گیر بکند دیگر از آن مسیر رد نخواهد شد پس دقت کنید سازمان بورس و دولت به مدت ۵ ماه بورس و منافع آنرا بر روی ما بست و جیبمان را زد قبل از برگشتن به برجام و بورس باید امریکا و سازمان بورس تعهد محضری در سازمان ملل به ثبت برسانند در صورت پذیرش خسارت های تحمیل شده بر ملت ایران و برداشتن کلیه تحریم ها ایران و سهامداران هم همکاری نماید ولا غیر

  • امینی ارسالی در

    اعتماد نکنید سلسله مراتب دولت دزدند نمونه اش زیان ۸۰درصدی با دعوت دولت در مرداد ماه بود

ارسال نظر