|
کدخبر: 132811

تاثیر انتخابات آمریکا و افت قیمت دلار روی بورس

بازار سرمایه برخلاف روند بازار ارز و سکه در روزهای آغازین این هفته با اُفت شدید همراه بود اما با کاهش نرخ ارز در آخرین روزهای معاملات بازار سرمایه با رشد شاخص بورس مواجه شد.

همایون دارابی کاشناس بازار سرمایه در باره تغییرات شاخص کل گفت: در هفته گذشته بازار سرمایه دچار اُفت هیجایی بوده است و هر زمان احتمال داشت بازار به سمت رشد مثبت برگردد چراکه قیمت‌ها به صورت چشمگیری کاهش یافت و بیشتر تحلیلگران بازار‌های مالی معتقد بودند که بازار ارزندگی خرید را دارد اما عواملی ازجمله بازارهای جهانی نفت، مواد خام و انتخابات امریکا سبب شد که تصمیم گیری در باره این موضوع سخت شودو بازار نیاز به یک بازیابی دارد.

او افزود: دربازار سرمایه بعد از هر دوره افت یک دوره بازگشت به روزهای رشد شاخص را تجربه می‌کند و تاجایی پیش می‌رود که شاید لازم نباشد قیمت‌ها از این میزان بیشتر کاهش یابد، البته ارزنگی قیمت‌ها سبب شد بازار سرمایه به روند صعودی باز گردد از طرف دیگر قیمت نفت برنت بیشتر از ۴۰ دلار تثبیت شد همچنین نرخ مس در قیمت ۶ هزار و ۸۰۰ دلار پایدار ماند و روی نیز به مبلغ ۲ هزار و ۶۰۰ دلار رسید و به طوری کلی قیمت‌ها در بازار‌های جهانی دستخوش بازیابی جدیدی شد که این تغییر در نوع خود خوب بود که سبب شد در آخرین روز معاملات رشد بازار بورس مثبت باشد.

دارابی تصریح کرد: انتخابات امریکا بر بازار سرمایه تاثیر مستقیم ندارد البته این نکته را نباید فراموش کرد که بازار‌های مالی در سطح بین‌الملل در حالت انتظار قرار گرفته بودند چرا که برای برخی از بازار‌ها مانند نفت مهم است که نتیجه انتخابات امریکا چه می‌شود همچنین این موضوع برای اقتصاد کشور برای مواد خام تاثیر‌گذار است. این گونه عوامل سیاسی در چند روز تاثیر‌گذار هستند که بعد از آن بازار در سطح تعادلی جدید به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به طور کلی شاید اُفت قیمت ارز در بازار‌های جهانی و بازار‌های داخلی بیش از این رخ ندهد و این بازگشت قیمت دلار سبب می‌شود شرکت‌های صادرات محور بتوانند با یکدیگر رقابت داشته باشند.

او گفت: قیمت‌ها در بورس به میزان بسیار مناسبی اصلاح شده است و بیشتر شرکت‌ها قیمت سهامشان نصف شده است و این امر سبب می‌شود بازار پتاسیل بازیابی را به‌دست بیاورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر