|
کدخبر: 127412

از عرضه اولیه استارتاپ ‌ها در بورس چه خبر؟

استارتاپ‌ها در ایران هنوز راهی به بازار سرمایه نیافته‌اند اما در دنیا، بورس یکی از منابع جذاب برای کسب سرمایه آنهاست و تیم‌های مختلفی با تجارب گوناگون در این بازار حضور دارند.

استارتاپ‌های بزرگی چون اوبر، آمازون و علی بابا، چند سالی است که حضوری جدی در بازار سرمایه دارند. در ایران وعده‌هایی برای حضور استارتاپ ها در بورس از نیمه نخست سال جاری شنیده شده ولی هنوز این اتقاق رخ نداده است.

در این رابطه اکوسیستم استارتاپی و سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان می‌توانند از تجربه‌های جهانی برای حضور موفق‌تر تیم‌های استارتاپی در بازار سرمایه و عرضه اولیه آنها، استفاده کنند.

بر اساس گزارشی که ایده‌هاب در این زمینه تهیه کرده است، برای ارزیابی استارتاپ‌هایی که تمایل به جذب سرمایه از طریق بورس دارند، لازم است آموزه‌های به دست آمده از تجارب مشابه بین‌المللی را دقیق‌تر بررسی کنیم.

در جدول زیر به بخشی از این عوامل با ارائه مصداق آن‌ها اشاره شده است و انتظار می‌رود اثر هر یک از این موارد در قیمت‌گذاری سهام کسب‌وکارهای مشابه مد نظر قرار گیرد.

بورس

عرضه اولیه استارتاپ‌ها، موضوعی مهم و پردامنه است که باید برای اثرگذاری مثبت آن بر اکوسیستم، به همه جوانب ماجرا دقت داشت.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر