|
کدخبر: 124878

این سهامداران در بورس بمانند

رادپور، یکی از ۲۵ اقتصاددان امضا‌کننده نامه به رئیس‌جمهوری می‌گوید به این زودی‌ها منتظر بازگشت بازار به حالت تعادل نباشید چرا که پارامتر قوی برای این حرکت وجود ندارد.

بورس این سهامداران در بورس بمانند

«حمایت از بازار» همین جمله شروع خوشبختی تقریبا تمامی سهامداران بازار بورس برای ۳ تا ۴ ماه بود و بعد از آن همین جمله به عامل زیان بسیاری از سهامداران تبدیل شد. در ابتدای سال دولت به جهت تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در بورس همیشه دم از حمایت از بازار بورس می‌زد تا جایی که حتی برخی از مسئولان دولتی عنوان کردند که دولت بازار را هیچ گاه رها نمی‌کند به امید همین جمله، افرادی وارد بازار شدند که هیچ گونه دانشی در مورد پر ریسک‌ترین بازار جهان نداشتند.

زمانی که بازار وارد دوران اصلاح شد، سهامداران تازه وارد متوجه شدند که بازار به آن سادگی‌ها هم نبوده که فقط یک سهم بخرید و منتظر رشد باشیم، بازار نیاز به تحلیل و آموزش دارد و تنها نباید به امید حمایت دولت از بازار دل خوش کرد.

به هر حال حمایت از بازار امروزه به دخالت دولت در شاخص کل تعبیر شده است و برخی از صاحب نظران عنوان می‌کنند که شاخص بازار به صورت دستوری توسط دولت بالا و پایین می‌شود. برخی موافق حمایت دولت از بازار در این شرایط هستند و برخی دیگر عنوان کردند که بدون دخالت دولت بازار بر نخواهد گشت.

میثم رادپور یکی از ۲۵ اقتصاددان امضا‌کننده نامه به رئیس‌جمهوری نظرات متعددی را در مورد وضعیت بازار، آینده بورس و پیشنهاداتی به سهامداران خرد ارائه کرد که در زیر آن را می‌خوانید.

 توصیه می‌کنم، سهامدارانی که می‌توانند تحمل کنند، در بازار بمانند و سعی نکنند به خاطر عامل ترس از بازار خارج شوند یا اینکه سهامشان را با مشورت گرفتن از یک کارشناس تغییر دهند اما کسانی که قصد دارند در بازار بمانند اگر فکر می‌کنند سهامشان ارزنده نیست آن را تغییر دهند و به سمت سهام‌های ارزنده بروند.

هر هفته خبر از حمایت بازار از سازمان بورس، مجلس و یا دولت بیرون می‌آید اما بعد از یک الی دو روز که بازار مثبت شد، روند بازار به حالت قبل بر می‌گردد، به نظر می‌رسد بیان همین جمله یعنی حمایت از بازار سبب شده که سهامداران خرد تحمل دوران اصلاح را نداشته باشند، آیا شما با انواع حمایت دولت از بازار در این شرایط موافق هستید؟ و اینکه واقعا در عمل حمایتی توسط دولت از بورس صورت گرفته است؟

در این مدت می‌گفتند که دولت حامی بازار است، من نمی‌فهمیدم اینکه دولت حامی بازار است یعنی چی؟ دولت تا کنون در بازار فروشنده بود و کسی که ‌فروشنده هست، حامی محسوب نمی‌شود، بلکه کسی که می‌خرد حامی بازار است. این دستوراتی که سازمان بورس و یکسری از نهادهای دیگر مبنی بر خرید حقوقی‌ها می‌دهد، غیر قانونی است، شما نمی‌توانید کسی را مجبور به خرید در بازار کنید، چه سهامدار حقوقی و چه حقیقی اختیارش دست خودش است. اگر در بازار بخواهد حمایتی صورت بگیرد باید خریدی صورت بگیرد در حالی که کلا حمایت از بازار کار درست نیست، اما اگر نیت هم حمایت از بازار است، با حلوا حلوا کرد و اینکه می‌خواهیم از بازار حمایت کنیم دهن شیرین نمی‌شود.

دولت یک رویکرد اشتباهی را در پیش گرفت و تبلیغاتی را انجام داد که یک عده به خاطر همین تبلیغات وارد بازار شدند در نتیجه آنها مسبب ضرر و زیان خود را دولت می‌دانند، اگر دولت این تبلیغات و حرف‌ها را نزده بود و یا به نوعی بازار سرمایه را یک محل بدون ریسک معرفی نمی‌کرد، شاید الان چنین اتفاقاتی نمی‌افتاد و توقعی هم ایجاد نمی‌شد، آنقدر تبلیغات گسترده‌ای صورت گرفت و سرمایه‌گذاری در این بازار آنقدر جذاب نشان داده شد که عده زیادی که بیشتر آنها هم سابقه از حضور در بازار نداشتند به بورس هجوم آوردند و الان مسبب ریزش بازار را دولت می‌دانند، که می‌توان گفت بخشی هم حق دارند، نباید دولت به این شکل تبلیغ می‌کرد.

گفته شده که قرار است یک درصد از منابع صندوق توسعه به بازار تزریق شود، به نظر شما این رویکرد مثبتی برای بازار است؟

رویکرد دولت در مقابل بازار سرمایه و تبلیغاتی که انجام داد این حس را در سهامداران خرد ایجاد کرد که دولت از بورس حمایت می‌کند در حالی که ما با دولتی روبه رو هستیم که ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. دولتی که دستش به دهانش نمی‌رسد چطور توان حمایت دارد. البته رونق بورس چیز خوبی است نه اینکه فکر کنید که این بازار می‌تواند مشکلات کشور را حل کند چرا که ما دارای مشکلات زیر ساختی، تحریم، نداشتن محیط امن سرمایه‌گذاری و غیر هستیم.

قسمت عمده پولی که در بازار سرمایه وجود دارد، در بازار ثانویه جابه جا می‌شود و در حالی که در تامین مالی شرکت‌ها هیچ ارتباطی ندارد و طول می‌کشد تا این بازار بتواند به تولید کمک کند.

این داستان که یک درصد از صندوق توسعه به بازار تزریق شود در این شرایط برای بازار خوب است اما به هر حال کمک از صندوق توسعه ملی هم تامین مالی خطرناک است و به شکل استقراض از بانک مرکزی می‌باشد. دولت خودش را بدهکار کرده و الان به گونه‌ای ناچار است که به شکلی از بازار حمایت کند در نتیجه خودش که پولی ندارد پس تصمیم می‌گیرد از صندوق توسعه ملی کمک بگیرد. اگر دولت یک ریال از جایی برداشت کند باید همان مقدار را پول چاپ کند یعنی اگر هزار تومان به بازار سرمایه کمک کند باید به همان اندازه پول چاپ کند.

 اگر دولت یک ریال از جایی برداشت کند باید همان مقدار را پول چاپ کند یعنی اگر هزار تومان به بازار سرمایه کمک کند باید به همان اندازه پول چاپ کند

بالا و پایین رفتن شاخص کل را چگونه ارزیابی می‌کنید آیا دلیلی، خارج از موضوعات سیاسی وجود دارد؟

این ریزش‌ها در بازار چیز عجیب و غریبی نیست. این ریزشها در همه بازارها دنیا وجود دارد همین الان ۱۰ درصد شاخص بورس اس‌اند پی و بورس مزدک ریزش داشته است.

حدود ۱۰ سالی است که موضوع سهام عدالت مطرح که در نهایت با تصمیم دولت این سهام آزاد و وارد بورس شد، اما اکنون تعداد زیادی از دارندگان این سهام قصد فروش آن را دارند که یا این کار توسط شرکت عامل صورت نمی‌گیرد یا اینکه به فروش نمی‌رسد، آیا به نظر شما ورود سهام عدالت به بورس تجربه خوبی است؟

خیلی چیزها راه‌حلی ندارند؛ بازار از رونق افتاده و نمی‌توان سهام عدالت را فروخت، اگر بفروشد فشار بیشتری به بازار وارد می‌شود. به نظرم بهترین کار در شرایط کنونی حفظ سهام عدالت است. دوره رونق بازار گذشته و شانس فروش سهام عدالت با قیمت‌های که قبلا تصور می‌شد وجود ندارد و باید صبر کنند، اگر هم فروش دارند باید در قیمت‌های پایین آن را بفروشند. می‌بنیم برخی از اقتصاددانان چنین پیشنهاداتی می‌دهند، پولی را از جایی برداشت کرد و به یک جای دیگر تزریق کرد، این چه مسخره بازی است، خودخوری که فایده‌ای ندارد.

مشخص است که برای بازار سرمایه فرصتی فراهم شد که به صورت هیجانی بالا رفت و این فرصت از دست رفت که به تبع آن فرصت فروش اوراق در قیمت‌های بالا هم از دست رفت. اگر کسی بخواهد سهام عدالت را در قیمت بالا بفروشد این خیال را نکند که بازار به حالت قبل بر می‌گردد و بنده این تصور را نمی‌کنم که بازار آمادگی برگشت به آن معنا را داشته باشد.

 در این مدت می‌گفتند که دولت حامی بازار است، من نمی‌فهمیدم اینکه دولت حامی بازار است یعنی چی؟ دولت تا کنون در بازار فروشنده بود و کسی که ‌فروشنده هست، حامی محسوب نمی‌شود، بلکه کسی که می‌خرد حامی بازار است

به نظر شما بازار تا چه زمانی چنین روندی را طی می‌کند؟ آیا یک بازه زمانی یا یک عددی از شاخص را می‌توانید برای برگشت بازار عنوان کنید؟

این موضوع را بپذیریم که بازار بعد از یک دوره افزایش، الان ریزشی شده و به راحتی هم به وضعیت سابق بر نمی‌گردد، ممکن است گاهی اوقات دو تا سه سال و حتی بیشتر هم طول بکشد، اما خوشبختانه یا متاسفانه اقتصاد ما تورمی است و هر چیزی که می‌ریزد اصلاح می‌شود. نمیدانم چرا دنبال این هستند که بازار برگشت فوری داشته باشد؟ به نظرم چون خاطره سه ماه گذشته در ذهنشان تداعی شده در نتیجه به دنبال بازگشت سریع بازار هستند. اما اگر بازار یک ماه دیگر به همین شکل پیش برود، ملت متوجه خواهند شد که بازار همیشه یک روند نیست. بالاخره سهام یک قیمتی و یک ارزندگی دارد و با متغییرهای موجود آن زمان گران شد اما الان در حال اصلاح خود است.

 برخی از سهامداران هستند که واقعا به پول سهامشان نیاز دارند به این دسته توصیه می‌کنم اگر می‌خواهند از بازار خارج شوند کمی صبر کنند تا بازار متعادل‌تر شود و در حال صعود از بازار خارج شوند

آیا پارامتری وجود دارد که بازار را به حرکت در بیاورد؟

 با این پارامترهای کنونی انتظار بازگشت بازار سرمایه به شکل قبل نیست. در صورتی که دلار مثلا به ۵۰ هزار تومان برسد و یا تورم شدیدتری رخ دهد شاید بتوان امیدوارم بود که بازار بر می‌گردد که بعید می‌دانم دلار به این نرخ برسد. به نظر بنده الان وضعیت بهتره چرا که قیمت‌ سهم‌ها به قیمت ذاتی خودشان نزدیکتر شده‌اند.

پیشنهاد یا استراتژی خاصی دارید که به سهامداران خرد یا کسانی که پولشان در بازار گیر کرده ارائه دهید؟

آن چیزی که در بورس و بازار مالی محرک و عامل تعیین‌کننده بازی است طمع و ترس است. برخی از سهامداران با طمع وارد شدند و معمولا به خاطر ترس در این دوران می‌فروشند. صحبتم این نیست که آیا سهام می‌ارزد یا نمی‌ارزد که درک این موضوع برای سهامدار خرد و تازه وارد کار سختی است، صحبتم این هست که اجازه ندهند که ترس کار دستشان بدهد؛ اینکه در برخی از سهم‌ها ۴۰ درصد ریزش اتفاق افتاده برای بنده که سال‌ها در بازار بودیم عجیب نیست. به طور طبیعی زمانی که یک فرد می‌بیند فرصتی به وجود آمده می‌خواهد از آن استفاده کند حتی اگر درک درستی از آن بازار نداشته باشید. بسیاری از افراد در دوران رشد بورس وارد بازار شدند اما آن چیزی که انتظار نداشتند این بود که ممکن است بخشی از سرمایه آنها از بین برود.

توصیه می‌کنم، سهامدارانی که می‌توانند تحمل کنند، در بازار بمانند و سعی نکنند به خاطر عامل ترس از بازار خارج شوند یا اینکه سهامشان را با مشورت گرفتن از یک کارشناس تغییر دهند اما کسانی که قصد دارند در بازار بمانند اگر فکر می‌کنند سهامشان ارزنده نیست آن را تغییر دهند و به سمت سهام‌های ارزنده بروند.

برخی از سهامداران هستند که واقعا به پول سهامشان نیاز دارند به این دسته توصیه می‌کنم اگر می‌خواهند از بازار خارج شوند کمی صبر کنند تا بازار متعادل‌تر شود و در حال صعود از بازار خارج شوند.

 

 

منبع: تحلیل بازار
 • ناشناس ارسالی در

  کلایی میثم راد پور چطور به خود اجازه می دهد که با 24نفر آدم بی مسولیت بی وجدان که به رییس جمهور نامه بنویسند وا اسلاما بورس را پایین بیاورید اسلام از بین رفت اگر عرضه و لیاقت و مردانگی دارند نرخ ارز (دلار) ماشین ، مسکن موادغذایی و .....هزارن کوفت و زهر مار دیگر را پایین بیاورند . من کارمند بازنشسته به خاطر اعتماد به دولت تمام سرمایه 30 سال خدمتم را به بورس آوردم و پودر شد طلا داشتم فروختم و پولش را وارد بورس کردم که همگی پودر شد . فقط می توانم بگویم جناب کلایی میثم و اون 24 نفر دیگر از بی شرف ترین آدمهای تاریخ این مملکت هستید.

  • ناشناس ارسالی در

   واقعا جای تاسفه،چقدر راحت حرف میزنن،وقتی هزاران میلیاردتومن پول مردم رو وارد بورس کردن میان میگن بورس عامل تورم،میزنن سرش،اول میگن اصلاح،بعد میگن ریزش،وخیلی راحت حرف از۲_۳سال برای برگشت شرایط بورس میزنن؟!آدم چی بگه به شماها؟!یعنی هرچی سرشما بیادحقتونه که با مال وزندگی مردم بازی میکنید،بورس نرمالی نداریم،باید قبول کنیم،همین آقا ممکنه سودشو گرفته باشه و وارد بازارهای دیگه کرده باشه،بورس کشورهای دیگه رو نگاه کنید،الان۴۰روزه عملا سقوط بورس را داریم مشاهده میکنیم،آقامیگه اس اندپی ۱۰درصد ریزش داشته، واقعا مردم حق دارن برن تو صف طلا و دلار، حرف دوستمو گوش نکردم الان وضعم شده این،در اولین فرصت خروج میزنم و تمام سرمایمو تبدیل به دلار و طلا میکنم،حداقل سرمایم دستمه و بااین آدمایی که من در راس امور میبینم حالاحالاهاقیمت دلار و طلا بالا میره، امید هر چه سریعتر سایه شوم این بیدادگران از سر مردم کم شود،منظورم آمریکاست

 • بهرام خسروی خلیران ارسالی در

  سلام این بنده خداندیده که دولت شب تصمیم می گیرد دلاررا سه برابر کند وروزبعد آنرا اجرایی می کند.فعلان که دلار27000تومان است اگرآنرا سه برابرکند.می شود؟

  • ناشناس ارسالی در

   اقابهرام شما سود زیاد کردید دارید حمایت میکنید از کجا بردید از پول اونایی که گول همین بیناموسا رو خوردن. همینا که توکانالها مردم رو دعوت میکردن برداشتن نامه نوشتن

 • بی نام ارسالی در

  شما ۲۵ نفر بیماری روانی دارید .شما یا مخالف دولت هستید یا دنبال تضعیف بورس واز طرفی دنبال پشتیبانی از دلالان کثیف مسکن ودلار.از یک طرف مردم را می ترسانید از بورس از یک طرف به مردم توصیه می کنید در بورس بمانند .این نشان از بیماری شما می کند فکر می کنید فقط شما ۲۵ نفر نخبه اقتصاد هستید تو مملت ! از انتشار کنندگان می خواهیم افکار کثیف افرادی مثل شمارا به مردم قالب نکنند

  • ناشناس ارسالی در

   اقتصاد کشور را ببینید... نخبه های اقتصادیشم ببینید
   اصلا شما اوضاع رو ببینید... هرکدوم از اینارو هم ببینید در راس امور
   کشور داره به ویرانی میره
   امیدوارم زودتر همه این مال مردم خورای وطن فروش کمونیست پرست به سزای اعمالشون برسند
   حاضرم تمام سرمایه ام نابود شه ولی اینا هم باهاش نابود شن، لااقل جاب بهتری برای نفس کشیدن میشه.
   ما حتی نمیتونیم یه سرمایه گذاری نرمال داشته باشیم،همش حرف حرف حرف ادعا ادعا ادعا
   دم آمریکا گرم
   آقا دم ترامپ گرم اصلا
   ما پولمونو از رانت و دزدی بدست نیاوردیم بریزیم تو حلق شما بی شرفها، پدرتونو درمیاریم...

 • حمید رضا ارسالی در

  مسکن 300 درصد رشد داشته بورس بیش‌تر از 50 درصد ضرر کرده زور دولت به برداشت پول مردم رسیده

 • ناشناس ارسالی در

  مردک نامه نوشتین بورس آمد پایین دلتان خنک شد حالا مسکن وزمین ودلار حباب دارد یا بورس شما همدست وبرنامه ریز این بدبختی هستین مردک زمین را بنویس حباب دارد خانه را بنویس ماشین خارجی را بنویس دلار وغیره را چرا فقط بورس را دیدین

 • حامد ارسالی در

  داره چرت پرت میگه همین ها بودن که بازار بورس تا این حد به هم ریختن

 • پرویز ارسالی در

  اقای ۲۵ اقتصاددان الان کجایید جناب عالیان شما اظهار نظر میکردیدکه بورس وافزایش شاخص وبالا رفتن قیمتهای سهام عامل تورم است الان بعد پایین امدن شاخص وسم ها همچنان تورم در حال پیشتازی است دلار الان شده ۲۹ هزار تومان یورو شده ۳۳ هزار تمان ارابه مرگ پراید شده ۱۲۰میلیون تومان پس کجایید بیایید کنترل تورم بکنید پس شما چیزی از اقتصاد نمی دانید فقط نام اقتصاد را یدک میکشید شما از اقتصاد فقط لغت نوشتن ان را میداند مدرک تحصیلی جنابعالیان به هیچ چیزی نمی ارزد فقط شما این مردم پایین طبقه را بیچاره کردید که چندین سال بود چندر قاض پولی پس انداز کرده بودند وان را با تدابیر شما باختند شما حامی دلالان ارز وسکه ودلار هستید واز کجا معلوم که شما خودتان ذینفع همین دلالان نباشید خداوند بر باعث وبانیش لعنت بکند که در این برهه زمانی ضربه سنگینی به قشر ضعیف جامعه زدند مردان پور ادعا اقایان اقتصاددانان بیایید قیمتها را کنترل کنید کجایید

 • خلیل ارسالی در

  اگر شما شرافت دارید . فقط یک سوال من را جواب دهید
  پیرو دغدغه و نگرانی شما از بالارفتن و صعود بورس که شما 25 نفر نامه و طومار نوشتید .
  ایا اکنون که مردم عادی مثل من در بورس تا الان 45 درصد پول حلال و زحمت کشیدهام که به دنبال تشویق دولت بود را ضرر کردم/ جنس یا اجناس یا خدمات دیگر به دنبال ریزش ریزش بورس / ریالی کمتر شد؟یا نه؟
  ایا قیمت خودرو؟ طلا؟ دلار؟ خوراک؟ پوشاک؟ مسکن ؟ و سایر این ها هم ریزش 45 درصدی داشت؟ یا برعکس رویش 45 درصدی؟
  شما اقای رادپور و سایر ان 25 اقتصاددان از هر حیوان مقداری کمترید/ اگر جواب من را ندهید یا پیشنهادم چاپ و نمایش داده نشود

 • محسن ارسالی در

  اگر این این افراد به ظاهر روشنفکر نظر ندن مملکت روی آسایش میبیند اینها همان دکترهای پولی هستند که مدرک گرفتن چهل سال با نظرات نادرست وضعیت فعلی را ایجاد کردن

 • ناشناس ارسالی در

  بابا این ۲۵ نفر اقتصادان تابلو دلار خریدن..اگه ما اقتصاد دان داشتیم وضع مملکت ب این گوهی بود

 • ناشناس ارسالی در

  خری گفت اقتصاد مقاومتی و خرهای دیگر قبول کردند این نتیجه در جنگ هم با شعار جنگ جنگ تا پیروزی ملت را گایید. پس نتیجه معلومه شکست اقتصاد مقاربتی

 • ناشناس ارسالی در

  خوب اگر شمای اقتصاد ندون اظهارنظر نمیفرمودی با 24 تا دیگه مثل خودت این الان اوضاع کشور نبود.اسم خودشونو گذاشتن اقتصاددان

 • سارا ارسالی در

  راستش آقای کارشناس شما هم که این مقاله رو درج کردین در این صفحه لطفا یکم دانش خودتون رو ببرید بالا

 • پیمان ارسالی در

  یکی از بهترین تحلیل هایی بود که تا الان دیدم واقعا درسته

  • مسعود ارسالی در

   معلومه که نوشتم دلالی اشعال

 • ناشناس ارسالی در

  کاملا درسته

 • ناشناس ارسالی در

  با سلام بورس همیشه برای همه کشورها همینطور بوده گاهی سود وگاهی ضرر چه کسانی که از قبل بودن وکارگشته هستند وکسانی که مثل من تازه وارد بورس شدیم خوب سپرده بانکی این حسن را داشت که فقط سود حتی اگر ناچیز بود داشت جالب است که بهر بانکی را ربا میدانند ولی بورس را که در خانه نشستی وپول زیادی نصیبمان میشود درست است میگویند چون بورس در ضرر ان هم ش یک هستی خوب در قمار هم در بازی های که قمار میشود هم سود وزیان دارد پس نباید برای از دست دادن پولی که میدانی با اگاهی که ضرر هم دارد شاکی باشی خوب بهترینش برگشت سود سپردهای بانکی است اب باریکه ای که همیشه کارمندان داشتن

 • ناشناس ارسالی در

  بادرود.بنده نظرم این است اگردولت می خواهدحمایت کندبه هرسهامداری به اندازه نصف پرتفوی اوبه وسیله کارگزاریهاالبته باسازوکاردرست نه بااشتباه اشباه دیگری کردن وام کم بهره بپردازدتاهم بازاررونق پیداکندوهم سهامداران که درضررهستندسهامسان رامتعادل کنندوسهامداری کنند.چون سهام درقیمت بالا بلوکه سده وفروس آن مساوی باَضررزیادولی اگراعتباردراعتباردراختیارمردم قرارگیردبه عنوان مثال سهمی که سهام داردرپرتفوی خودبه قیمت مثلاهزارتومان تمام سده والان پانصدتومان سده باخریدتعدادی قیمت رابه پانصدمی رساندواگرخواست می فروسدباضررخیلی کمترویاصبرمی کندتاسودکند.باسپاس طاهری آموزگاربازنشسته ازشهرکرد

 • محمدی ارسالی در

  اینم سیاسی کار هست فکر کنم نوچه پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هست

 • ناشناس ارسالی در

  شما ۲۵ تا نااقتصاددان باعث ریزش بازار شدید ،شما بهتره برید قیمت دلار ، سکه ، خودرو و طلا درست کنید با ریزش بازار بورس همه بازارهای موازی ارز و دلار و سکه دچار تورم شدند خدا ازتون نگذره .

 • ناشناس ارسالی در

  خدا نابودتان کند ، ۲۵ اقتصاددان

 • ناشناس ارسالی در

  اقای کارشناس در بورس تهران بیشتر سهما۷۰درصد سقوط کردند نه ۴۰ درصد .از دوماه قبل از ریزش کل بازار غذایئها .سیمانیها واغلب داروئیها وشرکتهاژ متفرقه در ریزش بودن کارشناس عزیز دقت کن بعد نظر بده ! شما بفرما تا صددرصد سقوط بشه رضایت شما کارشناسها جلب میشه؟

 • رضا ارسالی در

  لعنت براون ۲۵ اقتصاد دان که بدبخت کردن تازه واردها را

 • مجید ارسالی در

  چرا بعضی ها دوست دارن که فحش بخورن خفه خشو جناب کارشناس احمق
  قیمت دلار دیدی چقدر پایین اومد

 • ناشناس ارسالی در

  همین ۲۵ نفر اصلا کار و خراب کردن

 • سید ارسالی در

  یک جیب بری بود به نام دولت جیب مردم رازدورفت علی ماندوحوضش

 • ناشناس ارسالی در

  خدا بیچارتان کنه انشاالله

 • ناشناس ارسالی در

  تو اصلا ارزش ذاتی میدونی چییه که دم از ارزش ذاتی میزنی بچه جان

 • حیدر ارسالی در

  میدونی چرادیگرمردم توهیچ بازاری نمیان دیگه نادویدن نداریم بدنا ضعیف شده جیبا خالی فرش هم نداریم بفروشیم از معتادا بدتر شدیم جان روحانی یه مدت روزه سکوت باخنده بگیر تاماراحت شیم

 • ناشناس ارسالی در

  ل

 • ناشناس ارسالی در

  مثل اینکه یه۴۰درصد دیگه مونده اونم می خواید هاپولی کنید سیرشدنی نیستیدواقعا

 • ناشناس ارسالی در

  سلام لطفا چاپ کنید از اقتصادانانی که نامه نوشتند بپرسین که چرا به خودتون اجازه می دهید اظهار نظر کنید در سرنوشت دیگران مگر ما مدیران و دانشمندان مدیریت این حق دو نداریم. کاش میشد جنایات شما به پای سیاسیون نوشته نشود

 • عبدالرحمن رامشگریان ارسالی در

  سلام پول سهام مرحله اول هنوز واریز نکردن چرا لطفاپیگیر این باشید مسئولین زیربت اگاه شود. باتشکر رامشگریان

 • رضا ارسالی در

  آقای رادپور شما بی سواد هستید با اون ۲۴ نفر دیگر چی شد بورس سقوط کرد دیگر بازار موازی چی شد دلا گران نشد خودرو و طلا و مسکن گران نشد خدا همه شما را نابود کند یک جانباز شیمیایی

 • ناشناس ارسالی در

  من که چیزی متوجه نشدم فقط این رو بگم
  آه و ناله این مردم بیچاره دامن شما را می‌گیرد
  آقای دکتر خودتون فول سهم بودید و در سقف قیمتی سهمتون رو انداختید به این ملت بیچاره و نقد شدید و بعد نامه دادید که بورس خیلی رشد کرده،، به والله این پولا و این نوع سود کردن فایده نداره مطمن باشید تو همین دنیا پس میدید، اگه شما کارتون درست بود یه بیانیه می‌دادید که دولت مردم رو بدون علم و آگاهی به بورس نکشونید و ای ملت وارد بورس نشید

 • معلم ارسالی در

  باسلام اقا حرفتان کاملا" درست که سهام رشد سریع داشته رشد زیادی داشته ولی این رشد به تبع افزایش ملک ادوات تولید ومحصولای حاصل از تولید ودولار وطلا مسکن و واحد تجاری وحتی مالیات وعوارض شهرداری غیره بوده است. حال با ریزش بازار سهام آیتم دیگر که ذکرشد مگر کاهش قیمت داشته اند . تازه دولار دربازار ازاد افزیش هم داشته ومحصولات تولیدی به بهانه افزایش دولار دوباره افزایش پیدا کرده است آیا با منطق کدام آیین و مکتب وحتی قوانین موضوعی مطابقت دارد که یکی رشد کلان داشته باشد ودیگری زیان صد در صدی مگر با معیار استکلباری که خود انها غربیها در چنین مواقعی بازا را به نحو صحیحی کنترل میکنند نمونه چند سال پیش در بحران اقتصادی اروپا والی اخر ؟؟؟؟!!!!!

 • ناشناس ارسالی در

  آقای ناظر و مسول محترم لطفا نظر منو بگذارید و حذف نکنید خودتون میدونید به کسی توهین نشده فقط نظرم رو گفتم

  ممنون میشم

 • محسن یگانه مهر 09133115334 ارسالی در

  بیشتر مطالب این به اصطلاح اقتصادان غلطه.اما حوصله وقت گذاشتن ندارم

 • مشاور ارسالی در

  دراین مصاحبه کاملا یکطرفه به تبلیغ منفی علیه بورس وسهامداران و تخریب روحیات سرمایه گذاران پرداخته شده تا تحلیل کارشناسانه و در نظر خواننده این ذهنیت ایجاد میشود که فرد به ظاهر کارشناس این مصاحبه حتما دریکی ازبازارهای موازی همچون دلار یا مسکن و طلا سرمایه گذاری کلانی کرده ویادر ردیف سرمایه گذارن بازار موازی قرار دارد

 • سام ارسالی در

  آقا بس کنید دیگه تمومش کنین این موج منفی رو.. کارشناسان فقط میتونن موج منفی بدن.. کارشناس کجا بودن.. بورسی که دولتی و دخالتی شد همینه.یعنی غارت اموال مردم بیچاره... بس کنید دیگه یه کمم انسانیت خوبه. رسما جیب مردم رو زدین.

 • جواد ارسالی در

  این کارشناس احتمالا دلال ارز میباشد کاملا سرمایگذرارانرا نا امید کرد بورس بعد انتخابات ام یاک بالا خواهدرفت احتمالا زودتر مثلا از شنبه علل مختلفی وجود دا د که نوشتارهایی میطلبد

 • ناشناس ارسالی در

  برو گم شو با این نظرهای دوزاریت

 • ناشناس ارسالی در

  دولت اشکارامردم رافریب دادانگار یک کشوری به کشوردیگری میخواهد کلک بزند که مثل همیشه دولت این کار با ملت خودش کرد که هیچ دشمنی این کار راباملت نکرده زمانی که دولت داره برای ملت خودش نشه شوم میکشه عاقبتش چی میشه

 • صالح ارسالی در

  باز یکی از دشمنان مردم دهان باز کرد آقای اقتصادان چطور ارزش زاتی یگ شرگت را حساب میکنید زمینی که دوماه پیش قیمتش یگ میلیون شده پنج میلیون دستکاها ودیکر اقلام پنج برابر شده چرا نمیگویی ارزش زاتی ریال جند است کدام کارخانه را که الان دارن سهامش را مفتی میفروشند میتوان با جند برابر احدث کرد چرا ارزش خانه خود را حباب نمبینی شماها چه آنقدر در کارتان استاد هستید علت چیست؟ وارد دستگاهی اقتصاد کشور نشده تا گلستان شود کشور چون راهتان ندادن جمع شدید باعث وبانی از بین بردن سرمایه مردم عادی را رقم زدید که شماها را بازی ندادن انتقامش را از مردم کرفتین که نفرین این مظلومان همیشه دنبالتان خواهد بود

 • نوروزی ارسالی در

  به نظرمن هیچ کس به غیر از افراد حاکمیت ودولت از مسایل بورس و اقتصادی خاص نمی توانند اظهار نظر کنند ولو اینکه نظرات وعقاید همه محترم است هیچ کس نمی تواند بگوید دلار درفلان تاریخ ۴۰۰۰۰هزار است و....
  همین کارشناسان بورس تا هفته قبل مگر نمیگفتن فیبوناتچی است ونخودچی است و از این حرفا وشاخص برمیگرده و....
  کلا بحث این حرفا نیست وقبول دارم ناهماهنگی وبی نظمی حقوقی ها را که این تو ذات بازار بورس ایران یه چیز طبیعی است ....

 • هزاران فرسنگ زیرخط فقر ارسالی در

  اصلا این آقا از کجا سواد بورس دارد، میگوید دلار تا50 هزار تومان بره شاید بورس برگرده، معلومه داره چراغ سبز به دلالان ارز میده، همین آلان بازار ارز و طلا و مسکن حباب داره و به بورس بدهکارن اتفاقا الان موقع رشد بازار سهام است که خیلی خیلی از تورم موجود عقب است.

 • ناشناس ارسالی در

  یجوری میگن بازار تحلیل و تکنیکال باید بدونید کدوم بازار تو ایران تحلیل جواب داده که بورس دومیش باشه مگه تحلیل وتکنیکال میفهمه سرمایه مردم با تشویق کشوندن بورس بعد هم نابود کردن الان هم دلیل میارن هیچ دلیلی برتر از سر کیسه کردن سهامدار خرد و تازه وارد نیست اینم کمک دولت به مردم همیشه همینجور بوده

 • علی ارسالی در

  برادر بورس در مهر ماه جان خواهد گرفت و صعود می کند.
  آخه این چه تحلیل آبدوغ خیاری است که میکنی.

  • ناشناس ارسالی در

   برادر دولت موقعی که بازار میخواست اصلاح سنگین کنه به مردم گفت بیاین تو بورس.خوب پارسال می‌گفت که تازه میخواست رشد کنه...کلا عوضی هستن و ضرر مردم براشون مهم نیست.من چون قبلاً این ریزشهارودیدم برام مهم نیست اما برا کسی که بخاطر حرف مفت دولت خونه یا ماشینشو فروخته و اینجا پولش نصف شده خیلی مهمه.

 • عبدالامیرراشدی ارسالی در

  کارگزاران،باشفافیت وظایف خودراانجام نمیدهندوموجب سلب اعتمادسهانداران می‌شوند.

 • سمیرا ارسالی در

  شما لطفا حرف نزن الان نامه بزن که ندونم کاری شما اقتصاددان های یه لا قبا باعث شد خونه و ماشین سکه و دلار پرواز کنن خدا لعنتتون کنه نفرین یه ملت یه عمر دنبال شماست

 • ناشناس ارسالی در

  کاملا معلومه که دولت میخواد همچنان بازار رشد منفی بکنه وگرنه خیلی سریع همچین مطالبی که نشان دهنده ضعف ویا دورویی دولت هستش رو زود فیلتر میکردن فکر میکنم شماهم از اونایی باشید که جيره و مواجبتون از دولته

 • ناشناس ارسالی در

  من با جرات تمام میگم این کارشناس کاملا دروغ میگه !!!دوستان این شخص هر چی میگه برعکس هست
  صدرصد این اشخاص خودشون میخوان سهام را درو کنند
  یا دلال دلار و سکه و ماشین و .... هستند
  میدانند عمر بازارهای موازی به اتمام رسبده
  از این به بعد تنها بازاری که صعودی و سود عالی به سهامداران خواهد بورس هست
  دوستان گول حرفای این و انو نخورید اصلاحات دستوری تمام شده و فقط از این به بعد تا شش ماه سهام اکثر شرکتها صعودی هست هر پولی که بزارید تا ۱۰۰۰ درصد سود خواهید کرد
  مردم در حال اتفجار هستند یه جرقه لازمه
  همه با هم بسوی بازار سرمایه میرویم و کشور از گرانی مسکن و دلار و طلا و مسکن نجات میدهیم
  تلاش میکنند دلالان بازارهای کاذب منتفع بشن و مردم معترض بشه
  ولی الان فقط سهام
  خصوصا خودرویی و فلزی و بانکی اولویت
  بقیه هم عالی هستند

 • ناشناس ارسالی در

  خفه شو

 • ناشناس ارسالی در

  این آقا اشتباهی کرده و نامه ای سراسر راهنمایی غلط به رئیس جمهور را امضا کرده و حالا دوباره دارند نظرش را میپرسند.کجای دنیا در عرض کمتر از دو ماه بازار سرمایه ۶۰ درصد ریزش میکند.این آقا احتمالا مالشو در بازارهای موازی مثل ارز و سکه سرمایه گزاری کرده و تا الان دنیا با افزایش حداقل ۶۰درصد افزایش سرمایه بهش روی خوش نشون داده.تا صاحب نظرانی مثل ایشون دارن خط اقتصادی میدن دشمنان خارجی لنگشونو خشک میکنند.

 • مسعود رضايي ارسالی در

  با سلام خدمت شما کارشناس محترم،و سهامداران عزیز
  چرا باید تاوان بی تدبیری دولت را ما سهامداران خرد بدهیم،حالا یا بی تدبیری ویا زرنگی بیش از حد و سو استفاده از ساده دلیه مردم
  که برای تامین کسری بودجه توی اوج قیمت میاد تشویق وتبلیغ ورود میکنه وکسریه بودجه رو از این راه و دوزو کلک همه روزه که همه در تابلو شاهدش هستیم.خیلی واضح ووقیهانه و توی اوج ریزش وضرر بیخیال میشه و میگه حالا یکم یکم خارج بشین،باید تاوان بده میخاد پول چاپ کنه که همه عواقبشو میدونیم که تاکنون بارها برا جریانات دیگر این اتفاق افتاده،
  اما ما بی سوایم،اما اون اقتصاد دانهای بزرگ که چنین خطی به دولت جهت گشایش اقتصادی وخالی کردن جیب مردم دادن الان بیان راهکاری بدن که بشه ضرر ما سهام داران خرد که با پول کارگری واندک پس اندازمون به هوای کمک به کارخانه ها ورشد اقتصادی و در نهایت بهره وری خودمون اینکارو کردیم،کجای دنیا اینجوری اصلاح دارن،وکجای دنیا شاخصو روزانه دستکاری میکنن وکجای دنیا با بی قانونی صبح اردر ترس در حد ازرايیل میزارن و تا ظهر سهام سهامدار فریبخورده رو مفت ومجانی از چنگش در میارن،با سابقه هاشونم میترسنو پابه فرار گذاشتن چه انتظاری از تازه وارد فریبخورده دارید که بازم اعتماد کنن نترسن و در حال صعود خارج شن.ایا صعودی هم در کار هست.
  یکم به فکر ملت درب و داغون که واقعا دیگه زیر فشار زندگی له که چه عرض کنم واژه ای براش پیدا نمیکنم باشین
  انشاالله خدا سزای عمل قبیح اوندسته از افرادی که با علم به ستم باز ستم میکنن زودتر بده،

 • یوسف ارسالی در

  آقایون داداشام بازار برمیگرده شک نکن.صبر بکن.فکر نکن.صبر کووووچلو .نمیخان حقوقی هجوم بیاره حالو ببین.

  • اسحاق دباغ امینی ارسالی در

   اینم جمعه نوشتی می‌دونم تصورمثبت داشتید ولی اجازه ندادند.. بازار را با نوسانگیری حقوقی. و فروش درجاهای که بازار شل بود داغون کردن و عمدا نمیخوان رشد کنه ..

 • ناشناس ارسالی در

  تنها جایی که ضرر ندارد بورسه دلار ۳۰ هزار تومانی همین الان باید شاخص ببره به قله بخرید بزارید کنار آخر سال عیدی خوبی می گیرید کارشناس چرا برج یک پیدات نبود

 • افشین اشعر ارسالی در

  آیا این اقتصاددانان به تعداد 25نفر دقدقه ای به جز رشد بورس نداشتند ؟!!!
  عجیب نیست تو این سالها نامه ای در خصوص مسکن و خودرو ارائه ندادند و یا اگر هم دادند مثل این نامه عملی نشده و اینقدر پافشاری نکردند !!!
  فقط خواستند سرمایه مردم عادی نصف بشه !!
  عجیبه اینقدر بهشون زور اومده که مردم عادی دارن پول در میارن .
  راست میگن ببینیم قیمت دلار و خودرو و مسکن هم میتونن تا ۳۰ الی ۴۰ درصد با یه نامه بیارن پایین .
  بنده خداها بارشد بورس داشتند ضرر میکردند انگار .
  خدای ماهم بزرگه اقتصاددان کثیف

 • امیر ارسالی در

  همه

 • ایمان ارسالی در

  اینقدر سگینال منفی این اقتثاد خوانها که اکثرا حتی کد بورسی هم ندارد. مخش کردین که نهایت ضرر به بازار زدید. اقتصاد خوانهای گدای پراید سوار قدرت ریسک ندارند فکر کردن با گدایی و اخذ مدرکی از دانشگاه آزاد کاره ای شدند. خیلی گ و ه خوردند

 • ناشناس ارسالی در

  چراچرت میگیدآخه؟ این اصلا ازاقتصاد نمیدونه.همینه که مملکت به اینجارسیده .من تحلیلم بهتره

  • اسحاق دباغ امینی ارسالی در

   قطعا هیچ تجربه از بورس‌های جهانی و ایران و ندارند وگرنه از حمایت‌های خارجیها در اصلاح ها وریزششها می‌گفت ..یا نمی‌گفت دولت چکاره هست ..دولت بیشتر بازار بورس و سهام های بزرگ اصلی مال خودش هست..راحت دستکاری می‌کنه و اصلاح یا نوسانگیر می‌کنه ..پس موقع ریزش هم وظیفه داره حمایت کنه .نه اون که کل بورس. تعطیل باشه ومنفی فقط بیست سهم دولتی حمایت کنند و خرید و فرداش دوباره بفروشند به مردم .و نگران. هست که دولت پول ندارن و یک چندصد میلیون دلار در کشور تورم درست می‌کنه .. و همینکه نمیدونه دولت بیشتر کسری بودجه اش را تامین کرده .. و خبر ندارند شرکتهای که سالها از بورس خوردند و درآمد دلاری دارند مثل پتروشیمی و معدنی و مس و فولاد براشون صد میلیارد تومان خرید پول خورد حساب میشه ولی این حقوقیها در پایین میخرند دربالای میفروشند و نوسانگیر میکنندو اجازه رشد به بازار ندادن و همه را فراری دادن ..

 • ناشناس ارسالی در

  سلام توراخداواریزکنین پول عملم 7ملیون باسه بچه بیکاری مسگله حاظرم 7ملیوم کل سهامم بدم تاعمل کنم بتونم کارکنم یک ماه گارگزاری فارابی درصف معامله سی درصددوم دوازده روزه دریغ ازیک ریالی هیچ مشگلی هم نداره شبا تلفن 3031445767

 • علی ارسالی در

  درست میگن

 • چنگیز ارسالی در

  همین شما ۲۵ نفر با اون نامه کذاییتون پول میلیونها سهامداره خرد را نابود کردید، چطور شماها قبلا میگفتید بورس عامل تورم هستش ولی الان میگید دلار باید بشه ۵۰ هزارتومن تا بورس رشد کنه؟!!!! حالا خودتونم فهمیدین تورم عامل رشد بورس بود نه اینکه بورس عامل تورم باشه،،،

  • اسحاق دباغ امینی ارسالی در

   بنظرم اینا خودشون حدی گرفتند .کی تا حالا از اینا مشورت می‌گرفتند ؟ بنظرم بازیجه شدند باد توجه به دستکاری‌های عمدی و با مدرک مستند در ریزش بورس زمانی که کشور تمام اجناس تا سه برابر گران شده ریزش بورس دتچستوزی بودهو جلوگیری از رشد دوباره بورس هم دستکاری شده هست و هرروزما میبینیم چطور می‌خوان مردمرا ناامید کنند و فراری بدهند که دیگه تا یکی دوسال امیدی نداشته باشند ..اینا نقشه کثیفی بود که این تحصیلکرده های بی تجربه در بورس و اقتصاد اجرایی و جاری را به بازی بگیرند تا مردم فکر کنند به خاطر حرف ایناست ..وگرنه کی تا حالا رییس جمهور چند روز بعداز نامه چند دانشگاهی اصلا عمل کرده ..

 • حسن ارسالی در

  بنده خدا اقای روحانی گفت اگه پول اضافه دارید بیارید بدید به ما تو بورس ماگوش نکردیم😅

 • ناشناس ارسالی در

  بس کن دروغ گو ببر صداتو

 • ناشنا ارسالی در

  شماسرمردمی که هیچ چیزی نداشتند رفتندازاین وان قرض گرفتندیامشینشو یاوام گرفته یاخونشوفروخته امده بورس سواستفاده کردیدخداازتون نمیگذره دولت کم اورده نقدینگی کم داشته مردم بیچاره چکارنکنه انهایی که داشتندیادانه درشتها به بدبختها فروختنددررفتندحالا این وسط بیچاره ها ماندندبخداوادارتون کردیم ازدست ماچیزی برنمیادفقط خدا

 • حمید ارسالی در

  الهی در همون کمونیست و فاشیست بخوره به سرتون با کشور اداره کردنتون .هر روز میگن فلان کشور دارن میمیرن ..اونوقت خودمون مرده ایم ..وجدانا ادم نیستید ..از این کشور برید تا خونها بجوش نیومده ..احمقهای بیسواد

 • حسین ارسالی در

  ۲۵ نفر عالی کار کردن تامین بودجه غیر نفتی گشنه نگه داشتن ایرانی جماعت . ولی خدایی تا کی میخاین از این ستون به اون ستون کنین. بترسید از اینده ای نزدیک

 • ناشناس ارسالی در

  روحانی، این دم آخر یکم آدم شو

 • از انقلاب برگشتم ارسالی در

  مردک شما که نامه زدی مثل گاو ممونی زدی شیر چپه کردی اقلان پله برمیگشتید پایین که میشه برم از ایران

 • ناشناس ارسالی در

  آخه این تحلیل گرا اندازه گاو هم نمفهممن گاوه ولا بخواد بیشتر از اینا میفهمه مو مو مردم بدبخت کردن بی ناموسا بی شرفا

 • ناشناس ارسالی در

  مرگ بر دولت مردم فریب
  درسته باید تو بورس با علم رفت جلو اما نه بورسی که دولت بی وجدان و حرام خور دستوری عمل میکند
  کجاست ولایت علی
  مردم منتظر ترامپ یا بایدن نباشید در هر صورت مردم ایران بازنده هستن و بازم تحریم تحریم
  تحریم از درون خود نظام است

 • صبا احمدی ارسالی در

  طبق تحقیقات گفتن که این ۲۵ نفر اکثرا دانشجو بودن ، نه کارشناس اقتصادی ،و این نظریه ها و تحلیل ها هم دستوری از جاهای خاص اب میخوره دلار ۵۰ هزارتومان بشه یک شیشه شیر ۲۰ هزارتومان یک مرغ صد هزار تومان ، حقوق ها باید بشه بالای ده ملیون تومان ، یعنی خودتون رو برای دلار ۵۰ هزارتومان ی آماده کنید ، این کارشناس مغز نداره ، عوامل دلار های دلار و مسکن، هست

 • مردم ارسالی در

  باشه موقع جنگم این 25 نفر ببرید دیوس

 • حمید ارسالی در

  مملکت مثلا اسلامی هست ،فقط ظاهرسازی و ریا و دروغ مسولین.لعنت به عاملین

 • ناشناس ارسالی در

  تف

 • اسحاق دباغ امینی ارسالی در

  لطفاً پیام را بهشون برسانید..طرز حرف زدن اینها نشون میده دربورس فعالیت ندارند به طرزی بالجاجت میگه این چه مسخره بازی هست حمایت و این بازار به این راحتی ها برنخواهند کشت و حمایت یعنی چه ؟؟ قابل توجه آقای اقتصاد دان که قطعا سابقه و تجربه اجرایی در بازارها ندارد وگرنه در دانشگاه برای حقوق ناچیز تدریس نمی‌کرد بگویم ..مشکل اتفاقا اونجاست که ریزشی که اتفاق افتاد کاملا دستکاری شده و هماهنگ و عمدی بود مدارک میخواهید بدم خدمتتون ؟؟ نمونش سهمهایی بود که منفی نمیشدندو صف خرید سنگین. بودند یا از کد حقیقی وارد شده صفها. ا جمع کردند یا غیر قانونی بستند بعد نامحدود بازگردند و بیست درصد منفی دریک روز خورد .. دوم اینکه آقای استاد حتی ارزهای دیجیتال مثل بین کوین و اتریوم خط حمایت دارند و صاحبانه سرمایه و صرافیها اجازه ریزش بیشتر نمیدهند به اون ارزها ..در بازار آمریکا اتفاقا خیلی حساب شده و قانونمند کسی که حقوقی یا مالک سهام هست در ریزش ها خودبخود شروع به خرید و حمایت می‌کند و مثل ایران نیست که تمام سهم‌ها حقوقی غیب شدند و فقط بیست سهم دولتی یک روز میخرند تا خواست بازار برگرده شروع میکنند به فروش واحازه نمی‌دن بازار جون بگیره ..آقای اقتصاد داند. همین مدت چند بار بازار داشت با قدرت برمیگشت عمدا و غیر قانونی چنان صف‌ها را ضعیف کردند که دیگه هزیدارها غیب شدند در دو دقیقه صف صد وپنحاه میلیونی را با کدحفیقی به همه. سهم فروختند تا خواستم خارج بشم اجازه نداددوباره امد ریخت تا یک و پانصد چون دولت دارد نوسانگیر میکند..چرا دولت نباید حمایت کند ؟؟ زمانیکه اصلی ترین و بیشترین سرمایه ها و شرکتها متعلق به دولت هست .. معلوم هست به تدریج میخواهید به مردم بقبولانیدکه پولتان رفته و باید تا دوسال صبر کنید ولی توصیه بهتون میکنم ندانسته خود را وسط کلاهبرداری و کارهای غیر قانونی و زدن جیب مردم قرار ندهید بهانه دلسوزی وقتی هیچ معلوماتی ندارید و فعال بورس نیستید .چون آه زن و بچه مردم یقه شما را میگیره ..چون بدون دلیل خود را وارد این بازی کثیف کردید ..که با مدارک و اسناد فعالان بازار میتونن همشو ثابت کنند .. حالا هم خودتون را بکشید کنار ..دولت از همین بازار‌بیشتر کسری بودجه خود را تامین کرد کجای کاری..در بازارهای جهانی بعد از کرونا اصلاح سنگین صورت گرفت ولی بعدها هم طبق منطق و علم اومد بالا و با تحلیل تکنیکال میشه اونجا کار کرد نه بورس ایران که اقتصاد دانش شما باشید..در دو ماهی که بورس ایران ششصد هزار واحد ریزش کرد و دستکارهای فراوان اجازه درست شدن بازار نداد و خریداران فراری شدند و دیگه به هیچ قیمتی برنمیگردند درهمین مدت آقای اقتصاد دان ماشین دوبرابر شد و‌ماشین خارجی سه برابر و تمام کالا را به بهانه تحریم دلار از پانزده تومن تا نزدیک سی رفته چطور بازار بورس باید دراینموقع ریزش میکرد اگر تقلب و عمد و دستکاری در کار نبود ..مگه میشه در دوماه کل کشور دلار دوبرابر بشه ولی تولیدات. دلاری سهمهاشون نصف بشه ؟؟ پس معلومه این اصلاح براساس کارکرد بازار نبوده آقای اقتصاد دان ..بهتره دیگه دی جاهای که تجربه و فعالیت نداشتید دخالتی نکنید چون یک پروژه کوچک. نیست با نان و زندگی میلیونها انسان ممکن هست حرف شما بازی کند هرچند من تصورمیکنم اصلا شماها اینوسط هیچ کاره هستید و دولت میخواست این بازی را دربیاره و انداختن گردن چند تا تحصیلکرده اقتصاد که سالها هیچوقت ازشون نمیپرسیدن چکارکنیم ..بنظرم بیشتر تحقیق و مطالعه کنید و خود شخصا دربازارها کارکتید تا دلتون به حال پولتون بسوزه و بعداز چند سال بیایید اظهار نظر کنید ..سهام شرکتهای اپل و آمازون و تسلا و غیره درهمین مدت بدون محدودیت بالا رفته و ثروتخاشون تا چند برابر شده استاد ..

 • هادی ارسالی در

  آقای کارشناس جنابعالی دولت رو تحریک کردین جهت دزدی از جیب مردم برای تامین کسری بوجه الان دو ماهه خواب وخوراک ندارم خدا از شما نگذرد

 • ناشناس ارسالی در

  قشر ضعیف وطبقه پایین جامعه همیشه زیر پای دولت لگد مال شدن واز آنها نردبانی برای بالا رفتن عده ای خاص استفاده شده چه در زمان جنگ وچه الان .با کلی تبلیغات در تیر ومرداد ماه مردمو کشوندن تو بورس وهر روز مسئولی می گفت سهام عدالت را نفروشید خیلی بیشتر ارزش دارد .پرتفوی سهام عدالت هم از همین سهامها تشکیل شده وآقای روحانی با اون لبخندهای فریبنده دم از حمایت همه جانبه از بورس وسرمایه مردم زد وبهترین زمان ممکن برای خروج اون عده ایکه از قبل سهامدار بودن رسید و با بزرگ کردن سهامها بصورت صوری وصفهای خرید فیک در صدم ثانیه خالی کردن ورفتن جالبه سهامهای اولیه دولتی که تازه داده بودن را نیز با افشا الف ساختگی ومصنوعی در یک روز تا صد درصد افزایش قیمت داده وبه همین تازه واردها فروختن که نمونش سهام پیزد وسیتا و... که همشون دولتی بودن اون موقع هیچ ناظری مانع نشد وامثال پور ابراهیمی تذکری به مسئولین بورس ندادن .چون هدفشون تامین مالی دولت بود وپوشش شرکتهای زیانده مثل سایپا وایران خودرو و کفش ملی وشاهد و بانکهای ورشکسته .که در کمال ناجوانمردی ورذالت به بالاترین قیمت به مردم انداختن ورفتن واکنون عده زیادی بیشتر سرمایشونو از دست دادن ودر صفهای فروش سردر گم واین امر باعث بروز اختلافهای خانوادگی وحتی جدایی شده که خیلی دردناکه .آقای روحانی وقالیباف اصل که باعث اینهمه ناراحتی مردم زحمتکش وطبقه کم درآمد شدین چطورین واقعا وجدان درد نمی گیرید. آه این ملت ساده یقه شما را میگیرد.

 • ناشناس ارسالی در

  فقط لعنت به همه شما به اصطلاح اقتصادنادانان لعنت به شما که تمام سرمایه و پس اندازقشرضعیف رابااین تحلیلحاتون نابود کردید چطور میخوایندجواب گوی مردم باشیند

 • ناشناس ارسالی در

  چرا در. گو گل این همه خبر گذاشته میشه برای تضعیف بورس نظر کارشناس رادپور مضخرفگو تیتر اوله به خدا این شخص عمدا این نظر را میده ضد انقلابه

 • کمیته مجازات ارسالی در

  همین بیناموس سه ماه پیش تو اوج کار بورس شبانه روز می گفتن بورس حباب داره باید برای خفظ سرمایه مردم اصلاح کنه!خب الان تا پنجاه درصد اصلاح کرده ،پس چرا بورس به حالت عادی برنمیگردد؟؟شعار دادن راحت است!مملکت رو نابود کردن ....

 • رحیم ارسالی در

  بورس بازان عزیز آن روزایی که مرتب بهمدیگه تبریک مبگفتین و هی میگفتین پرسود باشین و پیش بسوی شاخص کل دومیلیون..باور کنین تولید کننده هایی که گاها پول بهره ای از بازار میگرفتن با هر نرخ بالایی هم پول پیدا نمیکردن. و نزول خورا ها میگفتن ماهیانه 5درصد دیگه مرد ه...الان بورس روزانه !5درصد سود میده ..خلاصه اینکه رشد کاذب و ساختگی بورس بازار غیر رسمی پولی کشور را بهم ریخت و مشتریانش را نابود کرد...از آغاز اختراع پول توسط فینیقی ها فک نکنم سود رورانه پنج یا شش درصد دریه بازاری اتفاق افتاوه باشد...بهر حال بقول خودتان پر سود باشید

 • علی ارسالی در

  من اگه مسئولیتی در این کشور داشتم، مدارک تمامی شما ۲۵ نفر و اون رییس جمهور رو باطل میکردم و سیکل هم نمی دادم. شما درک و فهم اندازه ی چوپان رو هم ندارید که دوتا گوسفند بدن بهتون مه ببرید چرا. فقط بورس حباب داشت؟ دلار،مسکن،خودرو و اقلام مایحتاج مردم حباب نداره که بیارید پایین. اینکار شما دزدی و باجگیری سرخیابان هست که زورتان به پول این ملت ستمدیده رسیده، که نقد بود برای برداشتن، و جیب خود و دولتتون رو پر کنید

ارسال نظر