|
کدخبر: 121566

مردم از عرضه دارا سوم استقبال می ‌کنند؟

پس از پذیره‌نویسی دارا یکم و دارا دوم، حالا وزیر اقتصاد از عرضه دارا سوم به بورس خبر می‌دهد.

بورس مردم از عرضه دارا سوم استقبال می ‌کنند؟

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز سه‌شنبه از عرضه دارا سوم به بورس خبر داد و گفت: «دولت برنامه‌‎هایی دارد که بازار سرمایه را به‌عنوان یکی از ارکان تامین مالی اقتصاد کشور،‌ و شاید در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان تامین مالی اقتصاد کشور برساند؛ پس برای تحقق این هدف لازم است در جهات گوناگون برنامه‌ریزی کند و پوشش دهد.»

اظهارات دژپسند، واکنش برخی از سهامداران را در پی داشت. برخی از آنها بر این باورند که هنوز میوه عرضه دارا اول و دوم را برداشت نکرده‌اند و عرضه دارا سوم بی‌فایده است. گفتنی است دارا یکم ۱۲ اردیبهشت و دارا دوم نیز ۵ مردادماه سال جاری پذیره‌نویسی شد. عرضه دارا یکم که با ۲۰ درصد تخفیف ارائه شد با استقبال فعالان بازار روبه‌رو شد اما آنطور که انتظار می‌رفت از دارا دوم (پالایشی یکم) استقبال نشد.

در ادامه نظرات برخی از کاربران را می‌خوانید.

سیر در دنیای دیگر

«فعلا پولام تموم شده، بذار یه چهار پنج ماه کار کنم پول دربیارم دوباره بهت همه‌اش رو میدم.»

«متاسفانه با این وضع بورس صحبت از داراسوم می‌کنند. کشتی در حال غرق شدنه اونوقت دنبال نجات قایق میگردند! »

«دارا سوم را نیارید حالا ببینیم چی پیش میاد. از اول مهرماه بورس بر می‌گردد، لطفا به سهامتون چوب حراج نزنید.»

«دارا یکم، دوم، سوم، چهارم و…. هیچکدوم بورس رو درست نمی‌کنه. ملت دیگه گول نمیخورن. اگر هم گول بخورن دیگه پولی نذاشتین براشون، همه رو با خاک یکسان کردید.»

«دارا سوم یعنی چه! شما فقط دارید به اموال و سرمایه ناچیزی که مردم با اون زندگی‌شون رو می‌گذارندند لگد مال کردید. تمام شد.»

«با داراسوم معلوم نیست چه بلایی می‌خوان سرمون بیارن.»

«عرضه اولیه‌ها و دارا دوم و سوم را متوقف کنید. الان بالای ۹۵ درصد سهم‌ها صف فروشند و این شامل عرضه اولیه‌ها هم میشه بعد شما انگار در دنیای دیگه‌ای سیر می‌کنید! »

عرضه یک درصدی از صندوق توسعه ملی

اما عرضه دارا سوم تنها خبر بورسی روز سه‌شنبه نبود. ربیعی، سخنگوی دولت نیز خبر داد: از اول هفته آینده سپرده‌گذاری یک درصد از دارایی‌های صندوق توسعه ملی صورت خواهد گرفت. خبری که برخی از سهامداران آن را برای بورس نجات‌بخش دانستند.

«اگر واقعا این رقم اختصاص به بورس پیدا کنه حمایت بزرگی صورت گرفته. چه شود بورس.»

«خبر خوبی برای برگشت بورس.»

«گر انجام بشه بورس رشد چشمگیری را تجربه خواهد کرد. عالیست، افراد صبور در بورس روزهای خوشی را خواهند دید.»

« بالاخره دولت به دادمون رسید، ایشالله از فردا بورس سبز می‌شه.»

دود می‌شه می‌ره هوا

اما در مقابل عده دیگری از سهامداران معتقدند که عرضه یک درصدی از صندوق توسعه ملی هم مشکل بورس را حل نمی‌کند و شاخص بهبود نمی‌یابد.

«صد در صد صندوق توسعه ملی رو هم بدید یک هفته ای دود میشه میره هوا.»

«دولت فقط مسکنی عمل میکنه اقتصاد ما سرطان گرفته باید جراحی بشه.»

«آخه اگه دولت پول داشت که داریی‌هاشو توی بورس نمی‌فروخت.»

«اینا خیلی حرف زدن ولی کو عمل؟ اگه واقعا می‌خواستن بورس از حالت منفی و ریزش شدید دربیاد از همین فردا یک درصد و اختصاص می‌دادند.»

«اگه قرار بود یک درصد از صندوق اختصاص بدن از همین فردا اینکار رو می‌کردن. دوباره می‌خوان از فرصت تعطیلات استفاده کنند و با بمباران خبری یک کاری کنند که خود حقیقی‌ها صف خرید تشکیل دهند.»

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر