|
کدخبر: 114704

استقبال مردم از طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودرو

با گذشت نزدیک به ۳ ماه از تاریخ رونمایی رسمی از سامانه gcr.niopdc.ir توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، تاکنون حدود ۹۵ هزار دستگاه خودرو در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

انرژی استقبال مردم از طرح رایگان دوگانه‌سوز کردن خودرو

وزارت نفت به منظور اصلاح سبد مصرف سوخت کشور، کاهش آلاینده‌های ناشی از احتراق سوخت در خودروها، کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدها با کاهش مصرف بنزین و افزایش صادرات آن و... اقدام به برنامه‌ریزی در جهت تسهیل در تبدیل خودروها از حالت تک سوز (بنزین سوز) به دوگانه سوز ( بنزین و CNG) کرد و نتیجه این اقدام در مصوبه سال گذشته شورای‌عالی اقتصاد مبنی بر تبدیل رایگان یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه نمود پیدا کرد.

شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه ١١ آذرماه ۱۳۹۸ بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه با هدف حمایت و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل عمومی و بهبود هوای شهرها، به استناد ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، مصوبه‌ای با عنوان «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه‌ای و کارگاهی یک میلیون و ۴۶۰ هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز» را تصویب کرد که در آن شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای تبدیل خودروهای عمومی و مسافربر شخصی بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز (کارخانه‌ای و کارگاهی)، اصل و فرع تسهیلات مالی را که به مالکان خودروها یا کارخانه‌ها تا سقف ۶۵۰۰ میلیارد تومان تضمین و بازپرداخت پرداخت می‌کند.

با رونمایی رسمی از سامانه https: //gcr.niopdc.ir توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، از روز ۲۴ اردیبهشت ماه امسال مالکان وسایل نقلیه عمومی بنزین سوز (اعم از تاکسی و وانت بار) با مراجعه به این سامانه، درخواست خود را جهت تبدیل رایگان به دوگانه سوز ثبت کرده‌اند.

با گذشت نزدیک به ۳ ماه از این تاریخ، تاکنون ۹۵ هزار دستگاه خودرو در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. طبق اظهارات اخیر محمدحسین باقری، مدیرطرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از مجموع حدود ۹۵ هزار ثبت نام، ۲۶ هزار و ۴۰۰ خودرو شامل این طرح شده اند، ۷۵۰۰ خودرو تبدیل شده و ۱۴ هزار و ۵۰۰ خودرو در صف تبدیل هستند و نوبت خود را دریافت کرده‌اند. همچنین ۴ هزار و ۶۰۰ خودروی دیگر هنوز کارگاه خود را انتخاب نکردند و در فرآیند کار انتخاب کارگاه و زمان مناسب برای تبدیل هستند

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر