|
کدخبر: 328090

میدان نفتی تمام ایرانی | بهره برداری آغاز شد

بهره برداری از اولین میدان تمام نفتی ایرانی وارد فاز عملیاتی شده است.

اقتصاد میدان نفتی تمام ایرانی | بهره برداری آغاز شد

میدان نفتی تمام ایرانی سپهر و جفیر وارد فاز عملیاتی شده است و این اتفاق یک خبر مهم است.

عملیاتی شدن پروژه میدان نفتی سپهر و جفیر در دولت شهید رئیسی، نه تنها نقش مهمی در افزایش تولید نفت کشور ایفا کرد، بلکه زمینه توسعه منطقه غرب کارون را نیز فراهم کرده و ظرفیت اشتغال‌زایی بالایی برای به کارگیری سرمایه انسانی کشور ایجاد کرده است و با افزایش تولید نفت از این میدان در سالیان آتی، این نقش، پررنگتر هم خواهد شد.

میدان نفتی سپهر و جفیر حدود ۳۵۲ کیلومتر مربع مساحت دارد و با ۲۳ کیلومتر طول و ۲۷ کیلومتر عرض در شرق میدان نفتی آزادگان در غرب کارون واقع شده است. ابتدا میدان نفتی جفیر در شرق میدان آزادگان، شمال یادآوران و غرب آب تیمور کشف و در سالهای ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۷ چهار حلقه چاه در این میدان حفاری و ۴ مخزن ایلام، سروک، گدوان و فهلیان در این میدان شناسایی شد.  میدان نفتی سپهر هم در جنوب میدان جفیر در سال ۱۳۹۱ توسط شرکت مدیریت اکتشاف کشف شد.

نخستین پروژه توسعه یک میدان نفتی با سرمایه و توان تخصصی ایرانی

در سال ۱۳۹۶، با مطالعات انجام شده از سوی وزارت نفت، ارتباط ساختاری مخازن دو میدان جفیر و سپهر و لزوم توسعه یکپارچه آنها به منظور حداکثر کردن ثروت ملی به اثبات رسید و در روز ۲۷ اسفند ۱۳۹۶،  توسعه و بهره برداری از میدان یکپارچه سپهر و جفیر در قالب قراردادهای IPC توسط وزارت نفت به گروه انرژی پاسارگاد واگذار شد. این برای نخستین بار بود که یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی به عنوان پیمانکار اصلی در قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC ایفای نقش کرد و نخستین پروژه توسعه یک میدان نفتی با سرمایه و توان تخصصی یک شرکت ایرانی است.

این قرارداد برای یک دوره ۲۰ ساله امضا شد و هدف از آن دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۱۱۰ هزار بشکه نفت و تولید تجمعی حدود ۵۱۲ میلیون بشکه در ۲۰ سال است. مهم‌ترین بخش‌های شرح کار این قرارداد شامل مطالعه و تهیه سناریوی توسعه بهینه میدان، تعمیر چاه‌های موجود، نصب پمپ‌های درون‌چاهی، حفاری چاه‌های عمودی و افقی در لایه‌های مخزنی فهلیان و ایلام (در مجموع ۱۲۶ چاه) و چهار چاه پساب، انجام عملیات شکافت، تزریق آب و گاز به منظور بهبود ضریب بازیافت این میدان‌ها و ساخت خطوط جمع‌آوری و انتقال نفت و خطوط انتقال برق اعلام شده بود.

پس از انعقاد قرارداد، شرکت اکتشاف، توسعه و تولید پاسارگاد که از طرف شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (به عنوان سرمایه گذار و شرکت دارای صلاحیت E&P) در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده بود، توسعه میدان را آغاز کرد. میزان سرمایه گذاری در این طرح ملی معادل ۲.۸ میلیارد دلار است که به طور کامل توسط بخش خصوصی تامین می شود.

سرانجام روز هجدهم اسفندماه ۱۴۰۲ با دستور رییس جمهور و با حضور وزیر نفت  بهره برداری رسمی از میدان نفتی سپهر و جفیر با ظرفیت تولید بیش از پنجاه هزار بشکه در روز آغاز شد. این میزان تولید نفت، با پشتوانه تولیدات داخلی و  تجهیزات بومی محقق شد.  بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار ۱۰ هزار پام برای نخستین بار فعالیت هفت دکل همزمان و دستیابی به نرخ حفاری ۶ هزار و ۱۰۰ متر در ماه حفاری بیش از ۵۵ هزار متر تا کنون و نصب، اجرا و تکمیل ۵۱ کیلومتر خط لوله جریانی نفت و احداث بیش از ۳۲ کیلومتر جاده دسترسی و معابر توسط متخصصان وزارت نفت و بخش خصوصی ایرانی محقق شد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها