|
کدخبر: 327831

حساسیت بازار ارز بالا رفت / قیمت دلار چند شد؟ - ۹ خرداد ۱۴۰۳

بر اساس گزارش‌ها، در معاملات امروز در مرکز مبادله طلا و ارز ایران، هر اسکناس دلار آمریکا به ۴۵ هزار و ۸۴ تومان و حواله دلار نیز به ۴۲ هزار و ۹۵ تومان رسید.

اقتصاد حساسیت بازار ارز بالا رفت / قیمت دلار چند شد؟ - ۹ خرداد ۱۴۰۳

بر اساس گزارش‌ها، در معاملات امروز (چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با افزایش نسبت به روز قبل به نرخ ۴۵ هزار و ۸۴ تومان و حواله دلار نیز به نرخ ۴۲ هزار و ۹۵ تومان معامله شد.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز با افزایش نسبت به روز کاری قبل به ۴۹ هزار و ۴۶تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۴۵ هزار و ۷۹۵ تومان رسیده است.

از سوی دیگر، اسکناس درهم امارات نیز با افزایش نسبت به روز کاری گذشته، ۱۲ هزار و ۲۷۶ تومان ارزش‌گذاری شده است و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۴۶۲ تومان است.

قیمت دلار روز سه‌شنبه ۸ خرداد با افزایش هزار تومانی در کریدور پنجم یک پله صعود کرد و در سقف کانال هشتم این کریدور بسته شد. با وجود تعادل عرضه و تقاضا در معاملات بازار ارز و ارزپاشی سیاست‌گذار، اما بازگشایی افزایشی بازار ارز حاکی از بالا رفتن حساسیت بازار نسبت به موضوعات سیاسی است.

نشست شورای حکام اهرم رشد دلار شد

موضوع نشست آینده شورای حکام، حساسیت نسبت به قیمت دلار را بالا برده است. مسائلی نظیر تنش میان ایران و اسرائیل در ماه‌های گذشته و افزایش غنی‌سازی هسته‌ای ایران که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر آن تاکید می‌کند، از موضوعاتی است که برخی فعالان اقتصادی بازگو می‌کنند و بر اساس آن، احتمال صدور قطعنامه علیه ایران را می‌دهند.

این در حالی است که روز دوشنبه لارنس نورمن، خبرنگار روزنامه وال‌‌استریت ژورنال، در مطلبی به بررسی اختلافات بین واشنگتن و سه کشور تروئیکای اروپایی بر سر صدور قطعنامه علیه ایران در نشست پیش‌ روی شورای حکام پرداخت و به نقل از دیپلمات‌‌های درگیر در مذاکرات نوشت: دولت بایدن متحدان اروپایی را تحت فشار قرار خواهد داد تا از سرزنش ایران به دلیل پیشرفت در برنامه هسته‌‌ای‌‌اش دست بردارد. زیرا آمریکا به دنبال جلوگیری از تشدید تنش‌‌ها با تهران قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (پاییز) است.

با این حال، کارشناسان اقتصادی ماندگاری قیمت دلار در محدوده‌های فعلی و کوتاه‌مدت را می‌دهند؛ اما در میان‌مدت و طی ۶ ماه آینده سقف‌شکنی و صعود به کریدور‌های بالاتر حتی تا کریدور هشتم را محتمل می‌دانند. آنها معتقدند آنچه تاکنون اهرم کاهش قیمت دلار شده موضوعات سیاسی بوده نه مسائل اقتصادی.

ارزهای مهم بیش از ۱۰۰۰ تومان گران شدند

گفتنی است قیمت درهم روز سه‌شنبه هشتم خرداد با افزایش ۳۰۰ تومانی با قیمت ‍۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. تتر با رشد ۷۰۰ تومانی با رقم ۵۸ هزار و ۸۹۰ تومانی معامله شد.

قیمت پوند انگلیس در چهارمین روز هفته بیش از هزار تومان رشد کرد و این اسکناس با رقم ۷۴ هزار و ۴۱۰ تومانی معامله شد و یورو با رشد هزار و ۲۰۰ تومانی یک کانال صعود کرد و روی رقم ۶۴ هزار و ۲۲۰ تومانی ایستاد.

شایان ذکر است اسکناس دلار روز سه‌شنبه ۱۳۸ تومان و حواله دلار ۱۲۹ تومان رشد کرد و به کانال بالاتر صعود کرد. اسکناس دلار با رقم ۴۵ هزار و ۲۸ تومان و حواله دلار با رقم ۴۲ هزار و ۴۳ تومان عرضه شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها