|
کدخبر: 327232

وضعیت معاملات بورس در بازار نیمه تعطیل

در حالی که شنیده می‌شد بورس تا پایان هفته تعطیل خواهد شد، بر اساس تصمیم شورای عالی بورس، بازار سرمایه فعالیت خود را با اعمال محدودیت در دامنه نوسان قیمت‌ها از سر گرفت.

اقتصاد وضعیت معاملات بورس در بازار نیمه تعطیل

در اولین روز کاری خردادماه ۱۴۰۳، بازار سرمایه با اعمال محدودیت در دامنه نوسان قیمت‌ها، به صورت نیمه تعطیل و کم رونق شروع به فعالیت کرد.

روز گذشته بورس به دلیل درگذشت سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور دولت سیزدهم رسما تعطیل شد و پیش بینی می‌شد برای جلوگیری از واکنش شدید بازار به حادثه پیش آمده بورس تا پایان هفته تعطیل باشد. 

روز گذشته پیش از آغاز معاملات شورای عالی بورس، تعطیلی رسمی بازار سرمایه را اعلام کرد و مقرر شد تا ادامه تعطیلات بازار سهام متعاقبا اطلاع رسانی شود. از بعد از ظهر روز گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر ادامه تعطیلی به گوش می‌رسید، اما در ساعات ابتدایی شب، اعلام شد که به دلیل تصمیم هیات دولت و عدم تعطیلی سازمان‌ها، ادارات بورس هم مانند سایر نهادها فعالیت خود را از سر می‌گیرد. 

یکی از تصمیمات مهم روز گذشته شورای عالی بورس ایجاد محدودیت دامنه نوسان بود. در جلسه‌ای که هیات مدیره سازمان بورس تشکیل دادند، مقرر شد تا دامنه نوسانات معاملات سهام مثبت و منفی ۲درصد و در صندوق‌های سهامی مثبت و منفی ۴درصد باشد. 

از آنجایی که روز چهارشنبه سراسر کشور به دلیل درگذشت ابراهیم رییسی و هیات همراه در سفر به آذربایجان شرقی تعطیل است، سازمان بورس، امروز سه شنبه اول خرداد را آخرین روز کاری هفته اعلام کرده است و بورس فردا رسما تعطیل است و معاملات بازار سرمایه از روز شنبه پنجم خرداد از سر گرفته خواهد شد. 

در جلسه شب گذشته اعضای هیات مدیره سازمان بورس درباره موضوعاتی مانند بررسی درخواست‌های چند نهاد مالی، موافقت با تغییر سهامداری یک نهاد مالی، اصلاح دستورالعمل مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری طرح شده و از سوی اعضا مورد بررسی قرار گرفت. 

صبح امروز و با ‌آغاز معاملات بازار با وجود اعمال محدودیت‌ها واکنش رسمی به درگذشت سید ابراهیم رییسی، رییس جمهور دولت سیزدهم داشت و بسیار کم رمق کار خود را آغاز کرد. 

همزمان با گشایش بازار شاخص کل در ده دقیقه ابتدایی فعالیت خود ۴۴۵واحد ریزش داشت و ۶۵درصد نمادها در رنج منفی قرار گرفتند. همچنین ۱۳درصد نمادها هم به صف فروش پیوستند. 

به نظر می‌رسد واکنش بورس به درگذشت سید ابراهیم رییسی در هفته آینده هم با وجود اعمال محدودیت‌ها همچنان ادامه داشته باشد. 

 تشکیل جلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور اتخاذ تدابیر لازم برای بازار

به اطلاع کلیه فعالان و ذینفعان بازار سرمایه میرساند، هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در روز جاری با هدف حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تداخل در فرآیندهای بازارهای سرمایه که ذینفعان وسیعی دارد تشکیل جلسه داد. 

در این جلسه موضوعاتی از قبیل بررسی درخواست‌های جاری چند نهادهای مالی، موافقت با تغییر سهامداری یک نهاد مالی، اصلاح دستورالعمل مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید. همچنین دامنه نوسان معاملات سهام ۲+- درصد و صندوق های سهامی ۴+- درصد تعیین گردید.

دامنه نوسان معاملات محدود شد

هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با هدف حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تداخل در فرآیندهای بازارهای سرمایه که ذی‌نفعان وسیعی دارد تشکیل جلسه داد.

در این جلسه موضوعاتی از قبیل بررسی درخواست‌های جاری چند نهادهای مالی، موافقت با تغییر سهامداری یک نهاد مالی، اصلاح دستورالعمل مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

همچنین دامنه نوسان معاملات سهام ۲+-درصد و صندوق‌های سهامی ۴+-درصد تعیین گردید.

منبع: اکونگار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها