|
کدخبر: 326667

رکورد مصرف برق شکست / صرفه جویی کنید

آمار نشان می دهد که با افزایش دمای هوا، مصرف برق روند صعودی پیدا کرده است.

اقتصاد رکورد مصرف برق شکست / صرفه جویی کنید

مصرف برق، وارد روند افزایشی شده و هر میزان دمای هوا افزایش پیدا کند، مصرف برق میز افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

شرکت مدیریت شبکه برق اعلام کرد: با افزایش دمای هوا مصرف برق در کشور نیز روند صعودی به خود گرفت.

شب و روز گذشته (۲۳ اردیبهشت ماه) با افزایش اندک دمای هوا مصرف برق نیز بیشتر شد که نشان می‌دهد در برخی مناطق وسایل سرمایشی وارد مدار شد.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی شرکت مدیریت شبکه برق روز گذشته و در ساعت ۱۴ و ۹ دقیقه میزان مصرف برق به عدد ۵۳ هزار و ۷۸۳ مگاوات رسید.

این میزان نسبت به روز شنبه هفته جاری که عدد مصرف ۵۱ هزار و ۵۵ مگاوات بود، حدود سه هزار مگاوات افزایش یافت، اما نسبت به مدت مشابه در سال گذشته که عدد مصرف ۵۴ هزار و ۸۴۴ مگاوات بوده کاهش را نشان می‌دهد.

روز گذشته بخش صنعت ۶ هزار و ۲۶۵ مگاوات برق مصرف کرد.

شب گذشته نیز عدد مصرف برق کشور به ۵۳ هزار و ۷۲۹ مگاوات رسیده بود. برخی پیش‌بینی‌ها نشان از آن دارد که تابستان امسال یکی از گرم‌ترین تابستان‌ها باشد.

بر این اساس وزارت نیرو باهدف تأمین برق پایدار برای همه بخش‌های کشور برنامه‌های مختلفی را تدوین کرده است.

این برنامه‌ها هم در بخش توسعه ظرفیت نیروگاهی و خطوط انتقال و پست‌های توزیع است و هم در بخش مدیریت مصرف برای مشترکان است.

در این بخش ۸۰ میلیون جایزه برای مشترکانی که مدیریت مصرف انجام دهند پیش‌بینی‌شده است.

مدیرعامل شرکت توانیر اعلام کرد: از آغاز سال جدید تاکنون، مصرف برق صنایع بزرگ کشور نسبت به سال گذشته ١٥ درصد افزایش داشته است.

مصطفی رجبی مشهدی اظهارداشت: هر چند از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ٩ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شد اما رشد مصرف برق در کشور بسیار بالاست؛ به طوری که در فروردین امسال به حدود ٦ درصد رسید در حالی که این رشد در ١٠ سال گذشته ٤.٧ درصد و سال قبل ٥.٧ درصد بود.

وی پایین بودن قیمت انرژی و استفاده از کولرهای گازی را از دلایل افزایش مصرف برق عنوان کرد و افزود: در بخش مولد کشور هم تقاضا رو به افزایش است و در ٥٠ روزی که از آغاز سال جدید گذشته، رشد صنایع بزرگ کشور نسبت به سال قبل ١٥ درصد بیشتر شد و این روند تقاضا نشان می دهد باید به بهینه سازی مصرف برق بیشتر توجه کنیم.

به گفته مدیرعامل شرکت توانیر، برای تامین برق بخش‌های مولد کشور نظیر صنایع و کشاورزی طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای مدیریت مصرف همچنان ادامه دارد.

وی افزود: طرح‌های تشویقی مفصلی برای عبور از اوج بار تابستان پیش‌بینی شده تا مشترکان خانگی افزون بر دریافت پاداش صرفه جویی، از طریق کاهش مصرف برق، از جوایز نفیسی مانند خودرو، لوازم خانگی و لوازم دیجیتال بهره‌مند شوند.

رجبی مشهدی اضافه کرد: این طرح‌ها در بخش تجاری هم برای نخستین بار پیش بینی شده و در حوزه کشاورزی نیز مشترکانی که از انرژی تجدیدپذیر برای تامین ١٥ درصد مصرف برق خود استفاده کنند از برنامه های مدیریت مصرف معاف می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین پیش‌بینی شد مشترکان کشاورزی که از طریق بهسازی یا طرح‌های دیگر مدیریت مصرف انجام دهند یا از الگوهایی استفاده کنند که مصرف برق را کاهش می دهد، تا ٢٢٠٠ تومان به ازای هر کیلووات ساعت پاداش کاهش مصرف دریافت خواهند کرد.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها