|
کدخبر: 326202

دلیل گرانی دوباره دلار مشخص شد / بازار به هم می ریزد؟

به نظر می‌رسد که قیمت دلار در کانال ۶۰ هزار تومانی قابل حفظ نبوده است. به نظر می‌رسد که سیگنال مثبتی که معامله‌گران انتظار آن را داشتند، به درستی به بازار منتقل نشده است.

اقتصاد دلیل گرانی دوباره دلار مشخص شد / بازار به هم می ریزد؟

در روزهای اخیر، خبر ایجاد آتش‌ بس میان طرفین درگیر در نوار غزه انتظارات تورمی فعالان بازار ارز تهران را کاهش داده بود و انتظار می‌رفت که این آتش‌ بس در روز یکشنبه اعمال شود. اما عدم دستیابی به توافق در دو روز اخیر، بازنگری معامله‌ گران را افزایش داد. قیمت دلار که در روز یکشنبه در کانال ۶۰ هزار تومانی معامله می‌ شد، دیروز به کانال ۶۱ هزار تومانی بازگشت.

بازار ارز غیررسمی تهران در هفته‌های گذشته شاهد یک سیکل کاهشی بوده است. پس از اتمام ریسک‌های سیاسی و کاهش احتمالات مربوط به تشدید درگیری‌های منطقه‌ای، قیمت شاخص‌ های ارزی افت چشمگیری را تجربه کرد. در همین راستا نرخ دلار آزاد با عبور از چند کانال قیمتی به بازه ۶۰ تا ۶۱ هزار تومان رسید. اما حضور نرخ دلار در کانال ۶۰ تداوم نداشت و پس از یک روز این شاخص ارزی به کانال‌های ۶۱ و ۶۲ هزار تومانی بازگشت.

در چند روز گذشته نیز با تشدید سیگنال‌های مثبت در رابطه با ایجاد آتش‌بس در غزه و وجود احتمالاتی مبنی بر مذاکره ایران با غرب نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۶۰ هزار تومانی رسید. این حضور نیز ‌مانند تلاش پیشین دلار برای تثبیت در کانال ۶۰ هزار تومانی ناموفق بود. برخی از تحلیلگران بازار ارز تهران  معتقدند که بازار به دنبال سیگنال سیاسی مثبت است و علت تغییر رویه نرخ در روز گذشته عدم مخابره سیگنال مذکور به بازار است. این افراد آینده نرخ ارز را با فرض شکل‌ گیری آتش‌ بس کاهشی می‌دانند.

اما در سوی دیگر برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عدم حضور مداوم دلار در کانال ۶۰ هزار تومانی نشانگر برخورد نرخ با هسته سخت است. این افراد معتقدند  که حدفاصل کانال‌های ۶۱ تا ۶۸ هزار تومان بازه‌ای بود که حجم معاملات صورت گرفته در آن سبب وجود حمایت یا مقاومت قابل توجهی نشد. یا به زبان دیگر میزان معاملات صورت گرفته شده در بازه قیمتی مذکور کمتر از آن بود که بتواند زمینه‌ساز کریدورسازی نرخ ارز شود و به مجرد کاهش سطح سیگنال‌ های منفی، میزان افزایش یافته جبران شد. اما کانال‌های ۶۰ و ۶۱ هزار تومانی نرخ پایان سال گذشته و آغاز سال جدید است و معاملات بیشتری در این سطوح صورت گرفته در نتیجه شاخص برای عبور از این کانال‌ها مسیر راحتی را در پیش ندارد. این افراد دلیل تغییر رویه بازار در روز  گذشته را برخورد نرخ با هسته سخت کانال ۶۰ هزار تومانی می‌دانند.

دیروز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه هر برگ اسکناس دلار آزاد با رشد قیمت ۲۵۰ تومانی نسبت به نرخ پایانی روز دوشنبه در رقم ۶۱ هزار و ۱۵۰ تومان معامله شد. همزمان با تغییر روند قیمت ارز نرخ شاخص‌های طلایی بازار نیز در روز گذشته افزایشی شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار عصر دیروز حدود یک میلیون تومان گران‌تر از نرخ پیشین در رقم ۴۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش رسید. نیم و ربع سکه نیز به ترتیب با ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رشد در ارقام ۲۳میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شدند.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها