|
کدخبر: 325800

عرضه طلای سرخ تقلبی در بازار / فروشندگان زعفران تقلبی میلیاردر شدند

ماموران کلانتری هفت تیر به همراه بازرسان اتحادیه زعفران فروشان مشهد، کارگاه زیرزمینی حاوی تجهیزات کامل که زعفران‌های تقلبی تولید و به بازار عرضه می‌شدند، کشف کردند.

اقتصاد عرضه طلای سرخ تقلبی در بازار / فروشندگان زعفران تقلبی میلیاردر شدند

در بازرسی از کارگاه زیرزمینی در مشهد، ۱۱ کیلوگرم زعفران‌ تقلبی و ۴۰ کیلوگرم مواد اولیه برای تولید زعفران ها در حالی کشف شد که حدود یک کیلو و ۵۰۰ گرم زعفران واقعی نیز در گوشه کارگاه وجود داشت.

در همین حال ماموران انتظامی با نظارت سرهنگ سبحانی فر ( رئیس کلانتری هفت تیر مشهد ) تعداد زیادی قوطی و مجموعه ای از ظروف بسته بندی زعفران با مارک و برچسب های تقلبی را جمع آوری کردند .

همچنین بررسی های بیشتر نشان داد که سودجویان و ناامن کنندگان امنیت غذایی مردم از تجهیزات حرفه ای مانند خشک کن و ... در این کارگاه کثیف و کاملا غیربهداشتی استفاده می کنند و با فروش زعفران های تقلبی به درآمدهای میلیاردی دست یافته اند.

تحقیقات برای افشای زوایای پنهان این ماجرای تاسف بار با دستور ویژه سردار سرتیپ دوم احمد نگهبان (جانشین فرمانده انتظامی خراسان رضوی) ادامه دارد.

چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

میخواهیم یکبار برای همیشه این دغدغه و نگرانی را حل کنیم : “زعفران اصل را چگونه بشناسیم؟

احتمالا قصد خرید زعفران را دارید و میخواهید با شناخت بهتر زعفران اصل، برنده‌ی معامله باشید; یا مقداری زعفران در دست دارید و با استرس به آن نگاه میکنید! نمیدانید زعفرانتان تقلبی است یا اصل!

روش های تقلب زیاد است و هر روز روش های جدیدی ابداع میشود! مثلا پودر زعفران تقلبی که امروزه فروشش در مترو زیاد شده است. چه بخواهید خرید مثقالی زعفران انجام دهید چه بصورت کیلویی و فله ای خرید کنید باید از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

تشخیص اصالت زعفران با آزمایش برای خریداران عمده

هنگام خرید زعفران عمده بصورت کیلویی مسلما این موضوع بسیار مهم میشود.مطمئن ترین روش برای تاجران زعفران و خریداران عمده دریافت برگه آزمایش زعفران است. آزمایش زعفران به دو صورت میکروبی و شیمیایی انجام میشود.

در روش میکروبی ، آلودگی میکروبی و باکتری های بیماری زا زعفران تشخیص داده میشود و در روش شیمیایی درصد عناصر اصلی زعفران مانند کروسین و سافرانال اندازه گیری میشود همچنین عیار زعفران را با همین آزمایش مشخص میکنند .

وقتی هر دو آزمایش میکروبی و شیمیایی با هم انجام شود اصل بودن زعفران مشخص میشود. بجز آزمایش زعفران یک راه دیگر برای تهیه‌ی زعفران اصل خرید زعفران مستقیم از کشاورز است.

تشخیص زعفران تقلبی در خانه

هنگامی که زعفران در حجم کمی خریداری شده باشد و بخواهیم از آن مصرف شخصی داشته باشیم اولین راه برای تست زعفران که بنظرمان میرسد بررسی میزان رنگدهی و میزان عطر زعفران  است. اینکه تصور کنید زعفران اصل سریع رنگ خود را به آب میدهد و غلیظ میشود اشتباه است. رنگدهی زعفران اصل بالاست اما دیر دم میکشد و رنگ زردی دارد.

 زعفران تقلبی چگونه درست میشود؟

ویدیوی منتشر شده در این گزارش ، از طرف یکی از خریداران زعفران ارسال شده است که یک زعفران تقلبی از یک برند نا آشنا خریداری کرده اند و متوجه شده اند میزان ناخالصی از براده آهن در زعفران وجود دارد. شاید بدترین روش تقلب زعفران را در همین ویدیو ببینید.

علاوه بر این روش متقلبان با استفاده از گل گلرنگ یا گوشت گاو خشک شده و یا اسپری آب و شکر روی زعفران وزن زعفران را بالاتر میبرند.

۸ راه تشخیص زعفران اصل

۱- چشیدن زعفران

یکی از راه های تشخیص زعفران اصل چشیدن آن است، زعفران اصل مزه ی تلخی دارد و نباید مزه ای غیر از آن مثل مزه ی شیرین بدهد.

در صورت داشتن مزه ی شیرین قطعا به آن مواد قندی مثل آب قند جهت سنگین شدن وزن آن اسپری شده است، پس به این مورد هم حتما توجه داشته باشید.

۲- سر شاخه های رشته زعفران باید شیپوری شکل باشند

اگر خیلی دقیق تر رشته های گل زعفران رو بررسی کنید متوجه می‌شوید که رشته‌های زعفران اصل شیپوری شکل هستند که یکی از مهمترین موارد تشخیص زعفران اصل به شمار می رود.

۳- تشخیص زعفران از روی رنگ آن

رنگ زعفران اصل تیره هست. بسیار شاهد این هستیم که افراد در مواجه با رنگ تیره زعفران گمان می‌کنند که زعفران کهنه است و یا مرغوب نیست اما اصلا اینگونه نیست و باید توجه داشته باشیم که رنگ زعفران اصل تیره بوده و روشن نیست. اگر زعفران رنگی غیر از زرشکی تیره داشته باشد و یا رنگ غیر عادی در مقایسه با زعفران اصل کاملا مشخص می شود که آن گیاه زعفران نیست بلکه می تواند توسط گیاه گلرنگ جایگزین شده باشد.

۴- تقلب زعفران با گیاه گلرنگ

گیاه گلرنگ یکی از گیاهانی است که در تقلب زعفران به شدت از آن استفاده می شود و برای فردی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد نکته بسیار مهمی است و باید تفاوت های آن را با زعفران، کاملا متوجه شود.

سودجویان گلرنگ را رنگ کرده و با زعفران قاطی می‌کند تا وزن آن را بالا ببرند. این گیاه عطر و طعم زعفران اصل را ندارد و همچنین ساختاری متفاوت با زعفران اصل دارد پس با کمی دقت می‌توانید آن را به خوبی تشخیص دهید.

۵- زعفران اصل و تازه عطر تندی دارد

زعفرانی که تازه چیده شده باشد بوی بسیار تندی دارد و به محض اینکه درب آن باز می شود فضای داخل اتاق از عطر آن پر می شود، البته زعفرانی که چند سال از چیدن آن گذشته باشد عطر و بوی بسیار ضعیفی دارد و به راحتی نمی تواند فضا را معطر کند.

۶- سرعت رنگ دهی زعفران

زعفران اصل و درجه یک سرعت رنگدهی بسیار پایینی دارد و این فاکتور یکی از عوامل مهم در تشخیص زعفران اصل می‌باشد. اگر زعفران را بعد از خرید دم کردید و در حین دم کردن متوجه شدید که زعفران در حد چند ثانیه رنگ داد باید بدانید که زعفران شما تقلبی است.

زعفران اصل برای رنگ‌دهی به حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد و در صورتی که در زمانی کمتر از این به طور مثال ۵ دقیقه دم بکشد می‌تواند نشان از تقلبی بودن زعفران باشد. ممکن است برای برای افزایش رنگ زعفران به آن رنگ افزوده باشند تا هم وزن آن سنگین‌تر شود و هم رنگ‌زایی بیشتری داشته باشد.

۷- افزایش وزن زعفران

اگه زعفران خود را از جای مطمئنی خرید نکرده اید باید انتظار این را داشته باشید که ممکن است وزن زعفران خریداری شده افزایش داده‌اند.

رشته های زعفران را به مواردی که در پایین اشاره میکنم آغشته میکنند و وزن زعفران را چند درصدی افزایش می‌دهند.

عسل

نمک

اسپری کردن نوشابه

۸- زعفران چرب نیست

یکی از راه‌های تشخیص زعفران اصل میزان چربی رشته‌های زعفران است. برای این تست کافی‌ است رشته های زعفران را بین کاغذ کاهی و یا روزنامه قرار دهید. اگر روی کاغد روغن و چربی مشاهده کردید، زعفران تقلبی است اما اگر زعفران پودر شد زعفران اصل می‌باشد.

( پودر زعفران تقلبی )

متاسفانه بخاطر حالت پودری که این محصول دارد افزودن ناخالصی به آن بسیار راحت و تشخیص آن فقط از طریق آزمایش امکان پذیر است. پیشنهاد ما این است که خودتان زعفران را آسیاب کنید.

اصلی‌ترین روش تشخیص زعفران اصل چیست؟

اگر با وجود تمام راه‌هایی که اشاره کردیم هنوز هم فکر می‌کنید تشخیص زعفران اصل دشوار است یک راه‌حل دیگر برای شما داریم که با وجود آن می‌توانید به صورت ۱۰۰ درصدی از بابت اصل بودن زعفرانی که خریداری می‌کنید مطمئن باشید.

اصلی ترین روش تشخیص زعفران اصل خرید مستقیم از مزرعه است. هنگامی که شما زعفران را از مزرعه و به صورت مستقیم از کشاورز خریداری می‌کند در واقع به منشا اصلی تولید و فروش زعفران متصل شده‌اید و دیگر واسطه‌ای در این بین نخواهد بود که بخواهد تغییر و تقلبی در زعفران به‌وجود بیاورد.

منبع: رکنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها