|
کدخبر: 325064

قبض برق نجومی / این مشترکان منتظر باشند

مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت نکنند و بیشتر از این میزان مصرف برق داشته باشند، باید منتظر قبض برق با رقم های بالا باشند.

اقتصاد قبض برق نجومی / این مشترکان منتظر باشند

مصرف برق در کشور ما همواره روند افزایشی را داشته است و با آمدن فصل گرم، این میزان مصرف افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی متناسب با اقلیم و منطقه تحت سکونت می تواند منجر به کاهش ناترازی برق در فصول پیش رو شود.

با نزدیکی به تابستان مصرف برق یکباره اوج می‌گیرد؛ یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف برق استفاده از کولر نامتناسب با اقلیم است به طوری که ۸۰ درصد مشترکان کشور در اقلیم عادی و معتدل زندگی می‌کنند اما همچنان از کولرهای گازی استفاده می‌کنند که این امر علاوه بر هزینه بالایی که برایشان دارد موجب به ناترازی برق هم می‌شود.

مدیر عامل توانیر چندی در رابطه با این موضوع  گفت: کسانی که در مناطق معتدل هستند و از کولر گازی استفاده می‌کنند در صورتی که مراعات نکنند میزان مصرف برق آنها بیش از الگوی مصرف می‌شود و در صورت استفاده بی رویه کولرهای گازی در این مناطق منجر به افزایش قبوض و سنگین شدن قبوضشان می‌شود.

سخنگوی صنعت برق خاطر نشان کرد: کسانی که هنوز نسبت به تغییر کولر آبی به گازی اقدام نکرده‌اند، بدانند که هزینه برق این افراد افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد و در این مناطق توصیه ما استفاده از کولرهای آبی و یا استفاده از کولرهای پر بازدهی است که اخیراً از موتورهای BLDC استفاده می‌کنند در این صورت مصرف برق به شدت کاهش پیدا می‌کند و تعرفه برق مناسب‌تری پرداخت خواهند کرد.

استفاده از کولرهای گازی در سالهای اخیر در کلانشهرها به خصوص تهران رواج پیدا کرده است و اخیراً نیز در رسانه‌ها تبلیغات گسترده‌ای برای خرید این کولرها صورت می‌گیرد تا جایی که وزارت نیرو دستور داده است تا تبلیغ این کولرها ممنوع شود.

رجبی مشهدی در همین راستا با تاکید بر اینکه اگر مشترکان هنگام خرید وسایل برقی به برچسب انرژی آن توجه کنند، هزینه برق مصرفی‌شان به مراتب کمتر خواهد شد، خاطر نشان کرد: بخشی از پرمصرفی برق به انتخاب تجهیزات برقی باز می‌گردد به طوری که اگر برچسب انرژی هرچه رده بالاتری نظیر A و A+ و A++ و A+++ داشته باشد، مصرف آن وسیله برقی به مراتب کمتر بوده و سهم هزینه برق در سبد خانوار نیز به طور محسوسی کاهش می‌یابد اما مساله اصلی مصرف کنندگان وسایل برقی همچون کولر گازی محل زندگی آنها است.

اگر مصرف کنندگان برق به پشت قبوض خود مراجعه کنند میزان برق نرمال مصرفی در منطقه تحت سکونت خود را ملاحظه خواهند کرد و براین اساس می‌توانند اقدام به خرید وسایل سرمایشی و گرمایشی برقی متناسب با محل سکونت خود کنند تا به افزایش ناترازی برق دامن نزنند و با قبوض نجومی برق نیز مواجه نشوند.

در سال ١٤٠٠ با ناترازی شدیدی مواجه بودیم اما طی دو سال گذشته با مجموع اقدامات انجام شده این ناترازی با درایت و برنامه‌ریزی‌های دقیق به حداقل رسید.

وی با بیان این که برای گذر از اوج بار تابستان امسال ١٨٠ اقدام تأمین انرژی در کشور تعریف شده، اظهار امیدواری کرد سال جاری نیز سال مطلوبی برای صنعت برق کشور باشد.

به گفته مدیرعامل توانیر، در این زمینه ظرفیت‌های مناسبی در حوزه صنعت برق ایجاد شده که ساخت نیروگاههای حرارتی جدید و راه اندازی نیروگاههای تجدید پذیر و احداث شبکه‌های توزیع و انتقال برق از جمله آنها است.

منبع: مهر
 • ناشناس ارسالی در

  انتخابات تمام شد هر کاری را دوست دارید ا نجام دهید

 • ناشناس ارسالی در

  اخسنت به سخن گوی صنعت برق معلومه ایشون هیچ تخصصی در این زمینه ندارد چونکه توصیه می کند مناطق معتدل کولی ابی استفاده کنند،اما خواستم سوال کنم بحران آب داریم و ایشون بجای اینکه از نا کارآمدی دولت در افزایش زیر ساخت نیروگاه سخن به میان بیاره سراغ مصرف کننده رفته

 • مخاطب ارسالی در

  در این مملکت فقط در فقر و فلاکت دزدی همه چیز تراز است

 • ناشناس ارسالی در

  کولر آبی میزاری اعلام میکنید این کولر خو ب نیست آب زیاد استفاده میشه گازی اسفاده میکنی میگید خوب نیست برق زیاد استفاده می شه ....تکلیف چیه؟گیج میزنید؟

 • حاجی ارسالی در

  بیچاره مردم انقلابی. انگار با دشمن خونی طرف هستند نه با مردمی که 8 سال دفاع کردن د و مملکت را حفظ کردند

 • هموطن ارسالی در

  دولت سیزدهم که اینهمه دولتهای فبل رازیرس وال میبردکه هیچکدام درصنعت برق وآب سرمای ه گذاری نکردند .یکی نیست به رییسی ودولتش بگوید توچکارکردی؟ کدام نیروگاه راساختی؟ تابستان که میشودیادشان می افتدکه برق کم است. زمستان یادشان می آیدگازکم است. بدب ختهای افلیج ، فرداهم میگویند دولت بدبخت دزد سیزدهم هیچکاری درخصوص برق نکرد.همین چیزیکه شماهابه دولتهای قبل میگویید.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها