|
کدخبر: 325059

جنجال بر سر فروش گوسفند با کارت ملی / ماجرا چه بود؟

رئیس شورای تامین دام کشور در رابطه با خرید گوسفند با کارت ملی، می توان گفت: رئیس شورای تامین دام کشور اظهار داشت که در حال حاضر حجم زیادی از گوسفند در بازار موجود است و لزومی به خرید گوسفند با استفاده از کارت ملی وجود ندارد. او بیان کرد که احتمالاً از کارت ملی برای دیگر اهداف و مقاصد استفاده می شود، نه لزوماً برای خرید گوسفند.

اقتصاد جنجال بر سر فروش گوسفند با کارت ملی / ماجرا چه بود؟

این اظهارات رئیس شورای تامین دام کشور در مورد خرید گوسفند با کارت ملی نشان می‌دهد که در کشور، استفاده از کارت ملی برای معامله کالاهایی فراتر از خودرو و ارز نیز مطرح است. جالب است که در این طرح، علاوه بر امکان خرید گوسفند با کارت ملی، قصاب نیز به صورت رایگان برای کشتار گوسفند ارسال می‌شود.

این موضوع می‌تواند نشان دهنده تلاش مسئولان برای تسهیل و گسترش استفاده از کارت ملی در معامله‌های مختلف باشد. احتمالاً هدف از این طرح، ایجاد شفافیت و کنترل بیشتر بر بازار کالاهای مصرفی از جمله گوشت است. با این حال، نیاز به بررسی دقیق‌تر علل و اهداف چنین طرح‌هایی وجود دارد تا از سوء استفاده‌ها و آثار جانبی احتمالی آن جلوگیری شود.

به نظر می‌رسد کلاهبردارن برای دسترسی به کد ملی افراد از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند و حالا پس از بلوای بازار خودرو به گوسفندفروشی رسیده‌اند. در همین زمینه مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی نیز امروز در مصاحبه‌ای اعلام کرد که فروش گوسفند با کارت ملی صحت ندارد.

مسعود امراللهی گفت که اکنون فروش دام به طور معمول در حال انجام است. اگر مبادله‌ای با کارت ملی صورت گرفته باید گزارش شود تا با آن برخورد لازم انجام شود.

حال پرسش این است که اصل ماجرا چیست؟ به نظر می‌رسد کلاهبردان برای دستیابی به کد ملی افراد از هر راهی وارد می‌شوند. در این مدت بار‌ها مسئولان اعلام کرده‌اند که افراد به هیچ عنوان کد ملی و اطلاعات هویتی‌شان در اختیار کسی نگذارند.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام کشور، در رابطه با خرید گوسفند با کارت ملی، گفت: چنین خبری را هنوز ندیده‌ام و قصد چنین کاری معلوم نیست. متاسفانه در فضای مجازی تبلیغات عجیبی دیده می‌شود، اما چنین جیزی وجود ندارد. در حال حاضر حجم زیادی از گوسفند در بازار وجود دارد و نیازی به خرید گوسفند با کارت ملی نیست. شاید از کارت ملی برای مقاصد دیگری استفاده می‌شود.

او در ادامه با اشاره به وزن دام‌های سبک و حدود قیمتی آن‌ها توضیح داد: در حال حاضر بره‌ها در وزن‌های مختلفی در بازار موجود هستند. بره‌های شیری وزنی حدود پنج تا هشت کیلوگرم دارند. بره‌های علف‌خور وزنی حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم دارند. پس از آن بره‌ها مناسب کشتار وزنی میان ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم دارند. بره کوچک نیز بین ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم است و بره نر کشتاری که بیشترین استفاده را دارد وزنی بین ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم دارد. اگر بره به صورت گله‌ای خریداری شود قیمتی بین ۱۹۵ تا ۲۰۰ تومان دارد. متاسفانه زمانی که بره‌ها وارد میادین بار می‌شوند در آنجا افراد با هر قیمتی که دوست داشته باشند، آن‌ها را می‌فروشند. معمولا قیمت یک بره ۴۰ کیلوگرمی با احتساب هر کیلوگرم ۲۰۰ هزار تومان برای دامدار، حدود ۸ میلیون قیمت دارد، اما میدان بار هر راس را بیشتر از این قیمت می‌فروشد.

وی در پایان با اشاره به ازدیاد جمعیت دامی کشور تشریح کرد: به طور کلی در حال حاضر جمعیت دامی کشور یک میلیون راس است که عدد بالایی محسوب می‌شود. باید در سال جاری ۱۸ میلیون از این جمعیت کشتار شود. اگر میزان کشتار کم باشد، برای تولیدکننده داخلی مشکل ایجاد خواهد شد. دولت باید به این موضوع ورود کند و با خرید حمایتی و اعطای مجوز صادرات این دام‌ها این مشکل را برطرف کند.

آنطور که به نظر می‌رسد مسئولان باید به‌طور جدی‌تر باید با کلاهبرداری‌های اخیر برخورد کنند؛ چرا که کلاهبردان به‌تازگی از هر محصولی که برای مخاطبان جداب است استفاده می‌کنند تا بتوانند اطلاعات هویتی آن‌ها را در اختیار داشته باشند و آزادانه نیز در حال فعالیت هستند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها