|
کدخبر: 325010

طلا / بازار جهانی طلا / بازار چین

چین بازار جهانی طلا را شگفت زده کرد /صعود قیمت طلا در بازار

صعود طلا به قله ۲۴۰۰ دلار در هر اونس در سال جاری بازارهای جهانی را حیرت زده کرد. چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده این فلز ارزشمند است در این صعود نقش مرکزی داشته است.

اقتصاد چین بازار جهانی طلا را شگفت زده کرد /صعود قیمت طلا در بازار

مطابق با باورهای چینی‌ها، طلا نمادی از ثروت، پایداری و خوشبختی است. بنابراین، آن‌ها به طلا ارزش زیادی می‌دهند و از دیرباز از آن به عنوان یک نوع سرمایه‌گذاری و نشانه ثروت استفاده می‌کنند.

متاسفانه مطالعات دقیق در سال های اخیر نشان دادند که تنش‌های ژئوپلیتیکی مثل تنش‌های سیاسی یا نظامی تاثیر زیادی بر بازار طلا دارند. این تنش‌ها می‌توانند به دلیل ناآرامی‌های اقتصادی یا افزایش عدم اطمینانی، استقرار برای سرمایه‌گذاران را کاهش دهند و افزایش قیمت طلا را تحت تاثیر قرار دهند.

به گزارش بلومبرگ، بدتر شدن تنش‌های ژئوپلتیک، از جمله جنگ در خاورمیانه و اوکراین و چشم‌انداز کاهش نرخ بهره آمریکا همگی سرمایه‌گذاری در  طلا را جذاب می‌کنند، ولی سوخت اصلی این افزایش در واقع تقاضای بی‌امان چین بوده؛ چراکه خرده‌فروشی‌ها، مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران آتی و حتی بانک مرکزی این کشور به شمش به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش در زمان نااطمینانی نگاه می‌کنند.

بزرگ‌ترین خریدار

چین و هند اغلب بر سر عنوان بزرگ‌ترین خریدار طلا در جهان رقابت می‌کنند، ولی این شرایط سال گذشته تغییر کرد؛ چراکه مصرف جواهرات، شمش و سکه در چین به سطوح بی‌سابقه‌ای رسید. تقاضای جواهرات طلا در چین ۱۰ درصد افزایش یافت، در حالی‌که در هند با ۶ درصد کاهش مواجه شد. سرمایه‌گذاری در شمش و سکه در چین ۲۸ درصد رشد داشته است.

به گفته مدیرعامل یک شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری، هنوز هم جا برای افزایش تقاضا وجود داد. در بحبوحه گزینه‌های محدود سرمایه‌گذاری در چین، بحران طولانی‌مدت در بخش املاک، بازارهای سهام پر نوسان ، پول را به سمت دارایی‌هایی سوق پیدا کرده است که امن‌تر تلقی می‌شوند.

جایگزین‌های زیادی برای طلا در چین وجود ندارد. باتوجه به کنترل‌های مبادله‌ای و سرمایه‌ای نمی‌توانید پول‌تان را در بازارهای دیگر بگذارید.

اینکه با وجود افزایش قیمت طلا و کاهش ارز یوان که قدرت خرید را کاهش می‌دهد، تقاضای چینی‌ها بسیار بالا بود، نشان‌دهنده جذابیت طلاست.

به عنوان یک واردکننده بزرگ، خریداران طلا اغلب باید یک مبلغ اضافی را نسبت به قیمت‌های جهانی پرداخت کنند. این مبلغ ابتدای ماه به ۸۹ دلار در هر اونس رسید. متوسط این مبلغ اضافی در طول سال گذشته ۳۵ دلار بود، در حالی‌که میانگین تاریخی آن تنها هفت دلار است.

به طور اطمینان قیمت‌های بالا شوق خرید شمش را کاهش می‌دهد، اما بازار نشان داده است که به‌صورت غیرمعمولی تاب‌آور است. مصرف‌کنندگان چینی معمولا در زمان کاهش قیمت‌ها شروع به خرید می‌کنند که به ایجاد یک کف برای بازار در طول زمان‌های ضعف کمک می‌کرد. اما اینبار شوق چینی‌ها قیمت‌ها را به سمت سطوح بالاتری کشانده است.

به گفته مدیرعامل یک شرکت مشاوره، این مساله نشان می‌دهد که این افزایش قیمت پایدار است و خریداران طلا در همه‌جا می‌توانند به افزایش تقاضای چین مطمئن باشند.

 

 

 

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها