|
کدخبر: 324657

حقوق کارگران / افزایش حقوق / واریز حقوق

دستمزد غیرقانونی کارگران در سال ۱۴۰۳ / وزیر کار استعفا می دهد؟

حسین حبیبی گفت: تبصره بند ۸ بخشنامه در مورد تعیین سقف پرداختی تا ۷ برابر حداقل دستمزد ماهیانه نیز در تعارض و مخالفت با قانون کار است و باید حذف شود؛ درغیر اینصورت دیوان عدالت اداری باید آن را ابطال کند.

اقتصاد دستمزد غیرقانونی کارگران در سال ۱۴۰۳ / وزیر کار استعفا می دهد؟

حسین حبیبی، عضو هیات مدیره کانون عالی شورا‌های اسلامی کار کشور با تاکید بر ضرورت تغییر دستمزد در سال جاری بر اساس مقررات قانونی، گفته: اگر وزیر کار و معاون روابط کار قادر به حمایت از کارگران و تامین حقوق و مطالبات آن‌ها نیستند، باید استعفا دهند و جای خود را ترک کنند. اگر جلسه شورای عالی کار برگزار می‌شود و دستمزد غیرقانونی کارگران در سال ۱۴۰۳ اصلاح می‌شود، باید به یکسری نکات ضروری توجه شود.

او افزود: حداقل دستمزد باید با توجه به تورم اعلامی بانک مرکزی یا مرکز آمار وسبد معیشت و به عبارتی حداقل ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد، درغیر این صورت دیوان عدالت اداری باید افزایش خارج از چهار چوب بند‌های ۱و۲ ماده ۴۱ قانون کار را به سرعت ابطال کند. افزایش سایر سطوح کمتر از حداقل نیز غیر قانونی است و دیوان عدالت اداری باید آن را ابطال کند. سایر عوامل و آیتم‌های بخشنامه افزایش دستمزد ۱۴۰۳ مانند حق مسکن، بن خواربار و پایه سنوات نیز باید افزایش یابد.

به گفته حبیبی، بند ۷ بخشنامه ۲۷۶۷۱۶ شورایعالی کار در تعارض و مخالفت با قانون کار است و باید حذف شود چراکه اشتغال دانشجو و دانش‌آموز در فصل تابستان آنهم بطور موقت، مشمول قانون کار است و نباید حقوقی کمتر از حداقل‌های قانون کار پرداخت شود.

او اضافه کرد: تبصره بند ۸ بخشنامه در مورد تعیین سقف پرداختی تا ۷ برابر حداقل دستمزد ماهیانه نیز در تعارض و مخالفت با قانون کار است و باید حذف شود؛ درغیر اینصورت دیوان عدالت اداری باید آن را ابطال کند.

این فعال کارگری در پایان تاکید کرد: اگر قرار است مصوبه مزدی اصلاح شود باید این موارد حتماً دیده شود وگرنه این اصلاحات بی‌فایده است.

نتیجه جلسه تعیین دستمزد کارگران امروز و جزئیات بیشتر را در اندیشه معاصر دنبال کنید. حقوق کارگران در جلسه دیروز شورای عالی کار مورد بررسی قرار گرفت. اما متاسفانه شنیده ها حاکی از افزایش نیافتن حق مسکن کارگران در این وضعیت نابسامان بازار مسکن است. خبری که قطعا کام این قشر عزیز را تلخ خواهد کرد. در ادامه اندیشه معاصر به بررسی آخرین خبر از افزایش حقوق کارگران ۲۸ فروردین می پردازیم.

دو روز پیش جلسه‌ای با حضور اعضای شورای عالی کار در وزارت کار برگزار شد و اخبار دریافتی بیانگر این بود که قرار است برخی آیتم‌های مزد ۱۴۰۳ مجدداً مورد بررسی قرار گیرد و احتمال افزایش حق مسکن کارگران وجود دارد.

تشکیل این جلسه به دلیل نارضایتی نمایندگان کارگری قرار بود و مقرر بود شورایعالی کار با حضور گروه‌های سه جانبه تشکیل جلسه دهد و احتمال تجدید نظر دربرخی آیتم‌های مزدی ۱۴۰۳ وجود داشت.

در حالی علی باقری، نماینده کارگران در شورای عالی کار در باره این جلسه گفته، که موضوع در خصوص افزایش حق مسکن کارگران است، اما علی اصغر آهنی ها، نماینده کارفرمایان بعد از پایان جلسه می‌گوید: جلسه خاصی امروز نداشتیم و بحثی در خصوص اصلاح دستمزد هم نشد. اینکه نماینده کارگران اعلام کرده بود حق مسکن افزایش پیدا می‌کند، ما اطلاعی نداریم.

از بین اعضای کارگری شورای عالی کار برخی در جلسه حضور نداشتند، و موضوع افزایش حق مسکن هم در جلسه روز گذشته مطرح نشده است و جلسه بدون خروجی مثبت برای کارگران پایان یافته است.

سیصد و سی‌امین جلسه شورا عالی کار امروز در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌شود. عنوان شده جلسه امروز با موضوع «اصلاح مصوبه و ترمیم دستمزد ۱۴۰۳» است.

علیرضا میرغفاری، نماینده کارگران در شورای عالی کار در واکنش به این خبر و تشکیل مجدد جلسه شورای عالی کار عنوان کرده «شنیده شده امروز شورای عالی کار با دستور جلسه‌ای نامعلوم در حالی قرار است برگزار شود که من به عنوان یکی از نمایندگان کارگران اکنون در محل کارم واقع در کنگان حضور دارم. تاکید می‌کنم موضع این جانب و بیش از ۱۰۰ هزار کارگری که از پویش «حداقل دستمزد ۱۵ میلیونی» حمایت کردند، تغییری نکرده است».

در این پویش آمده؛هدف این پویش اعتراض کارگران به رویه فعلی در تعیین حداقل دستمزد، یعنی نادیده گرفتن «سبد معیشت خانوار» است که در سال ۱۴۰۲ منجر به فاجعه دستمزد ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومانی شد.

کارگران ایران با ۶ سال ثابت ماندن حداقل دستمزد در دوران سخت جنگ تحمیلی هزینه اقتصادی قابل توجهی پرداخت کردند؛ اگرچه قرار بود فاصله بین مزد و افزایش سرسام‌آور هزینه‌های زندگی در دوران جنگ، طی مدت کوتاهی پس از آن جبران شود، اما تمام دولت‌های پس از جنگ به وسع خود به این فاصله افزودند؛ به طوری که امروز جبران فاصله بین حداقل دستمزد و هزینه‌های زندگی، صرفاً با معیار قرار دادن نرخ تورم عملاً ممکن نیست.

در این شرایط اجرای بند ۲ ماده ۴۱ قانون کار برای خروج از بن‌بست کنونی ضروری است؛ این بند زمین‌مانده تصویب حداقل دستمزد سالانه را مشروط به تأمین «معیشت خانواده» می‌داند. آخرین محاسبات رقم این سبد در سال جاری را بیش از ۲۲ میلیون تومان نشان می‌دهد.

با توجه به ناممکن بودن جبران آنی فاصله حداقل مزد و سبد معیشت، این پویش در قدم اول به دنبال تصویب رقم ۱۵ میلیون تومان به‌عنوان حداقل دستمزد ۱۴۰۳ است. این مبلغ با توجه به تورم کمرشکن سال گذشته و مهم‌تر از آن، تورم قابل پیش‌بینی امسال، تنها یک گام اولیه برای نزدیک‌تر کردن حداقل دستمزد به سبد معیشت در سال‌های آینده خواهد بود.

در حال حاضر به دلیل برتری تعداد اعضای دولتی و کارفرمایی به نسبت نمایندگان کارگری، شورای‌عالی کار یک نهاد سه‌جانبه‌ی صنفی نیست و آن طور که در سال‌های گذشته مشاهده شد، مصوبه دستمزد حتی بدون امضای نمایندگان کارگران، صرفاً بر اساس قدرت سیاسی طرف مقابل به تصویب رسیده است.

پویش اجتماعی «حداقل دستمزد ۱۵ میلیونی» اعتراضی مسالمت‌آمیز و مدنی است تا با فراخواندن مخاطبان مصوبه مزدی در سراسر کشور، فرصتی برای اتحاد نیروی کار ایران و افزایش توان چانه‌زنی نمایندگان کارگران در مذاکرات تعیین دستمزد ۱۴۰۳ فراهم کند.

گفتنی است، در ساعت‌های پایانی سال گذشته حداقل دستمزد ۱۴۰۳ جامعه کارگران بدون امضا نمایندگان جامعه کارگری و با امضا نمایندگان دولت و جامعه کارفرمایی مصوب و اعلام شد. در این خصوص رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت، افزایش ۳۵ درصدی حداقل مزد کارگران در سال ۱۴۰۳ با احتساب کسورات، فقط قریب ۴۰ درصد معیشت کارگران را پوشش خواهد داد.

منبع: ایلنا
 • علی ارسالی در

  بزودی وزیر کار تیتر اول خبرها خواهد شد س یلی محکم در راه است

 • علی ارسالی در

  سلام .ایشان در سال قبل هم بی قانونی کردن د و امسال هم همینطور ایشان در جایی گفته بود که بنده یک روستا زاده هستم . من به ی اد این ضرب المثل افتادم که خدا نکند گدا معتبر شود مصداق خوبی برای این وزیر بی لی اقت و بی اخلاق می باشد .

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه هیچکس بفکر کارگران نیستن همه بفکرسرمایه دارها هستن کاش مجلس تصویب کن شرکتها براساس تورم وافزایش قیمتی که سالیانه انجام میدن حقوق کارگرها هم افزایش پیدا کن

 • ناشناس ارسالی در

  وزیر بی لیاقت استعفا استعفا

 • بازنشسته ارسالی در

  استعفاء چاره کار نیست . رئیسی و کل کابین ه اش باید محاکمه شوند .

 • محمود ارسالی در

  استعفا برای این فرد زیادی است و لطف هست در حق آیت فرد باید با اردنگی انداخت بیر ون جای اینها وزارت نیست که

 • مصطفی اسماعیلی ارسالی در

  خنده داره یک کارگر از صبح تا شب گار کنه برای مبلغ ناچیز انوقت پولدارها هر روز پو لداتر میشوند و خوب چه میشود گفت هر چه هم ما بگیم یس تو گوش خر خوندن اون هم خری ک ه خودش رو زده به کری

 • ناشناس ارسالی در

  ماموریت اصلی آقای مرتضوی نابود کردن زندگی قشر کارگر میباشد وبه هدف خود هم رسیده.آزموده را آزمودن خطاست ایشان زمانی شهردار مشهد بود چکار مثبتی برای شهر مشهد انجام داد حال بخواد برای قشر کارگر انجام بده

 • ناشناس ارسالی در

  وزیر تعاون و کار امور اجتماعی باید از کارش بر کنار شود ایشان وکیل مدافع سرمایه داران است نه حامی کارگران زحمت کش ایران

 • ناشناس ارسالی در

  وزیرکارکرده که کارفرماپشتش پنهان شده!

 • شاهین ارسالی در

  دولت دست در دست کارفرمایان(که همان مستکب رین و استثمار کنندگان معیشت ملت کارگر در شعارهای اول انقلاب هستند) فقط و فقط زو رشون به قشر محروم و مظلوم کارگران زحمتکش میرسد و اسمشونم گذاشتن دولت سید محرومین .کارگران دارن زیر فشار تورم و گرانی میم یرن دولت رییسی رفته با کارفرمایان پولدار تبانی کرده و بسته خاک عالم برسرشون بیسو ادها..

 • ناشناس ارسالی در

  استسمار کارگران تا کی وکجا می تواند ادام ه داشته باشد به نماینده کارفرمایان بگوئ ید چند ماه با حد اقل حقوق زندگی کند تا ه ر شب آرزوی مرگ کند

 • صمد ارسالی در

  مطمئن هستم که مرتضوی همچین ارزه ای ندارد که خودش استعفا کند مجلس باید استیضاح کنند و اخراج کنند وزیر کاری که به فکر رفاه کارگران نباشد حتما از جای خط می‌گیرد که اختشاش درست کند در مملکت وگرنه چرا باید وزیر کار وتعاون باید طرف کارفرمایان را بگیرد

 • مجید ارسالی در

  وزیر رانتخواری استعفا نمیده باید بندازش بیرون خاک برامون رای دادیم یه مشت رانتخو اری گذارده شدن ئیس

 • ناشناس ارسالی در

  حقوقش، مزایا وکارت هدایاش را بارش کنی تا خانه نمی تواند ببرد. خیلی بدتر از دیوانه باید باشد که استیفا دهد . تازه دستش را بند کرده و....... نان همین جیز هایش را می خورد که انجام می دهد ، این ورئیس بودجه مال مردم را مهریه ننه خود می پندارند.

 • جهانبخش ارسالی در

  به نظر بنده این وزیرکار برکنار شود

 • کارگر ارسالی در

  این آدما هیچ اهمیتی به قانون و خواسته کا رگران نمی دهند.

 • ناشناس ارسالی در

  وزیرکارمثل پادشاه اردن است!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها