|
کدخبر: 322623

یارانه نقدی / واریز یارانه / یارانه معیشتی / دهک بندی یارانه

یارانه نقدی ماه رمضان و نوروز / دولت مردم را غافلگیر می کند؟

برخی معتقدند تمدید شدن طرح فجرانه در دو ماه اسفند و فروردین به این معناست که دولت این یارانه ۲۲۰ هزار تومانی را در حقیقت به عنوان عیدی سال جدید هم در نظر گرفته و خبر از عیدی نقدی نخواهد بود.

اقتصاد یارانه نقدی ماه رمضان و نوروز / دولت مردم را غافلگیر می کند؟

در بسیاری از کشورها، دولت‌ ها از برنامه‌های یارانه نقدی به منظور کمک به افراد با درآمد کم استفاده می‌کنند. یارانه نقدی، یک پرداخت مستقیم از دولت به گیرنده است که به صورت پول نقد یا از طریق کارت‌های بانکی انجام می‌شود. هدف از این برنامه‌ها کاهش فقر و تشویق به بهترین استفاده از منابع جامعه است. این برنامه‌ها معمولاً تحت شرایط و دستورالعمل‌های خاصی تعیین می‌شوند و محدودیت‌هایی برای دریافت دارند. برنامه‌های یارانه نقدی به عنوان یک پشتوانه مالی برای افرادی که به دلیل شرایط اقتصادی نیاز به کمک دارند، عمل می‌کنند.

کمتر از ۲۰ روز مانده به نوروز ۱۴۰۳ شایعاتی در خصوص احتمال واریز یارانه معیشتی ویژه عید به گوش می‌رسد. این در حالی است که پیش از نوروز، ماه مبارک رمضان نیز آغاز می‌شود و تلاقی این دو مناسبت مهم باعث افزایش گمانه‌زنی‌ها در خصوص واریز عیدانه دولت شده است.

جزییات جداسازی یارانه نقدی از یارانه مضاعف

دولت هنوز به گمانه‌زنی‌ها در خصوص واریز یارانه ویژه عید واکنش نشان نداده و درباره یارانه معیشتی ماه رمضان هم صبحتی به صورت رسمی مطرح نشده است و تنها یارانه‌ای که واریز آن به صورت رسمی تأیید شده، اعتبار کالابرگ الکترونیکی است که در قالب طرح فجرانه در بهمن‌ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و این اعتبار در ماه‌های اسفند و ماه فروردین هم برای یارانه بگیران دهک‌های یک تا هفت در نظر گرفته شده است.

برخی معتقدند تمدید شدن طرح فجرانه در دو ماه اسفند و فروردین به این معناست که دولت این یارانه ۲۲۰ هزار تومانی را در حقیقت به عنوان عیدی سال جدید هم در نظر گرفته و خبر از عیدی نقدی نخواهد بود. در واقع طرح فجرانه هم عیدی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و هم عیدی نوروزی دولت به مردم است.

با این وجود گروه دیگری همچنان از دولت انتظار دریافت یارانه عیدانه دارند و سابقه دولت سیزدهم در واریز یارانه معیشتی ویژه نوروز این امیدواری را افزایش داده است. در واقع دولت در نوروز ۱۴۰۱ مبلغ ۱۰۰ هزار تومان عیدی برای بیش از ۱۲ میلیون سرپرست خانوار دهک‌های اول تا چهارم به انضمام افراد تحت پوشش و مستمری بگیران سازمان‌های حمایتی نظیر کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی واریز کرد و این احتمال وجود دارد که امسال نیز چنین عیدانه‌ای برای اقشار کم درآمد جامعه در نظر گرفته شود.

علیرغم آنکه مبلغ عیدی دولت در نوروز ۱۴۰۱ رقم قابل توجهی نبود، اما به هر حال یک عیدانه غیر منتظره برای اقشار کم درآمد جامعه، به ویژه خانواده‌های پرجمعیت، می‌تواند بخشی از هزینه‌های آنها در نوروز را ولو اندک، جبران نماید.

ضمن اینکه از روز ۲۲ اسفندماه ماه مبارک رمضان هم آغاز شد و باید دید آیا دولت قصد دارد مانند رمضان دو سال قبل از اقشار کم درآمد حمایت کند یا خیر. دولت دو سال قبل در فروردین ۱۴۰۱ مبلغ ۱۵۰ هزار تومان یارانه معیشتی به حساب بیش از ۱۱ میلیون سرپرست خانوار واریز کرد که هدف از این یارانه تشویقی، حمایت از دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند اعلام شد.

همانطور که اشاره شد واریز یارانه ویژه عید و یارانه ویژه ماه رمضان درحال‌حاضر تنها در حد شایعه مطرح شده است؛ بنابراین فعلاً آنچه که می‌توان به‌عنوان دریافتی از سوی دولت در سه هفته پایانی سال انتظار داشت، شارژ اعتبار کالابرگ الکترونیک، واریز یارانه نقدی و واریز مرحله دوم سود سهام عدالت است.

دولت ماه گذشته در قالب طرح فجرانه، ۲۲۰ هزار تومان اعتبار کالابرگ الکترونیکی به یارانه بگیران دهک‌های یک تا هفت اختصاص داد که با آن می‌توان ۱۱ قلم کالای اساسی را خریداری کرد. این طرح در ماه جاری و ماه فروردین هم اجرا می‌شود و زمان شارژ مجدد حساب کالابرگ، هجدهم تا بیستم اسفند اعلام شده است. این یارانه یک یارانه جداگانه و مضاعف است و استفاده از آن تأثیری در میزان اعتبار یارانه نقدی ندارد.

همچنین بر اساس زمان‌بندی جدید که سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرده، یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی خانوار دهک‌های یک تا سه در بیستم و پنجم هر ماه و یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی سایر خانوار‌های مشمول در سی‌ام هر ماه واریز می‌شود. با توجه به ۲۹ روزه بودن ماه اسفند، احتمالاً یارانه دهک‌های چهار به بالا در روز ۲۹ اسفند واریز خواهد شد.

علاوه بر این دولت وعده داده مرحله دوم سود سهام عدالت تا پایان ۲۵ اسفند به حساب دارندگان سهام عدالت واریز شود. به گفته وزیر اقتصاد، سودی که در مرحله دوم به حساب دارندگان سهام واریز می‌شود ۳۰ درصد کمتر از رقمی است که پاییز امسال برای سهامداران واریز شد. ۲۳ آذر امسال در مرحله نخست واریز سود سهام عدالت، دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۶۸۱ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۷۳۶ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان سود دریافت کردند.

 • صادق ارسالی در

  بعداز۴۰سال ۶۰میلبون نفرگداپروری کردیم.

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه مملکت افتاده دست یک مشت دزد و فاسد که همه را باد مسخره گرفتن

 • یک هموطن ارسالی در

  چه کاردارید می کنید دولت .که می خواستی تورم را کنترل کنید .شعارهای خوبی می دادی .چرا نمی تونی حالا .گرانی مردم را نابود کرده .حرف زدن خیلی راحته

 • 1 ارسالی در

  انها نمی توانند یک نرخ را کنترل کنند و یا طرح فجرانه را می دهند کسی که پول ندارد این طرح به چه دردیش می خورد

 • جاسم ارسالی در

  فجرانه رو این سری مسخرشودرآوردن اندازه س ه برابرش باید به فروشگاه ازجیب خودت پول بدی بعد فجرانتو برداشت کنی خیلی مسخرست

 • طاها ارسالی در

  من زمانی غافلگیر شدم که دیدم از لحاظ مالی و درآمد ۷ ماهه حقوق نگرفتم و داغونم ولی همراه با امثال بابک زنجانی و روحانی ها و فریدون ها و احمدی نژادها و...‌ توی ده درصد پولدار مملکت و جزو دهک ده یارانه بگیران هستم.

 • ناشناس ارسالی در

  دولت رییسی باایجاد تورم بی سابقه وفشاراق تصادی بی سابقه موادغذایی چون گوشت مرغ وت خم مرغ وبرنج را سفره های اکثریت ملت حذف نمود و کمراکثریت ملت را زیرفشاراقتصادی ش کست

 • ناشناس ارسالی در

  این اخبار های بی معنا بی سروته چیه که میزارین وقط مردم فقط برا یارانه سرف میکنید تیتر میزنید دولت مردن غافلگیر کرد اخبار های شما شده مثل مجله گل آقا جوک می گفت یبار زده بود وزیر کشور به مهاجرین افغان گفت ایران را ترک کنند واگر نمیرند بگند پس کی میرند

 • ناشناس ارسالی در

  خودتون رو به کشتن میدید اینقدر که زحمت می‌کشید مردم بدبخت رو با یارانه بی ارزش تون از گرسنکی نجات بدید واقعا از این همه تلاش ممنونیم از جمعیت ٨۵ میلیونی مملکت بجز دولتی‌ها و صاحب منصبان حکومتی که انگشتر میفروشن تا نون زن وبچه هاشون رو بدن همه سیر سیرند گفتم اگه بتونیم یارانه رو هم بشون بدیم ازگرسنگی وبی پولی نمیرند چقدر ما مردم قدر ناشناسیم

 • معصومه محمدی ارسالی در

  یکی به عنوان نماینده بیاد ببیینیید که چه روزگاری برای سرپرست خانواده ایثارگر ودب یر ارشد کشور ساخته‌اید هیچی نمی تونیم بخ ریم یخچال خالیست این چه عیید وماه رمصانی ست کبرای ملت درست کرده‌اید اول جلوی گرون ی وخرتوخری رابگیر بعد ادعای کشورداری کنی ید مردیم ازبکها طلم وبیداد دیدیم ودم نزد ییم به دادماتمون برسید کجاش اسلام وعدالت اخه

 • معصومه محمدی ارسالی در

  این چه طرحیست که همه ناراحتند وقادر به ت هیه اش نیستند وچرا برای منی که یارانه بگ یر هستم نمی دهید ؟؟؟؟!

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها