|
کدخبر: 322001

صادرات / واردات / واردات کالا

تبادلات تجاری ایران و ازبکستان میلیاردی می شود

وزیر انرژی ازبکستان اظهار کرد: ارزش تبادلات تجاری ایران و ازبکستان به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده و این وظیفه بر ما محول شده است.

اقتصاد تبادلات تجاری ایران و ازبکستان میلیاردی می شود

جورابیک میرزا محمداف، وزیر انرژی ازبکستان در یک نشست مشترک با اعضای اتاق بازرگانی ایران و ازبکستان، ، درباره تصمیمات این کشور برای توسعه همکاری‌های صنعتی و تجاری، صحبت نمود. وی توضیح داد که این نشست در تهران به منظور اجرای تصمیمات مسئولان ازبکستان برگزار شده است.

وی افزود: این نشست یک رویداد تاریخی میان جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان است و در ادامه مباحثی انجام شده که در سفر آقای رئیسی به جمهوری ازبکستان مطرح شد.

وزیر انرژی ازبکستان اظهار کرد: ارزش تبادلات تجاری ایران و ازبکستان به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده و این وظیفه بر ما محول شده است که این رقم را تا یک میلیارد دلار افزایش دهیم. به ایران آمدیم تا ببینیم در این زمینه چه تصمیماتی می‌توان گرفت.

محمداف خاطرنشان کرد: تجربیات و فناوری‌هایی که ایران در اختیار دارد و تبادل بیشتر کالا میان دو کشور در این سفر مورد نظر ما هست. ایران و ازبکستان تولیدکننده مواد اولیه هستند و می‌خواهیم با همکاری با ایران تولیدات خود را رشد دهیم.

وی ادامه داد: در سه روزی که در ایران هستیم شرکت‌های ایرانی و مسائل مربوط به ایران را بررسی می‌کنیم. به نظر ما بستر همکاری آماده است و می‌توانیم با ایران همکاری داشته باشیم.

وزیر انرژی ازبکستان درباره دلایل انتخاب ایران توضیح داد: ایران و ازبکستان ریشه‌های تاریخی مشترک دارند و فرهنگ، آداب، رسوم و مذهب دو کشور نیز مشترک است، به این دلایل ایران را انتخاب کردیم.

محمداف گفت: ما همچنین ظرفیت ایران را برای ارتقای خطوط حمل و نقل بین دو کشور بررسی می‌کنیم و بر همین اساس از همه شرکت‌های ازبکستانی در این سفر دعوت کردیم و از شرکت‌های ایرانی هم می‌خواهیم تا زمینه‌های همکاری را بررسی کنند.

اقتصاد آزاد چه اثری بر تجارت جهانی دارد؟

اقتصاد آزاد به معنای حذف موانع و محدودیت‌های تجاری بین کشورها و تسهیل در جریان آزاد سرمایه، کالا و خدمات بین کشورها است. این مفهوم به تأثیر مستقیمی بر تجارت جهانی دارد. در زیر تأثیر اقتصاد آزاد بر تجارت جهانی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

افزایش تجارت: اقتصاد آزاد باعث افزایش تجارت بین کشورها می‌شود. با حذف موانع و محدودیت‌های تجاری، کشورها قادر می‌شوند به صورت آزادتر با یکدیگر تجارت کنند و مبادلات تجاری را گسترش دهند.

افزایش رقابت: اقتصاد آزاد باعث افزایش رقابت بین شرکت‌ها و کشورها می‌شود. افزایش رقابت می‌تواند به بهبود کیفیت محصولات و خدمات، کاهش قیمت‌ها و ارتقای نوآوری و بهره‌وری منجر شود.

تحقق اقتصادی از مقیاس: با اقتصاد آزاد، کشورها می‌توانند از مزیت‌های نسبی خود بهره ببرند و تولیدات خود را به مقیاس جهانی گسترش دهند. این امر می‌تواند به افزایش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی کشورها منجر شود.

انتقال فناوری: اقتصاد آزاد می‌تواند انتقال فناوری را تسهیل کند. باز شدن به بازارهای جهانی، کشورها می‌توانند به دسترسی به فناوری‌های پیشرفته‌تر دست یابند و از آنها بهره‌برداری کنند.

تنوع و گسترش بازارها: اقتصاد آزاد بازارها را تنوع بخشیده و به گسترش آنها کمک می‌کند. تنوع و گسترش بازارها به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشند و بازارهای جدید را به خود اختصاص دهند.

ایجاد صلح و همکاری: اقتصاد آزاد می‌تواند به تقویت روابط بین‌المللی، ایجاد صلح و تعاملات همکارانه بین کشورها کمک کند. با تعامل اقتصادی بیشتر، کشورها به جایگزینی تجاری ترجیح می‌دهند و این می‌تواند به کاهش تنش‌ها و تقویت روابط منفعت‌محور منجر شود.

به طور کلی، اقتصاد آزاد باعث افزایش تجارت، رقابت، تحقق اقتصادی از مقیاس، انتقال فناوری، تنوع و گسترش بازارها و ایجاد صلح و همکاری بین کشورها می‌شود. این پروسه بهبود ارتباطات تجاری بین کشورها را فراهم می‌کند و به رشد و توسعه اقتصادی جهانی کمک می‌کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها