|
کدخبر: 321612

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

پیش بینی قیمت نفت / بازار طلای سیاه ثابت می ماند؟

تحلیلگران نفت و انرژی اعلام کرده اند که احتمال دارد نفت بر روی قیمت ۸۰ دلار ثابت بماند.

اقتصاد پیش بینی قیمت نفت / بازار طلای سیاه ثابت می ماند؟

بازار انرژی به ویژه نفت از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه تمام کشورها به این سوخت حیاتی و فراورده های آن نیاز دارند. نفت در روزهایی که گذشت، بالا و پایین های بسیاری را تجربه کرده است و قیمت آن تغییرات اساسی کرده است. 

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند با وجود مناقشات ژئوپلیتیکی، قیمت نفت تحت تاثیر فراوانی عرضه جهانی، در حدود ۸۰ دلار در هر بشکه می ماند.

در نظرسنجی رویترز از ۴۰ اقتصاددان و تحلیلگر، پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۴، به ۸۱ دلار و ۱۳ سنت می رسد که اندکی کمتر از ۸۱ دلار و ۴۴ سنت قیمت پیش بینی شده در نظرسنجی ژانویه است. قیمت مورد پیش بینی برای نفت آمریکا از ۷۷ دلار و ۲۶ سنت در ژانویه، به ۷۶ دلار و ۵۴ سنت بازبینی شد.

جان پیسی، رئیس شرکت «استراتاس ادوایزرز» با اشاره به حملات ارتش یمن به کشتی‌ها گفت: اختلال در دریای سرخ، تاثیر کمتری دارد زیرا مسیرهای جایگزین در دسترس است. وی افزود: بعید است حجم نفت ارسال ‌شده، تحت تاثیر این اختلالات، قرار گرفته باشد و عوامل عرضه و تقاضا، در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم، عامل مهمتری خواهند بود.

تحلیلگران بانک گلدمن  با اشاره به اندک ماندن نرخ پریمیوم ریسک ژئوپلیتیکی که تنها ۲ دلار به قیمت هر بشکه نفت برنت اضافه کرده و تولید نفت بدون تغییر مانده است، پیش بینی کردند قیمت نفت برنت در تابستان، به اوج ۸۷ دلار در هر بشکه می رسد.

فلوریان گرانبرگر، تحلیلگر ارشد در شرکت تحلیل داده کپلر گفت: ظرفیت مازاد تولید، به بالاترین میزان چند ساله رسیده و این امر، در چند ماه آینده، فضای بازار را تحت تاثیر قرار می دهد.

بزرگترین تولیدکنندگان اوپک و بعضی از متحدان آنها در گروه اوپک پلاس، در نتیجه تصمیماتی که برای محدود کردن تولید گرفتند، ظرفیت برای تولید بیشتر دارند.

اوپک پلاس در نوامبر گذشته، موافقت کرد تولید خود را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴، به میزان حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز محدود کند. انتظار می رود این گروه در مارس، درباره تمدید یا عدم تمدید این کاهش تولید، تصمیم بگیرد.

آژانس بین المللی انرژی برآورد کرده مجموع ظرفیت مازاد اوپک، ۵.۱ میلیون بشکه در روز باشد که ۳.۲ میلیون بشکه در روز آن، در اختیار عربستان سعودی است.

ویلیام وِدِربرن، تحلیلگر شرکت «کپیتال اکونومیکس» اظهار کرد: کاهش تولید از قیمت نفت پشتیبانی کرده اما به نظر می رسد بعضی از اعضا، تمایل روزافزون برای افزایش تولید دارند. خود اوپک پیش بینی کرده که تقاضا برای نفت، نسبتا قوی می ماند و این ممکن است برای توجیه افزایش اندک تولید در سه ماهه دوم، مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس گزارش رویترز، اکثر تحلیلگران انتظار دارند تقاضای جهانی برای نفت، در سال ۲۰۲۴، بین یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز رشد کند.

 کارشناسان اعتقاد دارند که ما روی بخش نفت نمی‌توانیم اتکا کنیم و تقریبا دیگر از سال آینده یا اثرات بخش نفت در رشد اقتصادی در حالت خوشبینانه وجود نخواهد داشت و یا در حالت بدبینانه، اگر تحریم‌های نفتی تشدید شود، حتی اثر آن در رشد اقتصادی منفی خواهد بود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها