|
کدخبر: 321525

خرید کالا / فروشگاه / خوراکی

مشاهده قیمت مصوب کالاها در این اپلیکیشن امکان پذیر شد

اپلیکیشن "کالا به فی" با حضور معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان رونمایی شد. این اپلیکیشن به کاربران امکان می‌دهد تا قیمت مصوب کالاها را مشاهده کنند.

اقتصاد مشاهده قیمت مصوب کالاها در این اپلیکیشن امکان پذیر شد

مراسم رونمایی از اپلیکیشن "کالا به فی" با حضور علیرضا شاهمیرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین فرهیدزاده، معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مهدی مظهری، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات، و جمعی از مدیران و مسئولان مرتبط با این پروژه برگزار شد.

مظهری، مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات در این مراسم و با اشاره به این اپلیکیشن که در زمینه نظارت بر بازار و توسط این مرکز، طراحی و توسعه داده شده، گفت: تاکنون اپلیکیشن‌هایی در حوزه نظارت وجود داشت، اما این نرم‌افزار با دیگر نرم‌افزارها متفاوت است و علت آن پشتوانه بانک اطلاعاتی غنی مرکز برای این آپ است.

وی افزود: در حال حاضر هفت میلیون و ۵۰۰ هزار کد کالا در بانک اطلاعاتی مرکز وجود دارد، اما آنچه در فروشگاه‌ها به‌عنوان بارکد روی کالاهای فروشگاهی می‌بینیم، یک میلیون و ۵۰۰ هزار کد است. این کدها ابزاری برای سنجش اصالت کالا هستند و به محض اینکه بارکد اسکن می‌شود، مشخص می‌شود کالا توسط چه شرکتی و با چه مشخصاتی تولید شده است.

مدیرعامل مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات در مورد این نرم‌افزار در ادامه تاکید کرد: در این نرم‌افزار مردم حتی می‌توانند در مورد فروشگاه‌های کوچک نظرات خود را درج کنند و افراد دیگر می‌توانند از این طریق صحت‌سنجی کند. همچنین مردم می‌توانند قیمت مصوب کالاها و محصولات مشمول قیمت‌گذاری را مشاهده و در صورت گران‌فروشی ثبت شکایت کنند.

وی ادامه داد: در مورد شکایت‌های ثبت شده نیز نظارت قطعی وجود دارد و خاطر مردم از این بابت جمع باشد؛ چراکه شکایت مردم ابتدا به اتحادیه مربوطه ارجاع می‌شود. اگر آنجا رفع نشود به اتاق اصناف شهرستان ارجاع می‌شود و اگر باز هم رفع نشد، توسط بازرس سازمان صمت استان پرونده تشکیل می‌شود و وارد سامانه سیمبای سازمان حمایت خواهد شد و از آنجا به مراجع مربوطه ارجاع و احقاق حقوق مصرف کننده صورت می‌گیرد.

مظهری همچنین گفت: در صورت ثبت نظر مثبت واعلام رضایت از واحد صنفی، مردم با صنوف با انصاف آشنا می‌شوند و این امر موجب رونق کسب و کار، کسبه با انصاف و مراجعه بیشتر مردم به ایشان می‌شود.

قیمت مصوب کالاها بر چه اساسی است؟

قیمت مصوب کالاها بر اساس مجموعه‌ای از عوامل و رویکردهای تعیین قیمت توسط مراجع و سازمان‌های ذی‌صلاح تعیین می‌شود. در بسیاری از کشورها، دولت و سازمان‌های مربوطه مسئول تعیین قیمت مصوب برای کالاها هستند. در ایران نیز، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و دیگر سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط با تجارت و صنعت مسئول تعیین قیمت مصوب برخی کالاها هستند.

تعیین قیمت مصوب کالاها عموماً بر اساس موارد زیر صورت می‌گیرد:

۱. هزینه تولید: شامل هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم مرتبط با تولید کالا است. این شامل هزینه‌های نیروی کار، مواد اولیه، انرژی، تجهیزات و دیگر هزینه‌های مرتبط با فرایند تولید است.

۲. هزینه‌های عملیاتی: شامل هزینه‌های مدیریتی، تبلیغات، بسته‌بندی، حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه‌هایی است که در فرآیند عرضه کالاها دخیل می‌شوند.

۳. سود و مارجین: افزایش قیمت برای ایجاد سود برای تولیدکننده و فروشنده نیز ملاحظه می‌شود. در صورتی که قیمت تعیین شده توسط تولیدکننده از هزینه‌ها و سود مورد انتظار بیشتر باشد، تولیدکننده سود خواهد کرد.

۴. مالیات و عوارض: مالیات و عوارضی که توسط دولت برای کالاها تعیین می‌شود نیز در تعیین قیمت مصوب تأثیرگذار است.

۵. عوامل بازار: عواملی مانند تقاضا و عرضه، رقابت در بازار، تغییرات نرخ ارز، شرایط اقتصادی و سیاسی، قیمت کالاهای مشابه در بازار و تغییرات قوانین و مقررات نیز می‌توانند بر تعیین قیمت مصوب کالاها تأثیرگذار باشند.

مهم است بدانید که روش‌ها و فاکتورهای تعیین قیمت مصوب برای کالاها ممکن است در هر کشور و حتی در هر صنعت متفاوت باشند و بسته به شرایط و سیاست‌های هر کشور ممکن است تغییر کنند.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر