|
کدخبر: 320565

بیمه تامین اجتماعی/تعرفه بیمه/صندوق بازنشستگی

کمک فوق العاده بیمه به بازنشستگان / دولت ۱۳ هزار میلیارد هزینه کرد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در دولت سیزدهم، هر سال حدود یک میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است. از این تعداد، تقریباً ۸۰۰ هزار نفر افرادی هستند که بازنشسته شده یا دریافت کنندگان بیمه بیکاری هستند.

اقتصاد کمک فوق العاده بیمه به بازنشستگان / دولت ۱۳ هزار میلیارد هزینه کرد

 سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دیدار با آیت‌الله العظمی حسین نوری‌همدانی، یکی از مراجع تقلید، بیان کرد که دولت در حال حاضر برنامه‌های بسیاری را برای توسعه رفاه اجتماعی در دستور کار خود قرار داده است و تلاش می‌کند تا در این برنامه‌ها به خدمت رسانی به اقشار مختلف جامعه توجه کند.

مرتضوی با اشاره به این که اقدام‌های دولت سیزدهم در حوزه بیمه‌شدگان با رشد بسیار زیادی همراه است، افزود: به‌طور کلی پنج صندوق بازنشستگی و بیمه‌ای زیرنظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اداره می‌شود و این صندوق‌ها بیش از هفت میلیون بازنشسته را در سطح کشور تحت پوشش دارند.

وی با تأکید بر تنوع خوب صندوق‌های بیمه‌ای در کشور و خدماتی که به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهند، ادامه داد: از جمله این صندوق‌ها، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر است که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را تحت پوشش خود دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: در دولت مردمی، براساس تأکیدات رهبر معظم انقلاب نزدیک به ۱۰۰ درصد اقشار مختلف جامعه از بیمه پایه برخوردارند و می‌توانند از مزایایی که برای بیمه‌شدگان درنظر گرفته شده‌است، استفاده کنند.

وی بیان داشت‌: از جمله بیمه‌های وابسته به وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، بیمه تأمین اجتماعی است که بیمه‌شدگان آن در صورت مراجعه به مراکز ملکی سازمان در سه سطح مختلف خدمات درمانی رایگان دریافت می‌کنند.

مرتضوی ادامه داد: همچنین بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی در صورت مراجعه به مراکز درمانی دانشگاهی تا ۹۰ درصد و در صورت مراجعه به مراکز درمانی بخش خصوصی تا ۷۰ درصد خدمات مورد نیاز خود را به‌صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

وی درخصوص تلاش صورت‌گرفته برای بیمه تکمیلی بیمه‌شدگان نیز گفت: در سال بیش‌ از ۱۳ هزار میلیارد تومان برای کمک به بیمه تکمیلی بازنشستگان هزینه می‌شود.

وزیر رفاه همچنین با اشاره به موضوع توزیع کالابرگ الکترونیکی برای تأمین نیاز مردم، بیان داشت:‌ در این رابطه با تلاش و اصلاحات صورت‌گرفته، طرحی در حال اجراست که به تأمین نیازهای غذایی مردم توجه جدی دارد و در آن علاوه بر یارانه به افراد براساس دهکی که در آن قرار دارند اعتباری برای خرید ۱۱ قلم کالا داده می‌شود. استقبال از این طرح بسیار خوب بوده‌است و تاکنون حدود ۲۲ میلیون نفر از این طرح استفاده کرده‌اند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران اظهار داشت: مشکلی که وجود دارد این است که در بازه زمانی  ۶ماهه اگر حتی یک بار کارگر حق بیمه خود را واریز نکند,‌سازمان بدون اطلاع قبلی بیمه کارگر را قطع و مختومه اعلام می کند. میزان حق بیمه ۲۷ درصدی در شرایطی است که به هیأت امنای سازمان اجازه داده شده است که تا ۳۰درصد میزان این حق بیمه مطابق قانون افزایش یابد. کارگران با ترس قطع شدن بیمه ی خود زندگی می کنند. این مسئله وضعیت کارگران را بدتر کرده است.

وی ادامه داد : چگونه است که هنوز کارگری بیمه نشده است, حق بیمه آن از سازنده دریافت می کند؟ اما اگر کارگر ساختمانی که یک کارگر ساده است به دنبال شغل و کسب درآمد است و دو ماهه حق بیمه پرداخت نمی کند, بیمه اش قطع می شود؟ چرا  سازمان تامین اجتماعی به کارگر اطلاع نمی دهد؟چرا که حتی در قالب جریمه مسیر بیمه را ادامه نمی دهد؟ قطع کردن بیمه کارگر ساختمانی باعث می شود خانواده های آنها در بستر درمان دچار مشکل شوند.

گلپور افزود: معیشت کارگران ساختمانی با شرایط کار کردن بسیار درخطر است, اینکه تأمین اجتماعی با بهانه اینکه یک ماه حق بیمه دیرپرداخت شده و بیمه آنها را قطع می کند,‌بسیار برای کارگران آزار دهنده است.

 وی افزود:مطابق اطلاعات درج شده در سامانه رفاهی, از سال ۹۸ هیچ ورودی جدیدی برای بیمه کارگران ساختمانی وجود ندارد, در حالی که تامین اجتماعی حق بیمه را از سازندگان دریافت می کند. زمانی که کارگران ساختمانی مراجعه می کنند و علت بیمه نشدن را سوال می کند, کمبود منابع را دلیل آن اعلام می کنند. در حالی که ۲۷درصد حق بیمه از سوی سازندگان و ۷درصد از سوی کارگر پرداخت می شود, دقیقا سازمان تأمین اجتماعی از کدام کسری بودجه صحبت می کند؟

  رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران  گفت: از سال ۵۲تاکنون که مصوبه برای کارگران ساختمانی وجود دارد, حدود ۳۷سال می گذرد که در تمام این سنوات سازمان به کارگران ساختمانی بدهکار است. در این بازه زمانی باید لیست ارائه کند که تا کنون در این سال ها چند نفر را بیمه کرده است. اینکه دلیل می آورند که منابع کفایت نمی کند, قابل قبول نیست. مدت زیادی از ابلاغ قانون بیمه کارگران ساختمانی می‌گذرد اما سازمان تأمین اجتماعی هنوز سهمیه‌ای برای بیمه کارگران ساختمانی تخصیص نداده است.

گلپور بیان کرد:کار کارگران ساختمانی هم سخت و زیان‌آور است و هم با توجه به وضعیت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی، مرگ‌آور است؛ چرا کارگری که در این شرایط کار می‌کند باید از ابتدایی‌ترین حق خود محروم شود؟ چرا باید نگران قطع بیمه‌ی خود باشد؟ سالی یک یا دو بار بازرسان ساختمانی از کارگاه‌ها بازدید می‌کنند و ناعادلانه بیمه‌ی برخی از کارگران را قطع می‌کنند. دلهره‌ی کار ساختمانی یک طرف، دلهره‌ی قطع بیمه هم طرف دیگر که مجموع اینها کارگران ساختمانی را در تنگنای بیشتر قرار می‌دهد. ۵۰۰هزار کارگران ساختمانی در انتظار بیمه شدن از سوی سازمان تأمین اجتماعی هستند.

 گلپور با بیان اینکه مسئله دیگری که وجود دارد این است که تمام کارگران ساختمانی میزان حق بیمه یکسان پرداخت می کنند در حالی که در گذشته این چنین نبوده است افزود:میزان حق بیمه استادکاردرجه ۱به میزان ۷۰۴هزار تومان,کمک بنا درجه۲به میزان  ۵۹۰هزار تومان،کارگرمعمولی درجه۳ ، ۴۸۲هزار تومان  بوده است. این درحالی است که سازمان از تمام اسکلت سازان که جزو کارگران معمولی محسوب می شوند میزان حق بیمه ۷۰۴هزارتومان دریافت می کند, یعنی رتبه بندی آنها را حذف کرده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها