|
کدخبر: 316313

رتبه بندی معلمان / معوقات معلمان / حقوق معلمان

پرداخت معوقات رتبه بندی برای این معلمان / حقوق ۱۴۰۳ چه احکامی دارد؟

مسئول بخش فنی و بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری در مورد پیاده‌سازی طرح رتبه‌بندی کارکنان بازنشسته وزارت آموزش و پرورش اطلاعاتی ارائه داده است. بر این اساس، به طور متوسط مبلغ ۶,۶۴۵,۰۰۰ تومان به عنوان معوقات ماه‌های مهر، آبان و آذر به حساب افراد مشمول واریز گردیده است. همچنین به اطلاع رسیده که با تامین مالی مورد نیاز، کلیه بدهی‌های ناشی از اجرای این طرح تا پایان سال جاری تسویه خواهد شد.

اقتصاد پرداخت معوقات رتبه بندی برای این معلمان / حقوق ۱۴۰۳ چه احکامی دارد؟

رضا فیضی‌نژاد با بیان این که نظام رتبه‌بندی معلمان به موجب بند الف ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه به عنوان نظام مستقلی برای معلمان در نظام آموزش و پرورش در نظر گرفته شده، اظهار داشت که مطابق با تصویب ماده یک مصوبه مربوط، با هدف بالا بردن کیفیت فرایندهای تعلیم و تربیت و گسترش طرح نظام شایستگی، این مصوبه از تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۰ تعیین و به اجرا در آمده است.

وی با بیان اینکه با اجرای این قانون، معلمان براساس شاخص‌های تعیین شده در رتبه‌های پنجگانه آموزشیار- معلم، مربی- معلم، استادیار- معلم، دانشیار-معلم و استاد-معلم در رتبه یک تا پنج قرار گرفته‌اند، افزود: هرچند که قانون نظام رتبه‌بندی معلمان در سال ۱۴۰۰ مصوب شد، اما عملا احکام کارگزینی ذی‌نفعان در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ توسط آموزش و پرورش صادر شد و به عبارتی در این مدت آموزش و پرورش هیچ حکمی برای معلمان صادر نکرد و پرداختی صورت نگرفت. حتی افرادی که بین شهریورماه سال ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ بازنشسته شدند، به دلیل اینکه حکم کارگزینی با اعمال رتبه‌بندی در زمان اشتغال برایشان از طرف آموزش و پرورش صادر نشده بود، پرونده‌هایی که برای برقراری حقوق بازنشستگی برای آنها به مدیریت‌های استانی صندوق ارسال شده بود، بدون لحاظ رتبه‌بندی بود اما درنهایت در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ احکام رتبه‌بندی معلمان اصلاح شد.

به گفته معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری و براساس اعلام رسمی آموزش و پرورش، ۶۲ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بازنشسته شدند و از آنجایی که این قانون ویژه معلمان است و افرادی که در رسته اداری، مالی خدماتی یا اجتماعی فعالیت می‌کنند مشمول این قانون نیستند، در نهایت طی جمع‌بندی صورت گرفته ۵۰ هزار و ۵۰۰ نفر مشمول نظام رتبه‌بندی معلمان شدند.

فیضی‌نژاد تاکید کرد: به طور کلی ۲۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی ناشی از اجرای رتبه‌بندی معلمان است و به طور میانگین باید برای هر فرد ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معوقه پرداخت شود.

وی اعلام کرد که صندوق بازنشستگی کشوری قصد دارد با همکاری سازمان و برنامه بودجه و در صورت تامین اعتبار، تا پایان سال کلیه معوقات ناشی از رتبه‌بندی معلمان را پرداخت کند و طلب معلمان بابت رتبه‌بندی تسویه شود.

معاون فنی و امور بیمه‌ای صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه صندوق بازنشستگی کشوری تا این مرحله ۳۴۵ میلیاردتومان به حساب معلمان واریز کرده است، گفت: به طور میانگین بابت معوقه سه ماهه مهر، آبان و آذرماه سال ۱۴۰۲ مبلغی معادل ۶ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان به حساب مشمولان واریز شده است. پرداخت این مرحله از معوقات، ساعاتی پس از واریز حقوق آذرماه صورت گرفت و به معلمان نیز از طریق پیامک اعلام شد.

بنابر اظهارات فیضی‌نژاد، همچنان برای تعدادی از معلمان حکم اصلاحی وجود دارد که آموزش و پرورش پس از بررسی اعتراضات مجدد، باید احکام آنها را اصلاح کند. صندوق بازنشستگی کشوری نیز مجددا برای این افراد احکام را اصلاح و مابه‌التفاوت آن را براساس سه آیتم حق شغل، شاغل و فوق‌العاده شغل محاسبه می‌کند که کف مبلغ آن از ۴۵ درصد حق شغل و شاغل و فوق‌العاده شغل تا سقف ۹۰ درصد برای رتبه پنجم متفاوت است.

وی درخصوص پرداخت حقوق معلمان در سال ۱۴۰۳ با اعمال رتبه‌بندی نیز بیان کرد: بودجه سال ۱۴۰۳ با اعمال رتبه‌بندی دیده شده است و سال آینده با احکام جدید پرداختی‌ها صورت می‌گیرد.

منبع: ايسنا
  • افشین ارسالی در

    اینها هر روز یک چی جدید از خودشان درمی‌آ ورند من بازنشسته 1400شهریور هستم مگر قرا ر نبود 30پاداش رتبه بندی حکم برایمان حسا ب کنند کسی هست جولیان بده به همه جا مراج عه کردم فقط پاسگاری شدم وبلاتکلیف

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها