|
کدخبر: 316300

بورس امروز | پیش بینی بورس | قیمت سهام

بورس امروز چطور پیش بینی می شود؟ / شاخص کل در چند قدمی مقاومت

در دومین روز کاری هفته، افزایش اندک ۰.۱۱ درصدی در نرخ بهره بین بانکی باعث شد که شاخص‌های سهام با افت مواجه شده و خروج پول سرمایه‌ گذاران بخش خصوصی از بازار افزایش یابد. تحلیلگران بازار می‌گویند تا زمانی که اطلاعات دقیق‌تری درباره بازبینی ارزش شرکت‌ها ارائه نشود، انتظار می‌رود که نوسانات بازار ادامه یابد.

اقتصاد بورس امروز چطور پیش بینی می شود؟ / شاخص کل در چند قدمی مقاومت

در پایان روز کاری دوم این هفته، شاخص اصلی بورس، که نشانگر وضعیت کلی بازار سرمایه است، با کاهش ۰.۳۷ درصدی معادل ۸,۲۳۲ واحد پایین آمد و به ۲,۲۰۰,۱۰۹ واحد رسید.

کاهش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با کاهش ۰.۳۳ درصدی (معادل ۵۵۰ واحد)، تا پله ۷۶۱ هزار واحدی پیش رفت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با رشد ۰.۳۳ درصدی، معادل ۸۶.۹۶ واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح ۲۶ هزار و ۴۹۰ واحدی قرار گرفت.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز یکشنبه، پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات دومین روز هفته را هم ۸.۵ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از خروج سرمایه آنها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز دوشنبه بورس، خبر از خروج ۳۵۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

پیش بینی بورس دوشنبه

افزایش نرخ بهره بانکی به میزان ۰.۱۱ درصد، پس از چند هفته کاهش متوالی، مهم‌ترین خبر دومین روز هفته بود. این موضوع سبب شد تا صندوق‌های درآمد ثابت ورود پول را در جریان بازار یکشنبه تجربه کنند. از سوی دیگر، شدت خروج نقدینگی حقیقی‌ها از بازار شدت گرفت تا اهالی بازار سرمایه شاهد گام‌های ریسک‌گریزانه معامله‌گران باشند.

با کاهش انتظارات صعودی از محرک اصلی بازار سرمایه یعنی دلار، بازار به اخبار مثبت تجدید ارزیابی شرکت‌ها دل بسته است. در پیش بینی بورس روز یکشنبه گفته شد، بازار در فاز انتظار برای انتشار جزئیات جدیدی از اخبار مثبت پروسه تجدید ارزیابی شرکت‌ها قرار گرفته است.

حال با شکست مرز ۵۰ هزار تومانی اسکناس آمریکایی در معاملات میدان فردوسی، خریداران در شک و شبهه بیشتری برای تصمیم به خرید قرار گرفته‌اند. از این رو نوسانات نماگرهای سهامی تا مشخص شدن جزئیات بیشتری از فرآیند تجدید ارزیابی شرکت‌ها ادامه خواهد داشت.

روند بازار در هفته‌های اخیر به این شکل پیش رفته که در روزهایی که بازار با فشار فروش بیشتری مواجه است، سهام کوچک و متوسط بازار مورد توجه اهالی بازار سرمایه قرار می‌گیرد. در روزهای مثبت اما شکاف میان نماگرها به سمت نمادهای شاخص‌ساز سنگینی می‌کند.

در راستای پیش بینی بورس روز میانی هفته، به نظر می‌رسد اهالی بازار سرمایه ، در سکوت خبری تجدید ارزیابی شرکت‌های بزرگ با روز متعادل متمایل به منفی دیگری روبه‌رو شوند. افزایش فشار خرید حقیقی‌ها و ثبت اردرهای حمایتی روی تابلو نمادهای شاخص‌ساز می‌تواند از فشار منفی بازار بکاهد.

لازم به ذکر است که بورس ایران مرجع معاملات سهام و اوراق بهادار در کشور ایران است که فعالان بازار می‌توانند به خرید و فروش سهام شرکت‌های پذیرفته‌ شده است، بپردازند. در ایران، سازمان بورس اوراق بهادار تهران عهده‌دار نظارت بر فعالیت‌های مرتبط با بازار سرمایه، از جمله انتشار اوراق بهادار، معاملات بورس، و نهادهای مالی فعال در این حوزه است.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر