|
کدخبر: 316114

فروش نفت/ اقتصاد ایران/ تجارت جهانی/ جنگ روسیه و اوکراین

برنامه فروش نفت تغییر کرد/ دلیل رکورد شکنی ایران در روزهای جنگی مشخص شد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس استفاده از ظرفیت همسایگان و هم‌پیمانان ویژه که در مجموعه شانگهای، بریکس یا پیمان‌های منطقه‌ای هستند را علت عبور فروش نفت خام ایران از مرز ۱.۵ میلیون بشکه در روز عنوان کرد.

اقتصاد برنامه فروش نفت تغییر کرد/ دلیل رکورد شکنی ایران در روزهای جنگی مشخص شد

‌بهروز محبی نجم‌آبادی پیرامون رشد اقتصادی بخش نفت و گاز ایران که در آستانه رکوردشکنی است، اظهار داشت: در پایان دولت قبل فروش نفت ما به ۴۰۰هزار بشکه در روز رسید‌ یعنی به حداقل میزان فروشی که دولت وقت نمی‌توانست خودش را اداره کند.

وی افزود: امروز میزان فروش نفت خام ایران از مرز ۱.۵ میلیون بشکه در روز نیز عبور کرده است و رشد اقتصادی بخش نفت و گاز در حال رکوردشکنی است که نشان از موفقیت و دیپلماسی موثر اقتصادی در حوزه انرژی کشور دارد.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهبرد و سیاست‌های کلان دولت در زمینه تحول تجارت انرژی ایران و رویکرد خنثی‌سازی تحریم‌ها، اظهار کرد: سیاست بنیادی و اساسی‌ دولت توجه به دیپلماسی اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های همسایگان و هم‌پیمانان ویژه در مجموعه شانگهای، بریکس یا پیمان‌های منطقه‌ای است.

وی افزود: فروش نفت‌ به گونه‌ای طراحی شد که نگاه صرفا به رفع تحریم‌ها نباشد، این موضوع به خنثی‌سازی تحریم‌های نفتی کمک زیادی کرد و در این رابطه موثر بود.

‌این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی‌ تاکید کرد: قطعا دولت گذشته رویکردش پیگیری رفع تحریم‌ها بود، اما دولت جدید علاوه بر پیگیری رفع تحریم‌ها برنامه خنثی‌سازی تحریم‌ها را نیز اضافه کرد، یک مسیر برای خنثی سازی تحریم‌ها، فروش نفت بود که شیوه‌های مختلفی در این زمینه به کار گرفته شد، شرایط جهانی هم در این رابطه موثر بود، اوضاع نابسامان اروپا در قضایای اوکراین و مشکلات سوخت و مواجهه آنها با روسیه که مشکلات سوخت برایشان به‌وجود آورد، حلقه سخت و تنگی را که برای محاصره ایران طراحی شده بود را از هم گسست و نهایتا امروز ایران شرایط اقتصادی بهتری را تجربه‌ می‌کند و رشد اقتصادی نیز ناشی از این موضوع است.

وی بیان کرد:  در استفاده از صندوق توسعه ملی‌ در حوزه عمرانی عملکرد مطلوب ارزیابی می‌شود که این موضوع نیز رشد اقتصادی را بیشتر کرد و نمودار رشد، شیب بیشتری گرفت.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها