|
کدخبر: 316067

نمره منفی/گواهینامه/جریمه رانندگی

مبلغ جریمه نمره منفی گواهینامه/ چگونه پاک می شود؟

جانشین پلیس راهور کشور، از جزئیات مجازات نمره منفی برای گواهینامه و پاک شدن نمره منفی خبر داد.

اقتصاد مبلغ جریمه نمره منفی گواهینامه/ چگونه پاک می شود؟

سردار تیمور حسینی در ارتباط با جریمه نمره منفی ثبت شده برای گواهینامه اظهار کرد: موضوع نمره منفی در ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی پیش‌بینی شده و براساس این ماده مأموران پلیس راهور در حدود وظایف و اختیارات تعیین شده همزمان با صدور قبض جریمه به صورت تسلیمی یا ثبت توسط دوربین، گزارش تخلفات حادثه ساز را با ذکر شماره و نوع گواهینامه راننده به اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه ارسال می‌کنند. 

وی درباره اینکه کدام تخلفات رانندگی با نمره منفی همراه است، گفت: چند تخلف مستوجب ثبت نمره منفی برای راننده متخلف است، تخلفاتی مانند رانندگی با سرعت بیش از ۵۰ کیلومتر از سرعت مجاز تعیین شده، سبقت غیرمجاز، حرکت مارپیچ، عبور از چراغ قرمز، مصرف مشروبات الکلی و ... از جمله این موارد است.

جانشین رئیس پلیس راهو فراجا درباره اینکه در صورت تجمیع نمرات منفی چه مجازاتی برای راننده متخلف در نظر گرفته شده نیز  گفت: اگر این نمرات منفی جمع شود و مجموع آن در بار اول به ۳۰ نمره برسد، گواهینامه فرد متخلف به مدت سه ماه ضبط می‌شود، این موضوع از طریق پیامک هم به فرد متخلف اعلام می‌شود و این فرد باید با مراجعه به پلیس راهور، گواهینامه‌اش را تحویل دهد، علاوه بر آن مبلغی را نیز به عنوان جریمه پرداخت کند. 

حسینی ادامه داد: پس از سه ماه گواهینامه دوباره به این فرد تحویل داده می‌شود. این‌بار اگر مجموع نمره منفی به ۲۵ نمره برسد، گواهینامه به مدت شش ماه توقیف می‌شود و دوباره همان روند ارسال پیامک و تحویل گواهینامه و جریمه نقدی وجود دارد. 

وی درباره نحوه پاک شدن نمرات منفی گواهینامه نیز گفت: در صورتی‌که متخلف به مدت شش‌ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی مرتکب هیچ‌یک از تخلفات راهنمایی و رانندگی نشود کلیه نمره های منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته بلااثر می‌شود و تخلفات بعدی وی به عنوان تخلف اول او محسوب خواهد شد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها