|
کدخبر: 283575

سانسور صندوق بازنشستگی کار دستش داد

آمار پرداخت حقوق بازنشستگان بانک‌ها در سال گذشته بیانگر رشد ۵۹ درصدی در واریز این مبلغ است و این درحالی است که بسیاری از اطلاعات این صندوق سانسور شده است.

 بر اساس آمار و ارقام اعلام شده در سال ۱۴۰۰ پرداخت حقوق و مزایای بازنشستگی بانک‌ها، ۵۹ درصد افزایش داشته است.

در طول سال ۱۴۰۰ رقم پرداخت حقوق و مزایای صندوق بازنشستگی بانک‌ها به اعضای خود، رشد نزدیک به ۵۹ درصدی داشته است.

بر اساس این گزارش طبق اطلاعات صورت مالی صندوق بازنشستگی بانک‌ها، این صندوق در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳هزار و ۹۰۲ میلیارد تومان حقوق و سایر مزایای بازنشستگی به اعضا پرداخت کرده است.

این مقدار در سال ۱۳۹۹ حدود ۸ هزار و ۷۶۴ میلیارد تومان بوده است. به‌عبارتی، طی سال ۱۴۰۰ رقم پرداخت حقوق و مزایای صندوق بازنشستگی بانک‌ها به اعضای خود رشد نزدیک به ۵۹ درصدی داشته است. رشد ۵۹ درصدی درحالی است که افزایش دستمزدها در کشور طی سال ۱۴۰۰ حدود ۳۹ درصد بوده است.

قابل ذکر است مدیران این صندوق به دلایل نامشخص تنها ۱۴ صفحه از اطلاعات صورت مالی را منتشر و ۸۰ درصد از اطلاعات را سانسور کرده‌اند.

میانگین حقوق بازنشستگان کشوری

میانگین سن بازنشستگی حدود ۵۲ سال است و میانگین پرداخت حقوق و مستمری به ۲۹ سال رسیده و علت، همین پایین بودن «سن بازنشستگی» است.

صندوق بازنشستگی کشوری با چالش‌هایی دست به گریبان است و میانگین سن بازنشستگی حدود ۵۲ سال اعلام شده است و میانگین پرداخت حقوق و مستمری به ۲۹ سال رسیده و علت، همین پایین بودن «سن بازنشستگی» است؛ حال آنکه میانگین سن بازنشستگی در استانداردهای جهانی ۱۳ سال کمتر از سن امید زندگی است.

به موجب قانون استخدام کشوری که در ۲۲ آذر ۱۳۰۱ تصویب شد، اداره تقاعد و وظایف وراث در وزارت مالیه یا دارایی تشکیل شد. شرایط بازنشستگی نیز وضع شده بود. وجوهات در اداره تقاعد مدیریت می‌شد و به بازنشستگان حقوق داده می‌شد تا سال ۱۳۳۷ که قانون اصلاح شد.

قابل توجه است که تا سال ۱۳۴۵ قانون استخدام کشوری دوم تصویب و از سال ۱۳۴۷ اجرایی شد و ماده ۷۰ قانون استخدام کشوری در سال ۵۴ اصلاح و صندوق بازنشستگی کشوری به شکل فعلی‌اش تشکیل شد. در صندوق قبلی ۴۵ هزار حقوق بگیر بودند که به صندوق جدید منتقل شدند. در سیستم بازنشستگی قدیم سهم کارفرمایی دیده نشده بود و منابع مالی آن محدود بود که بعدها مشمول تغییرات قابل توجهی شد.

گفتنی است میانگین سن بازنشستگی در استانداردهای جهانی ۱۳ سال کمتر از سن امید به زندگی است.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها