|

بخوانید :

کدخبر: 245028

بازار مسکن در آستانه ورود به دوره جدید

معاملات مسکن درحال‌حاضر به دو سوم وضعیت نرمال خود رسیده است، اما با اتفاقات سیاسی و اقتصادی مهمی که اقتصاد ایران در شرف آن است تحرکات بازار مسکن در سال آینده چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

اقتصاد بازار مسکن در آستانه ورود به دوره جدید

معاملات در بازار مسکن به حدود ۱۰ هزار فقره رسیده که دوسوم وضعیت نرمال است. از طرف دیگر، وعده دولت برای ایجاد نهضت بزرگ ساخت‌وساز در کنار عواملی همچون کاهش انتظارات تورمی و افت نرخ ارز، بازار مسکن را آماده ورود به دوره رشد معاملات همراه با ثبات نرخ کرده است.

اما سال آینده برای بازار مسکن چگونه است و میزان تحرکات در چه وضعیتی قرار دارد؟

مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس مسکن در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز گفت: چیزی که در مورد بازار مسکن می‌توان حدس زد این است که سال آینده ما شاهد نوسانات شدید نخواهیم بود. بازار یک ثبات نسبی را تجربه می‌کند و اگر تورم مهار نشود سیر افزایشی ادامه دارد، ولی با شیب نه چندان زیاد.

او افزود: وجود این شرایط در صورتی که برجام احیا شود باعث امید به آینده خواهد شد و ثبات بازار مسکن می‌تواند حجم معاملات مسکن را افزایش دهد.

رشد مسکن منوط به نتیجه مذاکرات

منصور غیبی دیگر کارشناس مسکن نیز در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز توضیح داد: پیش‌بینی حجم تحرکات در بازار مسکن مشروط به مذاکرات در سال ۱۴۰۱ و عوامل بیرونی موثر در اقتصاد است.

او افزود: حوزه اقتصاد مسکن متاسفانه به یک حوزه تجاری و سرمایه‌گذاری تبدیل شده و این باعث شده است دسترسی مصرف‌کننده به کالای تولیدشده یا همان آپارتمان به‌صورت مستقیم ممکن نباشد. دولت هم یک قانون اجرایی و مدون و قابل تضمین برای اینکه مصر‌ف‌کننده را بدون واسطه به آن آپارتمان مصرفی برساند ندارد.

غیبی ادامه داد: اگر مشکلات بازار مسکن در نظام دولت، نظام اخذ مالیات، در املاک دولتی و دارایی بانک‌ها آزاد نشود، چیزی بدتر از وضعیت کنونی را می‌توان برای سال متصور بود.

این کارشناس مسکن درباره وضعیت بازار مسکن در سال آینده تشریح کرد: سیاست‌گذاری در سال بعد مبتنی بر قانونمندسازی خواهد بود. اگر این قانون‌مندسازی درست پیش رود و مسکن هم از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شود در جایگاه خود رونق پیدا می‌کند.

او افزود: اگر وین به نتیجه برسد مقداری آرامش و رونق به اقتصاد مسکن برمی‌گردد و مردم می‌توانند دادوستد کنند. ولی اگر مذاکرات به نتایج مثبتی ختم نشود شاهد یک رکود منجر به سوداگری و نرخ کاذب در سال آینده می‌شویم.

غیبی پیش از این درخصوص وضعیت بازار مسکن در ماه پایانی سال در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز بیان کرده بود: در این ماه پایانی سال حضور معنادار مشتریان شب عید می‌تواند تاثیرگذار باشد. بهمن از نظر ماه‌های مشابه در سال‌های گذشته ماه خوبی نبود، ولی بازار سال بعد به عوامل بیرونی یعنی سایست‌گذاری‌های بین‌الملل و مذاکرات سیاسی چشم دوخته است.

  • ناشناس ارسالی در

    مرده شور ریختتون رو ببره مردمو بدبخت کرد ید

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...