|

بخوانید :

کدخبر: 242252

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر بازارهای مالی

صدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین به دلیل نگرانی‌ها از حمله نظامی روسیه بازارهای مالی جهان را متاثر کرد. همگام با افزایش قیمت نفت و طلا، ارزش بازار سرمایه سقوط کرد.

کاهش امیدواری‌ها نسبت به حل دیپلماتیک تنش میان اوکراین و روسیه عرضه سهام در بورس‌های ایالات متحده، اروپا و آسیا را افزایش داد. شاخص صنعتی داوجونز در جریان معاملات روز جمعه ۱.۴۳ درصد و شاخص ۵۰۰ شرکت برتر بورس آمریکا ۱.۹ درصد افت کرد.

همچنین شاخص ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو نیز یک درصد و شاخص بورس شانگهای ۷ صدم درصد کاهش یافت. هر سهم صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله روسیه (RSX) نیز ۷ درصد افت کرد.

تحلیلگران بازارهای مالی انتشار پیش‌بینی کاخ سفید از انجام حمله هوایی روسیه به اوکراین پیش از پایان بازی‌های المپیک زمستانی پکن و نیز صدور دستور خروج فوری آمریکایی‌ها از اوکراین را علت اصلی افزایش تقاضای فروش سهام می‌دانند.

حمله به اوکراین چه تاثیری بر قیمت نفت دارد؟

با توجه به تاثیرگذاری بالای حمله نظامی احتمالی روسیه به اوکراین بر عرضه انرژی، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت نیز در مبادلات روز جمعه ۳.۳۱ درصد افزایش یافت و به ۹۴ دلار و ۴۴ سنت رسید.

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری جی پی مورگان در اوایل این هفته پیش‌بینی کردند که در صورت ایجاد «اختلال» در جریان نفت از سوی روسیه، قیمت جهانی نفت به سرعت می‌تواند به ۲۱۰ دلار برسد و احتمال ثبت رکورد تاریخی ۱۵۰ دلاری نیز وجود دارد. پیش از این، اوج تاریخی قیمت نفت برنت در ژوئیه سال ۲۰۰۸ و به نرخ ۱۴۷ دلار و ۵۰ سنت ثبت شده بود.

روسیه پس از آمریکا دومین تولیدکننده نفت جهان و مهم‌ترین تامین‌کننده گاز اروپاست.

همزمان با تشدید بحران اوکراین، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز روز جمعه ۱.۷ درصد افزایش یافت و به هزار و ۸۵۹ دلار رسید که بالاترین سطح در سه ماه گذشته محسوب می‌شود.

کارشناسان معتقدند که در صورت رخداد حمله نظامی روسیه به اوکراین قیمت نفت و طلا همچنان به صعود خود ادامه خواهند که نتیجه آن تحمیل تورم بیشتر به مصرف‌کنندگان خواهد بود.

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...