|
کدخبر: 194445

دلار از کانال ۲۷ هم عبور می‌کند؟

تحلیل گران فنی می گویند: سطح مقاومت ۲۷هزار و ۷۰۰ تومان می‌تواند برای قیمت دلار مهم باشد و تا زمانیکه بازار قادر به شکست این سطح نباشد، کانالهای بالاتر نیز دور از ذهن است.

اقتصاد دلار از کانال ۲۷ هم عبور می‌کند؟

در اولین روز پس از تعطیلات کرونایی، قیمت شروع بازار ارز ۶۰۰ تومان از روز یکشنبه هفته بالاتر بود. نرخ از ۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان تا ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان بالا رفت. درواقع برآیند نیروها در روزهای تعطیل نرخ را به این میزان افزایش داده بود.

 نکته‌ مهمی که زیر لایه این افزایش قیمت قرار داشت حرکت نامحسوس قیمت دلار در معاملات غیررسمی بود در روزهای تعطیل کرونایی قیمت دلار تا ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان نیز رشد کرده بود پس درنتیجه بازار پس از تعطیلات نرخ ماکزیمم دلار در هفته اخیر را نپذیرفته است. البته در نیمه بازار دیروز روند افزایشی بود و قیمت دلار تا ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان بالا کشید اما در نیمه دوم بازار، سمت تقاضا توان افزایش و حتی ماندگاری در این سطح را نداشت. دلیل اصلی اخبار مثبتی بود که بین معامله‌گران پیچیده بود. اظهارات وزیر خارجه ژاپن در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر اینکه آمریکا باید موضع خود را تعدیل کند، اولین نشانه‌های کاهشی در بازار را هویدا کرد. اما از آن مهمتر، شایعه‌ای بود که در برخی از کانال‌های تلگرام دلاری پخش شده بود. این خبر که از هیچ مرجع رسمی نشده بیان می‌کرد که آمریکا پیامی را برای ایران فرستاده و خواهان ادامه مذاکرات است. همین خبر باعث شد تا نرخ به نقطه اولیه روز برگردد.

در سمت رسمی بازار نیز قیمت‌ها پس از تعطیلات افزایشی شد و نرخ در تابلو صرافی‌ها ۲۶ هزار و ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان بود و بخاطر اختلاف نرخ دلار صرافی با بازار آزاد که به ۶۰۰ تومان نیز می‌رسید موجب شده بود تا شاهد صف خرید دلار صرافی در بازار ارز باشیم.

نکته قابل توجهی که در نرخ‌های رسمی مشاهده می‌شد مربوط به قیمت یورو است که این نرخ تقریبا اختلاف ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی با بازار آزاد داشت. به گفته معامله‌گران این نرخ حتی بالای نرخ برابری یورو به دلار است. فرضیه‌ای که مطرح می‌شود اینست که بازارساز تمرکزش را بر روی دلار گذاشته و درمورد یورو با انعطاف بیشتری برخورد می‌کند.

اما تحلیل معامله‌گران فنی از روند بازار چیست؟

این دسته بر این باورند از نظر روانی باتوجه به گذشته‌ای که وجود دارد، سطح مقاومت ۲۷هزار و ۷۰۰ تومان می‌تواند مهم باشد و تا زمانیکه بازار قادر به شکست این سطح نباشد، کانالهای بالاتر نیز دور از ذهن است. تا به اینجای کار یکبار نرخ در تعطیلات، به این سطح رسید اما نتوانست در این سطح تثبیت دهد و دیروز عقب‌نشینی ۴۰۰ تومانی را داشت. اما برخی از معامله‌گران هنوز معتقدند که دلار یکبار دیگر شانس خود را برای شکستن این سطح امتحان خواهد کرد.

در سمت مقابل نیز مهمترین حمایت برای بازار سطح ۲۷ هزار و ۳۰۰ و ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام میشد. حال و هوای بازار نشان می‌داد که سمت فروشنده‌ها بر جو بازار غلبه کرده و نرخ‌ها می‌توانند به سمت حمایت‌های بعدی حرکت کنند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...