|
کدخبر: 192033

سایه بیم و امید در بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه صحبت‌های حمایتی دولت از بورس امیدوارکننده است، مطرح کرد: در حال حاضر، ترس و امید همزمان در بورس باعث ایجاد تعادل در بازار شده است.

اقتصاد سایه بیم و امید در بورس

شاخص کل بورس در پایان معاملات هفته گذشته (چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰) با رشد ۳۰ هزار و ۷۷۴ واحدی به یک میلیون و ۴۸۴ هزار و ۵۸۵ واحد رسید.

از تغییرات شاخص‌های دیگر بورس می‌توان به رشد چهار هزار و ۱۶۲ واحدی شاخص کل هم وزن اشاره کرد.

حجم معاملات نیز ۱۱ میلیارد و ۱۵۱ میلیون سهم بود که طی یک میلیون و ۱۰۴ هزار معامله داد و ستد شد و ارزش کل این معاملات نیز به ۹۸ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال رسید.

همچنین نمادهای "فارس"، "شستا" و "فولاد" بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص داشته‌اند.

علی رضوانفر، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با روند کلی معاملات بورس اظهار کرد: دقیقا در سالگرد شروع ریزش تاریخی بورس، ارزش معاملات خرد در سال ۱۴۰۰ به رکورد جدیدی دست یافت و از مرز ۸ هزار میلیارد تومان فراتر رفت. بررسی فعالیت کارگزاری‌ها نشان می‌دهد تمایل سهامداران به تزریق نقدینگی و شروع دوباره فعالیت در بورس افزایش یافت.

وی در ادامه مطرح کرد: شاخص‌کل بورس همچنان حرکت آرام صعودی خود را ادامه می‌دهد و حالا به میانه کانال ۱.۴ میلیون واحد رسیده است. همین موارد باعث شده بسیاری از سهامداران با یادآوری ارزش پورتفوی خود در چنین روزی در سال گذشته، برای رسیدن به آن قله لحظه شماری و رویاپردازی کنند. شاید مهم‌ترین درس بازار سرمایه از مرداد ۹۹ تا مرداد ۱۴۰۰ همین دوری از رویاپردازی و طمع سود چشمگیر در کوتاه مدت باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بیشتر شاخصه‌های فعلی بازار به نفع خریداران در سمت تقاضا است، گفت: این در حالی است که تداوم وضعیت کنونی میتواند شاخص را به جلو هدایت کند. اگر تداوم وضعیت کنونی ناشی از خوش‌بینی‌های مفرط باشد، که می‌توان نشانه‌های آن را در بازار دنبال کرد، می‌توان دوباره تکرار تجربه های تلخی باشد که در نهایت به متضررشدن سهامداران در یک سال گذشته منتهی شود.

رضوانفر اضافه کرد: در وضعیت کنونی بازار، امیدواری‌ها و ابهام ها نسبت به نوع سیاست‌های حمایتی دولت ابراهیم رئیسی از بازار سرمایه، بخشی از بازیگران بورسی را خوش‌بین نگه داشته و بخش دیگری از بازیگران را نگران کرده است و با دوگانه احتمالی امید و ترس در دورنمای بورس، پیش‌بینی‌ها در بلندمدت را اندکی سخت و پیچیده کرده، اما در کوتاه مدت فعلا اجماع بیشتر بازیگران روی صعود بازار است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در میان مدت هم بازار به سیاست‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی و مذاکرات احیای برجام توجه جدی دارد. البته اقبال بورسی‌ها به سهم‌های کوچک بیشتر شده؛ رشد متناسب شاخص کل هم‌وزن نیز همین موضوع را تأیید میکند. هر چند که اقبال به سهم های ریالی تورمی در چند روز گذشته بسیار بالا ارزیابی شده، اما با ورود دلار به نرخ ۲۶ هزار تومان، سهم‌های دلاری هم مورد توجه قرار گرفتند که به احتمال قوی در معاملات هفته آینده این مسیر می‌تواند تداوم یابد.

منبع: بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...