|
کدخبر: 191607

فوری/ دلار وارد کانال جدید شد!

قیمت دلار از ۲۶ هزار تومان عبور کرد و قیمت درهم امارات به ۷ هزار و ۲۰۰ تومان نزدیک شد. در صورت عبور درهم از این مرز، قرار گرفتن دلار بالای ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان محتمل است.

اقتصاد فوری/ دلار وارد کانال جدید شد!

قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی ۲۵ هزار و ۷۸۰ تومان قرار داشت و در عبور از مرز ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان ناکام ماند.

اما قیمت دلار در شروع معاملات امروز ۲۵ هزار و ۹۶۰ تومان بود. قیمت دلار در اولین ساعات معاملات امروز از مرز حساس عبور کرد و در طول معاملات صبح امروز باز هم بالا رفت و از ۲۶ هزار تومان گذشت.

قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۶ هزار و ۱۲۰ تومان قرار گرفت. این رقم از بعد از تعطیلات عید سال جاری بی‌سابقه بود.

قیمت درهم به ۷ هزار و ۲۰۰ تومان نزدیک شد

 با عبور دلار از مرز ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان، مرز حساس بعدی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان عنوان می‌شود، تحلیل‌گران عبور درهم امارات از مرز ۷ هزار و ۲۰۰ تومان را برای تحقق این امر لازم می‌دانند.

قیمت درهم در شروع معاملات امروز روی ۷ هزار و ۱۰۰ تومان قرار داشت و در ادامه تا ۷ هزار و ۱۷۰ تومان نیز بالا رفته بود. بر این اساس قیمت درهم قدری به مرز ۷ هزار و ۲۰۰ تومان نزدیک شد، اما هنوز از آن عبور نکرد.

اخبار تاثیرگذار بر قیمت دلار

اخباری که توجه فعالان بازار را به خود جلب کرده‌اند پیشروی طالبان در افغانستان و اظهار نظرها و حواشی مذاکرات احیای برجام را شامل می‌شوند. مثلا گزارشی از بلومبرگ حاکی از آن است که آمریکا گزینه‌های جایگرین برجام را بررسی می‌کند، یکی از گزینه‌های جایگرین تخفیف‌های تحریمی در ازای متوقف شدن اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای ایران است.

بر اساس این گزارش آمریکا هنوز به احیای برجام تمایل دارد اما گزینه‌های جایگزین را نیز بررسی می‌کند. نماینده روسیه در وین اظهار امیدواری کرده است که مذاکرت از هفته‌های آتی و پس از تشکیل تیم مذاکره‌کننده ایران از سرگرفته شود. در مورد اخبار افعانستان نیز اعلام طالبان مبنی بر قصد پیشروی به سمت کابل قابل توجه بود. در حالت کلی سمت و سوی اخبار به گونه‌ای نبود که نیروهای کاهشی بازار را به صورت جدی تحریک کند.

چه چیزی کمک کرد قیمت سکه افت نکند؟

قیمت طلای جهانی در ساعت ۱۱ و ۲۲ دقیقه صبح به وقت ایران ۱۷۳۵ دلار بود. قیمت طلا که با افت روز جمعه خود، سکه را در شرایط سختی قرار داده بود، صبح امروز هم حرکت معناداری به سمت بالا نداشت.

قیمت سکه عصر روز گذشته روی ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قرار داشت و اندازه حباب سکه به طرز غیر متعارفی بزرگ شده بود.

از سوی دیگر سکه در مقابل کاهش قیمت مقاومت می‌کرد. افزایش قیمت دلار در شروع معاملات امروز کمک کرد که قیمت سکه فعلا جایگاه خود را حفظ کند. قیمت سکه در شروع معاملات امروز ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود.

قیمت دلار در حوالی ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح به وقت ایران ۲۶ هزار تومان بود. حتی با این قیمت برای دلار اندازه حباب سکه ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی بیش از ۶ درصد بود. چیزی که در این روزها قیمت سکه را بالا نگه داشته است، نه ارزش ذاتی آن بلکه عدم اطمینان نسبت به آینده است. (قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول روز ۱۱ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بود)

سکه امامی

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا امروز تغییراتی مثبت را به ثبت رساند و از ۲۶ هزار تومان عبور کرد. قیمت دلار آمریکا بالای مرز ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان قرار دارد. مرز حساس بعدی دلار سطح ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان عنوان می‌شود، برای عبور دلار از این سطح درهم باید بالای ۷ هزار و ۲۰۰ تومان قرار بگیرد.

قیمت درهم امروز تغییرات مثبت به ثبت رساند، اما از مرز یادشده عبور نکرد. طلای جهانی باز هم سکه را ناامید کرد، اما سکه با شارژ دلار توانست جایگاه خود را حفظ کند، البته حباب قیمت سکه همچنان بزرگ است و قیمت سکه تحت تاثیر نااطمینانی که در بازار وجود دارد، هنوز افت نکرده است.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...