|
کدخبر: 183801

بررسی بازدهی بازارها / همراهی درهم با دلار

قیمت درهم و سکه امامی تحت تاثیر رشد دلار، امروز را با قیمت‌هایی بالای مرز حساس آغاز کردند، اما در ادامه دلار افت کرد و این دو را نیز با خود به پایین کشید.

اقتصاد بررسی بازدهی بازارها / همراهی درهم با دلار

دلار آمریکا معاملات امروز را با قیمت ۲۵ هزار و ۳۳۰ تومان و حدود ۱۴۰ تومان بالاتر از نرخ عصر دیروز آغاز کرد.برخی تحلیل‌گران بر این باورد بودند که افزایش قیمت دلار تحت تاثیر برخی اخبار و شایعات سیاسی بوده است، با این حال دلار بالای این مرز پایدار نماند. نرخ دلار در ادامه روز افت کرد و به زیر مرز حساس ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بازگشت. دلار عصر امروز عدد ۲۵ هزار و ۱۸۰ تومان را ثبت کرد.

قیمت درهم امارات در شروع معاملات امروز ۶ هزار و ۹۲۰ تومان و بالای مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. تحلیل‌گران مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان را مهم می‌دانستند و معتقد بودند که قرار گرفتن درهم بالای این مرز به رشد دلار کمک می‌کند. درهم امارات امروز عمدتا همراه دلار حرکت کرد. در ابتدای امر وقتی دلار بالای مرز حساس بود، درهم نیز بالای مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان قرار داشت. قیمت دلار در ادامه افت کرد و در پایان معاملات مرز حساس را از دست داد. درهم نیز در پایان معاملات زیر سطح ۶ هزار و ۹۰۰ تومان قرار گرفت.

سکه در انتظار طلای جهانی

سکه امامی تحت تاثیر نرخ ابتدای روز دلار بازار آزاد، بالای مرز ۱۰ میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قرار گرفت، در ادامه با افت قیمت دلار قیمت سکه نیز افت کرد و در آخرین ساعات مبادلات روی ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان ایستاد. (قیمت سکه عصر روز گذشته ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود). فردا نخستین روز کاری بازارهای جهانی است و روند قیمت طلا می‌تواند، قیمت سکه امامی را تحت تاثیر قرار دهد.

کوچک شدن شکاف بین نرخ دلار متشکل و بازار آزاد

قیمت دلار بازار آزاد عصر امروز از عصر روز گذشته ۱۰ تومان پایین‌تر بود، اما نرخ متوسط دلار متشکل نسبت به روز گذشته ۱۰۹ تومان رشد کرد و روی ۲۴ هزار و ۷۹۶ تومان قرار گرفت. در نتیجه شکاف بین قیمت دلار متشکل و بازار آزاد کوچک شد و قیمت‌ها در این دو بازار به هم نزدیک شدند.

عرضه دلار در بازار متشکل نیز ۱۷ درصد رشد کرد و روی ۴ میلیون و ۷۰۱ هزار قرار گرفت. این رقم هنوز زیر متوسطی است که از ۷ فروردین تا به امروز به دست می‌آید.

افزایش قیمت یورو

قیمت یورو در بازار آزاد، متشکل و سامانه سنا رشد کرد. رشد قیمت در بازار آزاد باعث شد، قیمت این ارز وارد کانال ۳۰ هزار تومان شود و روی ۳۰ هزار و ۶۵ تومان قرار گیرد. رشد نرخ یورو در سامانه سنا از بازار آزاد بیشتر بود و باعث شد شکاف بین نرخ سنا و بازار آزاد کوچک شود. شکاف قیمتی بین قیمت یورو سنا و بازار آزاد در سطوح پایینی قرار دارد و همگرایی قیمت‌ها در معاملات امروز قابل توجه بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت دلار بازار آزاد امروز را با قیمت ۲۵ هزار و ۳۳۰ تومان آغاز کرد. نرخ ابتدایی دلار امروز از عصر روز گذشته ۱۴۰ تومان بالاتر بود. علت این رشد اخبار و شایعات عنوان می‌شد. درهم معاملات امروز را بالای مرز ۶ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز کرد. سکه نیز کار خود را بالای مرز حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان آغاز کرد. در ادامه معاملات قیمت دلار به زیر مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان بازگشت و قیمت درهم و سکه امامی را نیز با خود پایین کشید. قیمت دلار متشکل افزایش یافت و شکاف بین نرخ دلار بازار آزاد و متشکل کوچک شد. قیمت یورو بازار آزاد به کانال ۳۰ هزار تومان وارد شد و شکاف قیمت بین یورو سنا و بازار آزاد در سطوح بسیار پایینی قرار گرفته است.

بازدهی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...