|
کدخبر: 180394

پیش بینی قیمت دلار در انقلاب تابستانی ۱۴۰۰

بازار ارز به روند نزولی که از ابتدای هفته در پیش گرفته همچنان ادامه داده و دلار از روز گذشته تا امروز از قیمت ۲۴۳۰۰ به ۲۳۶۰۰تومان در بازار نقدی و به ۲۳۴۵۰تومان در ساعاتی از معاملات پشت‌خطی رسیده که به گفته فعالان بازار، این مسیر جدید نه متاثر از انتخابات بلکه نتیجه خوشبینی معامله‌گران به رویکرد برجامی ابراهیم رییسی است.

اقتصاد پیش بینی قیمت دلار در انقلاب تابستانی ۱۴۰۰

قیمت دلار که روز پنجشنبه و جمعه تحت تاثیر جو روانی به وجود آمده پیرامون انتخابات و افزایش حجم خرید‌ها تا ۲۴۵۰۰تومان هم بالا رفته بود، از ابتدای معاملات هفته جدید در مسیر نزولی قرار گفت و کار خود را در بازار نقدی با قیمت ۲۴۳۰۰تومان آغاز کرد اما با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، شیب نزولی بازار بیشتر شد و تا پایان روز قیمت آن در معاملات نقدی به ۲۳۹۵۰ و در بازار فردایی به ۲۳۴۵۰تومان کاهش یافت.

این روند نزولی در بازار امروز هم ادامه‌دار بوده و قیمت دلار نقدی در اولین ساعات کاری تا ۲۳۶۵۰تومان پایین آمده و در معاملات پشت‌خطی هم بین ۲۳۵۰۰ تا ۲۳۷۰۰تومان نوسان دارد که نتیجه تداوم انتظارات کاهشی است.

سه رویکرد درباره علت کاهش قیمت دلار

به گفته برخی از فعالان بازار، افزایش خرید و رشد قیمت دلار در آستانه انتخابات اتفاق طبیعی بود و همیشه معامله‌گران در چنین شرایطی سعی می‌کنند با بالا بردن نرخ حتی در مدت زمان کوتاهی سود‌گیری کنند، اما از روز شنبه به تدریج هیجان آن‌ها فروکش کرده و دلار هم در مدار نزولی قرار گرفته است.

اما برخی هم معتقدند که این تغییر مسیر بازار ناشی از انتظارات مثبت و خوشبینی معامله‌گران به رویکرد برجامی رییس جمهور جدید است و از نظر آن‌ها با توجه به اینکه برجام یک مسئله حاکمیتی است، ابراهیم رییسی گزینه مناسبی برای پیش بردن برجام به سمت توافق خواهد بود.

در این میان دولت آمریکا بامداد یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده که به تداوم گفت‌وگوها با ایران برای احیای توافق هسته‌ای بعد از انتخابات نیز متعهد است، که این واکنش آمریکا به پیروزی رییسی نظر فعالان بازار ارز را به خود جلب کرد و باعث امیدواری بیشتر آن‌ها نسبت به آینده مذاکرات شد.

در مقابل دسته‌ای از معامله‌گران هم گمان می‌کنند که توافق در دولت روحانی صورت خواهد گرفت و این روند نزولی ناشی از اظهارات دیروز ظریف است که اعلام کرده احتمال خوبی وجود دارد تا قبل از پایان دوران تصدی ما، توافق حاصل شود.

بنابراین فارغ از اینکه تصورات کدام دسته از معامله‌گران درست باشد، شواهد نشان می‌دهد به رغم شایعه‌سازی‌هایی که پیرامون موضع‌گیری رییسی نسبت به توافق با غرب گفته شده، همچنان انتظارات مثبت نسبت به آینده برجام در بازار ارز حکم‌فرماست؛ بنابراین حتی اگر روند نزولی فعلی که به گفته برخی از فعالان بازار ناشی از هیجانات انتخابات بوده تخلیه شود و دلار تغییر مسیر دهد، حداکثر افزایش بهای اسکناس آمریکایی در حد قیمت‌های پیش از انتخابات یعنی محدوده ۲۳۹۰۰ تا ۲۴۱۰۰تومان خواهد بود.

پیش‌بینی معامله‌گران فنی بازار

به گفته معامله‌گران فنی بازار ارز، درصورت تثبیت دلار در سطح ۲۳۵۰۰تومان احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود داشت اما در معاملات پشت‌خطی از این سطح حمایت نشد و دلار به حدود ۲۳۷۰۰تومان رسید، با این حساب به نظر می‌رسد این حد از کاهش قیمت مورد انتظار معامله‌گران نبوده و به همین دلیل دوباره با قرار گرفتن در موقعیت خریدار دلار را به قیمت‌های بالاتر سوق داده‌اند.

حالا چنانچه سطح ۲۳۷۰۰تومان هم از دست برود مقصد بعدی دلار قیمت ۲۳۹۰۰تومان خواهد بود و در غیر این صورت اگر دلار امروز بتواند محدوده فعلی را حفظ کند، دوباره انتظارات افزایشی فروکش و دلار به قیمت ۲۳۵۰۰تومان بازخواهد گشت.

بنابراین در این شرایط بلاتکلیف معامله‌گران احتیاط بیشتری در خرید و فروش‌های خود پیش گرفته‌اند و از آنجا که فعلا سیگنال جدیدی به بازار نرسیده، توصیه فعالان بازار به یکدیگر این است که برای مدت طولانی ارز‌هایشان را نگه ندارند و یا همه دلار‌هایشان را نفروشند تا درصورت بروز یک اتفاق یا انتشار یک خبر بتوانند با زیان حداقلی تغییر موقعیت دهند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...